PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Meble i akcesoria łazienkowe

Organizacja szafki cargo - poradnik Architekt Porządku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Domowa spiżarnia czy kuchnia to miejsca, w których obowiązkowo powinna znaleźć się szafka cargo. Jak uporządkować jej wnętrze? Przedstawiamy porady Architekt Porządku.

Osiągnięcie perfekcyjnie uporządkowanej kuchni w codziennym natłoku obowiązków i w domowym rozgardiaszu staje się nie lada wyzwaniem. Wysokie carga to miejsca, w którym organizacja ma kluczowe znaczenie, bo podczas codziennego korzystania z nich nietrudno o bałagan w środku.

Bby rozwiązać ten prozaiczny, ale istotny problem, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Zaprosiliśmy do naszego Showroomu Agnieszkę Witkowską, Architekt Porządku, aby podzieliła się swoimi niezawodnymi sposobami na utrzymanie ładu w kuchennych szafkach typu cargo.

Agnieszka Witkowska zawodowo zajmuje się declutteringiem, czyli „odgracaniem” wnętrz, a następnie organizowaniem ich przestrzeni na nowo, tak by porządek zadomowił się w nich na dobre. Jak sama przyznaje, wielokrotnie sięga do rozwiązań z oferty marki PEKA, zarówno w postaci wkładów, jak i większych systemów do przechowywania.

 

Must have w każdej kuchni - szafka cargo

Szafki z systemem DISPENSA to często spotykane rozwiązanie do przechowywania żywności, w szczególności suchych produktów. Optymalnym miejscem na wysokie cargo jest zabudowa obok lodówki. Gwarantuje nam to pełną wygodę podczas przygotowywania posiłków oraz łatwość wypakowania produktów i schowania ich od razu po powrocie z zakupów.

Standardowe dostępne wymiary szafek z systemem DISPENSA nie są głębokie - dają nam pełną dostępność do ich zawartości i widoczność wnętrza, ułatwiają też sięgnięcie po niezbędną rzecz. Szeroka rozpiętość ram systemu umożliwia zastosowanie w szafkach o wysokości od 900 mm do 2300 mm.

DISPENSA znajdzie swoje zastosowanie nawet w najwęższych wnękach kuchennych szafek (już od modułu 15 cm).

Komfort płynący z użytkowania wysokiego carga polega na wykonywaniu minimalnych ruchów podczas korzystania z niego oraz z niskiej częstotliwości otwierania i zamykania szafki - co sprzyja zarówno naszej wygodzie, jak i utrzymaniu czystości, która nieodzownie idzie w parze z porządkiem.

Organizacja szafki cargo według Architekt Porządku
Jeśli dysponujemy wolnym czasem, warto przesypać żywność w pojemniki, które dadzą nam oczekiwany efekt wow podczas otwierania naszego carga

Przechowywanie żywności według Architekt Porządku

Podstawową przesłanką przy układaniu żywności jest wygoda. Trzeba organizować żywność tak, by jak najłatwiej się po nią sięgało. Kolejnym krokiem jest stworzenie klucza kategorii, według których będziemy grupować poszczególne produkty. Jakie to mogą być kategorie?

Na przykład produkty sypkie (kasze, mąki, cukier) lub rodzaj opakowań czy pojemników (słoiki, butelki). Łączenie takich samych grup produktów w kategorie sprzyja dbaniu o dobre nawyki przez wszystkich domowników i ułatwia utrzymanie porządku.

Dodatkowym działaniem jest opisanie każdej półki, tak by nikt nie miał wątpliwości, który produkt odłożyć w dane miejsce.

Szafka cargo według Architekt Porządku
Łączenie takich samych grup produktów w kategorie sprzyja dbaniu o dobre nawyki przez wszystkich domowników

Kolejną kwestią jest przechowywanie danej żywności - zdecydowanie najczęściej zostawiamy ją w opakowaniu firmowym. Jednak, gdy dysponujemy wolnym czasem, warto przesypać żywność w pojemniki, które dadzą nam oczekiwany efekt wow podczas otwierania naszego carga.

Transparentne pojemniki ułatwiają nam odnalezienie potrzebnego produktu oraz dodają walorów estetycznych w przestrzeni szafki. Sprawdzoną poradą od Agnieszki Witkowskiej, jest podpisanie produktów żywnościowych na pojemnikach oraz zawarcie tam istotnych informacji, które zwykle umieszczane są na opakowaniach.

TANDEM - niezawodny system marki PEKA

W przypadku wysokich szafek kuchennych, idealnym rozwiązaniem jest najbardziej znany system marki PEKA - TANDEM. System świetnie sprawdzi się dla mebli kuchennych o szerokości 60 cm.

Cargo ma tę przewagę nad szufladami, że po jej otwarciu cała zawartość szafki jest widoczna od razu, a daną przestrzeń cechuje wyjątkowa pakowność. Sięganie po dany produkt nie wymaga wysiłku, bez względu na to, na jakiej wysokości się znajduje.

Architekt Porządku podpowiada, jak dbać o porządek w kuchni
Architekt Porządku rekomenduje system EXTENDO do szafek umiejscowionych nad sprzętami kuchennymi, takimi jak ekspres do kawy czy mikrofalówka

EXTENDO - zagospodarowanie głębokich szafek

Jednym z wyzwań podczas organizowania przestrzeni kuchennej jest zagospodarowanie głębokich szafek. Podstawowym problemem jest szybkość tworzenia się w nich bałaganu, ale również brak dostępu do dalszych rzędów i produktów, które znajdują się głębiej.

W efekcie produkty, które umieszczone są dalej, bo są rzadziej używane, przepadają w głębi szafek i nie są wykorzystywane w obrębie swojej daty ważności.

Taka sytuacja to nie tylko „zagracenie”, ale też marnowanie żywności i środków, za które zostały zakupione. PEKA przychodzi z alternatywnym rozwiązaniem dla konwencjonalnych szafek, jakim są wysuwane szafki EXTENDO.

Wysuwany element zapewnia dostęp do przedmiotów umieszczonych dalej, co daje pełen komfort i wygodę, bez konieczności zbytniego przeszukiwania szafki. Architekt Porządku rekomenduje system EXTENDO do szafek umiejscowionych nad sprzętami kuchennymi, jak ekspres do kawy czy mikrofalówka.

Źródło i zdjęcia: PEKA Sp. z o.o.

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum