Materiały z betonu umożliwiają kompleksową aranżację otoczenia domu. Powstają z nich ścieżki, podjazdy, tarasy, murki, ogrodzenia i grille. Odpowiednio dobrane, łączą niezbędną funkcjonalność z atrakcyjną estetyką.
Warto jednak pamiętać, że każdego dnia podlegają oddziaływaniu wielu czynników zewnętrznych, które mogą powodować powstawanie plam czy przebarwień na powierzchni betonu.
Regularne czyszczenie betonu
Najprostszym sposobem na uniknięcie trwałych zabrudzeń na kostkach lub płytach jest bieżące usuwanie naleciałości, które pojawiają się na nich.
Niezależnie od tego, czy mówimy o liściach spadających jesienią z drzew, o wiosennych pyłkach czy efektach użytkowania betonu, szybka reakcja pozwala zapobiec wniknięciu brudu w jego strukturę.
Warto także dokładnie przemywać nawierzchnię wodą, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej z końcówką rotacyjną zabezpieczającą fugi przed wypłukiwaniem.
Poważniejsze plamy możemy potraktować mieszanką wody i płynu do mycia naczyń (w proporcjach 3:1). Skuteczniejszy powinien być tu jednak specjalistyczny preparat czyszczący, który radzi sobie z nawarstwionym brudem, sadzą czy zielonymi nalotami.
Preparaty do usuwania rdzy i wykwitów
W niektórych sytuacjach wskazane jest sięgnięcie po środki przeznaczone do rozwiązywania konkretnych problemów, np. do usuwania rdzy powstałej w wyniku stosowania w okolicy betonu odżywek do trawy.
Chętnie korzystamy też z preparatów umożliwiających szybsze pozbycie się solnych lub wapiennych wykwitów, które stanowią dość typowe zjawisko na materiałach z betonu.
Dobrze jest sprawdzić, czy producent danego materiału poleca użycie do niego konkretnych preparatów czyszczących. Należy też bezwzględnie stosować się do zaleceń wykonawczych opisanych na etykiecie.
Bardzo duży wpływ na osiągnięcie oczekiwanego przez nas efektu ma czas od nałożenia środka czyszczącego do zmycia go.
Źródło i zdjęcia: Libet