Wygląd powierzchni podłogowej zaczyna odgrywać coraz większą rolę, stając się często dominującym elementem aranżacji przestrzeni. Koncepcja podłóg będących jedynie tłem dla wystroju wnętrza zaczyna odchodzić do lamusa. Dziś nowoczesny parkiet przykuwa uwagę, nadaje ton i charakter całości. Odpowiednio dobrane podłogi są ważnym składnikiem dekoracyjnym podkreślającym indywidualny styl, a przy tym gwarantującym przyjemność użytkowania przez wiele lat.
Komfort blisko natury
Moda na podłogi z naturalnych materiałów jest częścią popularnego nurtu eko, stawiającego na rozwiązania przyjazne środowisku i człowiekowi. Drewno na podłodze, takie jak dąb czy coraz popularniejszy jesion, jest przede wszystkim zdrowe. Drewniane podłogi są cieplejsze - można po nich chodzić boso. Wyróżnia je lepsza amortyzacja, a co za tym idzie większy komfort dla stóp i kręgosłupa. Alternatywą dla litych desek, jest tańsza i trwalsza opcja - trójwarstwowe podłogi drewniane. Ich specjalna budowa, w której wierzchnią część stanowi warstwa drewna szlachetnego, a środek drewniany rdzeń, zapewnia wysoką jakość i trwałość parkietu. W przeciwieństwie do litego drewna deski nie zmieniają objętości pod wypływem temperatury i wilgoci. Pozwala to uniknąć wybrzuszeń na łączeniach i zapewnia podłodze większą stabilność.
- "Zaletą drewnianych podłóg warstwowych jest połączenie funkcjonalności z naturalną estetyką drewna. Gładkie powierzchnie delikatnie zaakcentowane lakierem lub olejem transparentnym, czy wyraźny rysunek słojów, uwypuklany w procesie szczotkowania dodają całemu wnętrzu wyrazistego charakteru" - mówi Magdalena Marek, Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy Baltic Wood, firmy produkującej trójwarstwowe podłogi drewniane.
Deski warstwowe mają też większą niż lite drewno przepuszczalność termiczną. Montaż w nowoczesnym systemie trwałego klik, nie wymaga użycia kleju i umożliwia łatwy montaż i demontaż w przypadku awarii ogrzewania podłogowego.
Bliżej ziemi
W tym roku nowe trendy wnętrzarskie zaskakują wyrazistymi motywami, energetycznymi kolorami, orientalnymi wzorami oraz industrialnym klimatem. Ciemne podłogi w kolorze ziemi stają się coraz częściej alternatywą dla delikatnych i stonowanych barw. Łączone z zielenią czy pomarańczą zapewnią efekt pełnego energii wnętrza. Przykładem może być ciekawa kolorystyka podłóg Baltic Wood z Timeless Collection. Odcienie - od czekoladowej czerni i ciemnego brązu - o nazwach, takich jak Anioły i Demony, Średniowieczny Zamek czy Tajemnicza Komnata - nadają pomieszczeniom wyjątkową aurę i niepowtarzalny charakter. W połączeniu ze zdecydowanymi kolorami stworzą inspirującą przestrzeń do pracy jak i codziennego użytku. Modna szarość, stylowy beż Podczas wyboru podłogi należy uwzględnić nie tylko osobiste preferencje, ale także wielkość i rozkład pomieszczenia oraz jego przeznaczenie. Jaśniejsze kolory podłóg optycznie powiększają przestrzeń, nadając jej lekkości. Na popularności zyskują chłodniejsze popielate tony. Szarości czy biele, takie jak cieszące się dużym uznaniem odcienie z kolekcji NoLimits by Baltic Wood - Happiness, Passion, Sensation zapewniające efekt subtelności i nowoczesności. Jasne delikatne podłogi to przyjemny relaks w domowym zaciszu. Odważne wzory i efekty Modna podłoga to obecnie także jej indywidualny wzór. W nowoczesnych aranżacjach projektanci sięgają po deski, klepki czy modne heksagony. Rozkwit popularności przeżywa obecnie klasyczna i francuska jodełka, która staje się modnym elementem nowoczesnego wystroju. Różnorodność dostępnych wzorów pozwala zaprojektować unikatowe rozwiązanie dostosowane do wielkości pomieszczenia i przyjętych założeń wizualnych. Przy wyborze warto zwracać uwagę na wykończenie.
- "Dostępne w ofercie Baltic Wood podłogi zachwycają min. efektami postarzania tj.: heblowaniem i szczotkowaniem, zacięciami, efektem "jak po korniku" czy misternym, również ręcznym, fazowaniem na każdym boku deski. Zdecydowaną kolorystykę zapewnia uszlachetnianie barwnymi bejcami, olejem ECO lub lakierem matowym" - dodaje Magdalena Marek.
źródło i zdjęcia: Baltic Wood