Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Osprzęt, kable, przewody, mocowania

Znalezione pozycje: 13
Ostatnio dodane produkty
Wydawać by się mogło, że osprzęt elektroinstalacyjny jest na tyle mały i niezauważalny, że wystarczy kupić pierwsze z brzegu urządzenia. ...Pół biedy, jeśli w takim wypadku wtopią się one w kolor ścian i nie będą przykuwać uwagi. Dziś osprzęt traktuje się jako uzupełnienie wystroju wnętrz, a jego producenci współpracują z najlepszymi projektantami wzornictwa przemysłowego.

Nawet jeśli elektryk właściwie rozprowadzi przewody domowych instalacji, nie skorzystamy z nich bez odpowiednich gniazd i łączników. Stanowią one zakończenie instalacyjnego "krwioobiegu" i są dobrze widoczne na ścianach pomieszczeń. Ponadto jest ich we wnętrzach dużo więcej niż kiedyś, ze względu na dużą liczbę rozmaitych urządzeń elektrycznych i multimedialnych.

Osprzęt elektroinstalacyjny - nowe trendy

Detal ma duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Producenci oferują więc osprzęt wpisujący się w różne nurty stylistyczne, o wielu kształtach, fakturach, kolorach. W ostatnich latach modne są wszelkie odcienie szarości. W wielu domach mamy zatem ściany w takiej barwie, a na nich szare, metalizowane gniazda i łączniki. Niemniej jednak ciągle najpowszechniejsze są białe elementy, pasujące właściwie wszędzie. Ci, którzy chcą się wyróżnić, zamiast klasycznych wzorów w neutralnych odcieniach, wybierają natomiast takie, które jako pierwsze rzucają się w oczy.

Wygląd łączników w dużej mierze zależy od rodzaju mechanizmu. Oprócz popularnych wersji klawiszowych znajdziemy bardzo nowoczesne ze szklaną płytką - dotykowe i działające na zbliżenie dłoni (bezdotykowe). Modele w stylu retro mają dźwigienkę, przycisk albo pokrętło i nawiązują do powszechnych niegdyś wyrobów z bakelitu. Wymagający inwestorzy mogą zdecydować się na ekskluzywne wersje wykańczane ręcznie.

Większość osprzętu produkowana jest z dobrej jakości tworzyw sztucznych, które nawet po wielu latach użytkowania nie matowieją, nie przebarwiają się i nie ulegają porysowaniu. Stosowane są też inne materiały, jak drewno, skóra, kamień, porcelana, szkło hartowane, aluminium, stal czy miedź. Stopy miedzi oraz materiały z dodatkiem jonów srebra wykazują właściwości antybakteryjne.

Do produkcji ramek i klawiszy wykorzystuje się na przykład drewno (fot. Ospel)
Do produkcji ramek i klawiszy wykorzystuje się na przykład drewno (fot. Ospel)

Osprzęt elektroinstalacyjny - współczesne możliwości

Producenci kładą nacisk także na funkcjonalność, dlatego za pomocą osprzętu naściennego (zaawansowanych łączników itp.) można dziś obsługiwać przeróżne urządzenia i systemy, np. elektrycznie sterowane żaluzje i rolety, klimatyzację, ogrzewanie, alarm, system nagłośnienia, oświetlenia (automatyczne uruchamianie i wyłączanie światła, sterowanie jego intensywnością, symulowanie obecności domowników). W tym celu w ścianach montuje się podtynkowo (tak jak zwykłe łączniki) rozmaite przyciski, pokrętła, panele dotykowe.

W rzeczywistości są to mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia, m.in.:

  • łączniki do obsługi osłon okiennych - umożliwiają łatwe sterowanie zacienieniem pomieszczeń. Pozwalają zarządzać żaluzjami/roletami indywidualnie i grupowo, także przy użyciu pilota, oraz programować scenariusze pracy osłon (dopasowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców). Przeważnie montuje się je obok łącznika oświetleniowego albo przy łóżku w sypialni;

  • termostaty pokojowe z czujnikiem temperatury - służą do sterowania pracą grzejników, podłogówki, a niekiedy także klimatyzacji. Zaawansowane modele precyzyjnie zarządzają temperaturą w całym budynku, z podziałem na strefy, z uwzględnieniem scenariuszy dziennych lub tygodniowych;

  • radioodbiorniki - w zestawie jest głośnik i panel sterujący - np. z wyświetlaczem dotykowym, funkcją RDS, modułem Bluetooth. System dystrybucji dźwięku może obejmować kilka wnętrz i być połączony z kolumnami czy kinem domowym;

  • ściemniacze - zastępują standardowe łączniki oświetleniowe, zapewniając również płynną regulację natężenia światła. Niektóre pełnią też rolę wyłącznika czasowego bądź symulatora obecności (odtwarza sekwencje uruchamiania i wyłączania się lamp z ostatnich dni). Urządzenia mają suwak, pokrętło albo panel dotykowy. Bywają obsługiwane pilotem;

  • łączniki czasowe - pozwalają ustawić czas działania określonego systemu (np. oświetlenia, wentylacji) w zakresie od kilkunastu sekund do kilkunastu minut. Rozwiązanie takie często stosuje się w korytarzach i na klatkach schodowych, niekiedy również w sypialniach (można pozostawiać włączone światło kładąc się do łóżka, ponieważ będzie się ono gasić samo);

  • czujniki - podtynkowo instaluje się odrębne detektory ruchu oraz łączniki z wbudowaną czujką. Dzięki nim światło włącza się automatyczne, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia (oraz analogicznie wyłącza po pewnym czasie). Natomiast czujniki gazu i zalania alarmują domowników w przypadku awarii instalacji, jak również zamykają (poprzez elektrozawór) dopływ gazu i wody;

  • programatory - służą do obsługi kilku różnych systemów. Umożliwiają definiowanie scenariuszy pracy - zaprogramować można np. tzw. sceny świetlne (natężenie określonych źródeł światła we wnętrzu), czy też podnoszenie i opuszczanie się rolet o wybranych porach.

Oczywiście, do wszystkich tych urządzeń trzeba doprowadzić przewody odpowiednich instalacji. Choć znajdziemy też wersje bezprzewodowe, które wystarczy przytwierdzić do powierzchni ściany. Te najczęściej stosuje się w przypadku modernizacji systemów.

Osprzęt elektroinstalacyjny - świat multimediów

Rodzaj gniazd i ich rozplanowanie w budynku to kwestia indywidualna, zależna od typu i liczby urządzeń, których używają domownicy. Obecnie jednak mamy coraz więcej sprzętu elektrycznego, dlatego montujemy liczne gniazda wtykowe (kontakty) oraz te do instalacji teletechnicznych (komputerowe, internetowe, telewizyjne, antenowe, radiowe czy głośnikowe). Multimedia są częścią naszego życia - obraz i dźwięk wykorzystujemy w domu podczas pracy i relaksu.

W zawiązku z tym gniazda multimedialne - początkowo wykorzystywane głównie w biurach i salach konferencyjnych - wkroczyły do przestrzeni prywatnej. Pozwalają w prosty sposób podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia. Gniazda HDMI umożliwiają łączenie oddalonych od siebie sprzętów audio-wideo oraz komputerowych, i np. przesyłanie treści multimedialnych z komputera do projektora lub z odtwarzacza DVD/Blu-ray do telewizora. Producenci osprzętu oferują też np. montowane w standardowych puszkach gniazda wyposażone w porty USB, w których można ładować telefony komórkowe, tablety i inne urządzenia mobilne.

Osprzęt elektroinstalacyjny - wygoda i bezpieczeństwo

Praktycznym i komfortowym rozwiązaniem jest osprzęt z podświetlonym klawiszem bądź ramką. Dzięki niewielkiej diodzie LED w kolorze białym, pomarańczowym, czerwonym, niebieskim czy zielonym można go bez problemu zlokalizować w ciemności. Dioda pełni także rolę wskaźnika napięcia lub włączenia. Niekiedy istnieje możliwość wymiany modułu podświetlenia na inny odcień - opcja przydatna przy zmianie kolorystyki lub aranżacji pomieszczenia.

W sprzedaży są również lampki przystosowane do instalacji w takich samych ramkach montażowych, jak łączniki i gniazda. Mogą stanowić stałe nocne oświetlenie schodów (najlepiej rozmieścić je wzdłuż biegu) oraz ciemnych korytarzy. Lampki, które daje się wyjmować z uchwytu, pełnią też funkcję latarki.

Osprzęt modułowy można grupować w kilkuelementowe, poziome bądź pionowe bloki. Taki montaż należy jednak przewidzieć na etapie układania instalacji, bo wymaga użycia puszek kilkusekcyjnych. (fot. Gira)
Osprzęt modułowy można grupować w kilkuelementowe, poziome bądź pionowe bloki. Taki montaż należy jednak przewidzieć na etapie układania instalacji, bo wymaga użycia puszek kilkusekcyjnych. (fot. Gira)

Osprzęt elektroinstalacyjny - spójność stylistyczna

Aby cały naścienny osprzęt elektroinstalacyjny w domu wyglądał spójnie, producenci w ramach poszczególnych serii oferują zarówno podstawowe gniazda i łączniki oświetleniowe, jak i te zaawansowane (ściemniacze, programatory itp.). Zanim jednak dokonamy zakupu, upewnijmy się, że wszystkie potrzebne nam urządzenia dostępne są w tym samym wzornictwie. Oprócz tego, w ramach jednej linii stylistycznej znajdziemy osprzęt w różnych kolorach - dzięki temu przykładowo na białej i na szarej ścianie w danym pomieszczeniu będziemy mogli osadzić gniazda w analogicznych barwach.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Estetyczne grupowanie elementów możliwe jest w przypadku osprzętu modułowego. Kilka różnych urządzeń umieszcza się obok siebie w specjalnych puszkach kilkusekcyjnych i zasłania wspólną ramką wielokrotną. Często wraz z łącznikiem oświetlenia (bądź ściemniaczem) zestawia się inne panele do sterowania - np. żaluzjami, temperaturą. W blokach lokuje się również gniazda wtykowe i multmedialne, których zazwyczaj dużo jest przy kinie domowym, komputerze oraz w kuchni. Nie zapominajmy jednak, że produkty ze zintegrowaną ramką nie nadają się do montażu modułowego.

Zaletą takich systemów jest łatwa wymiana ramki i klawiszy (jeśli się zniszczą albo gdy zmieni się kolorystka wnętrz). Ponadto dostępne są specjalne zaślepki do niewykorzystanych jeszcze pozycji w bloku.

Małgorzata Kolmus

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum