Domofony i wideodomofony

Najnowsze porady
Domofon COSMO R2 Cyfral - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Chcesz korzystać z tarasu cały sezon? Zobacz, jak go dobrze osłonić!
Wall Plug - inteligentny włącznik urządzeń z funkcją pomiaru energii
Czy inteligentne gniazdka i włączniki są niezbędne we współczesnych domach?
Jak zarządzać ogrzewaniem za pomocą głowicy termostatycznej?
Czy urządzenia RTV i AGD mogą być jeszcze bardziej inteligentne?
Jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa w domu? Integracja systemów alarmowych z inteligentnym domem
Jakie są korzyści z wdrożenia inteligentnego sterowania roletami?
Jak zmieniają się nowoczesne kuchnie dzięki technologiom smart?
Domofony i wideodomofony
Domofony i wideodomofony są ważnym elementem zabezpieczenia posesji. Te pierwsze urządzenia, dzięki identyfikacji głosowej, umożliwiają wpuszczanie przez furtkę tylko pożądanych gości.

Standardowy system domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym umieszczonymi przy furtce, oraz z unifonu zainstalowanego w domu. Ich doskonalszą wersją są wideodomofony, które dzięki kamerze umieszczonej w zewnętrznej kasecie i monitorowi w pomieszczeniu, pozwalają dodatkowo obserwować osoby stojące przy wejściu.

Sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy budynek zlokalizowany jest w głębi działki lub wejście i brama zasłonięte są np. przez bujną roślinność. Niestety, standardowe wideodomofony wyposażone są w kamery o małej rozdzielczości, a na dodatek pokazują bardzo mały obszar, dlatego warto rozważyć zainstalowanie przy wejściu na posesję kamery monitoringu, która ma znacznie lepsze parametry techniczne.

Wideodomofon fot. Zamel
Wideodomofon to bardzo wygodne rozwiązanie

System analogowy lub cyfrowy

Domofony i wideodomofony mogą pracować w systemie analogowym lub cyfrowym. W domach jednorodzinnych stosuje się głównie te pierwsze. Są tańsze, ale nie można ich rozbudować o dodatkowe funkcje. Modele cyfrowe umożliwiają np. otwieranie furtki za pomocą karty lub kodu.

Inny podział tych urządzeń dotyczy sposobu przekazywania sygnału pomiędzy stacją bramową a domem. Modele przewodowe są tańsze, ale ich zakup wiąże się z koniecznością wykonania wykopu, w którym ukryte będą kable. W wariancie bezprzewodowym sygnał dociera drogą radiową. Jedyną niedogodnością jest konieczność zapewnienia zasilania urządzeniu bramowemu, ale łatwo to zrealizować, doprowadzając kable np. bezpośrednio ze skrzynki z licznikiem, umieszczonej w linii ogrodzenia.

Kupując domofon lub wideodomofon trzeba zwrócić uwagę, aby bramofon był wykonany z solidnego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne i zniszczenie. Niektóre modele wideodomofonów wyposażone są w diody doświetlające, które umożliwią zobaczenie gościa również po zmroku. Wiele urządzeń pozwala też nagrywać osoby, które dzwoniły do furtki podczas naszej nieobecności.

Jakie ceny?

Najtańsze domofony kosztują 30–40 zł. Domofony są droższe – ich ceny zaczynają się od 300 zł.