Otwarcie drugiej polskiej fabryki RECTOR
Sama hala produkcyjna to ponad 4000 m2, która posadowiona jest na terenie liczącym prawie 5 hektarów. Wraz z inwestycją uruchomiono nowoczesną centralę betonową, a większość operacji jest wykonywana z użyciem maszyn i urządzeń w taki sposób, aby praca była jak najmniej uciążliwa pod względem fizycznym. Ze względu na produkowane elementy, dysponujemy technologią produkcji, gdzie beton jest wylewany do form (sprężone belki stropowe, nadproża i podciągi) i technologią produkcji z wykorzystaniem wibroprasy (pustaki stropowe). Docelowo roczna produkcja pozwoli na dostarczanie elementów do zabudowy blisko 1 mln m2 stropów.
Uroczystość otwarcia zaszczyciło swoją obecnością ponad stu gości, z których wymienić można m.in.:
- Lafarge Polska,
- CFE Polska,
- Chryso Polska,
- 3W Dystrybucja Budowlana S.A.,
- Valians International,
- Nikiel Wójcik Noworyta,
- Centrobud - materiały budowlane,
- Kowalczyk Materiały Budowlane,
- Berto Polska,
- DAR-PROJEKT - PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA,
- AWAKON,
- Everest Development,
- Akon-Projektowanie Konstrukcyjne s.c.,
- JM Konstruktor,
- BUDMATER.pl
- Corrdex Skarszewy
- Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Betonu
- władze lokalne miasta Mszczonów w osobie burmistrza Józefa Grzegorza Kurka.
Zakład produkcyjny wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do produkcji firmy Weckenmann, wózek betonu, rozściełacz i bęben do transportu splotów sprężających.
- We wschodniej części hali produkcyjnej na trzech torach o długości 80 metrów produkowane są sprężone dźwigary stropowe typu RS 110 + RS 130 i PPR oraz nadproża betonowe.
- W zachodniej części produkowane są i składowane pustaki stanowiące wypełnienia systemu RECTOBETON. Obie linie technologiczne są zaopatrywane z nowego węzła betoniarskiego.
W projekcie budynku wdrożono nowoczesne proekologiczne rozwiązania, przyjaźniejsze środowisku źródła ciepła energia elektryczna i gaz oraz bezpieczne dla środowiska selektywne składowanie odpadów, rozwiązania zapewniające brak powstania ścieków przemysłowych, a także innowacyjne procesy produkcyjne umożliwiające efektywne gospodarowanie materiałami. Obszar fabryki ma łączną powierzchnię 46 000 m2, z powierzchnią użytkową 4200 m2 i powierzchnią magazynową ok. 2 hektarów.
Historia firmy RECTOR Polska
Firma RECTOR Polska rozpoczęła swoją działalność na polskim rynku w 2003 roku. W listopadzie 2008 r. w Chrzanowie uruchomiono pierwszy zakład produkcyjny belek z betonu sprężonego. Drugi zakład powstał w Mszczonowie przy ul. Wiejskiej 1, gdzie od roku 2014 istniał magazyn belek. Sama budowa przebiegała bardzo sprawnie, a uruchomienie drugiego zakładu nastapiło w roku 2020. Niestety ze względu na okres pandemii, dopiero po roku od uruchomienia produkcji możliwe było uroczyste zainaugurowanie i "otworzenie" mszczonowski zakład prefabrykacji.
Produkowane belki sprężone znajdują swoje zastosowanie w domkach, bliźniakach czy szeregówkach. Obecność w budownictwie jednorodzinnym generuje ok. 30-35% obrotów. Polski oddział liczy sobie ponad 70 pracowników, a obroty wynoszą ok 10 mln EUR. Rocznie realizowane jest ponad 1500 inwestycji. Do tej pory wyprodukowano ponad 10.000 m3 betonu.
Zakład produkcyjny w Mszczonowie pozwoli na podwojenie możliwości produkcyjnych oraz rozszerzenie oferty o nowe produkty pustaki stropowe, czy sprężone nadproża.
źródło i zdjęcia: RECTOR Polska Sp. z o.o.