Wabi sabi - styl szukania piękna w niedoskonałościach

Wabi sabi wywodzi się z japońskiej filozofii opartej na akceptacji przemijania. Jej kluczowym założeniem jest umiłowanie dla niedoskonałości oraz autentyczności wynikającej z upływu czasu. Tym samym wabi sabi stoi w opozycji do konsumpcyjnego stylu życia oraz powszechności otaczającej nas rzeczywistości. Zachęca natomiast do poszukiwania przedmiotów wiekowych, z duszą i charakterem.

Wabi sabi - styl szukania piękna w niedoskonałościach
Baltic Wood PODŁOGI DREWNIANE Z RED DOT DESIGN AWARD
www.balticwood.pl
Dane kontaktowe:
13 491 65 00
Fabryczna 6 A 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Design w stylu wabi sabi

Wzornictwo w stylu wabi sabi charakteryzuje się przede wszystkim surowością, obecnością niedoskonałości oraz prostotą wykonania. W związku z powyższym, w projektach wabi sabi celowo pojawiają się plamki, pęknięcia, odpryski i przebarwienia. Dość charakterystyczny dla przedmiotów w tym stylu jest także brak symetrii, który dostrzec można m.in. na ceramice inspirowanej filozofią wabi sabi.

Nieregularność kształtów zastawy to jeden z najgorętszych trendów ostatnich sezonów. Cechą designu w stylu wabi-sabi jest również wykorzystanie naturalnych, długowiecznych i pięknie starzejących się materiałów. Obok wspomnianej ceramiki, często wykorzystywanymi surowcami jest także drewno, kamień oraz terakota.

Aranżacja mieszkania w stylu wabi sabi

Jak zaprojektować wnętrza inspirowane japońską filozofią wabi sabi? Trzema filarami takiego wnętrza jest przygaszona kolorystyka, naturalność surowców oraz odpowiednie wykończenie ścian i podłóg. Od czego zacząć?

Kolorystyka wnętrza wabi sabi

Urządzając wnętrze w nurcie wabi sabi, warto wyjść od naturalnej, ciepłej palety barw. Wybrane kolory powinny nadawać przestrzeni przytulności, domowego ciepła i wprowadzać atmosferę zen. Wśród polecanych odcieni wymienić należy oliwkę, paloną glinę, ecru, błękit, przygaszoną zieleń, piasek oraz blady róż. Odpowiednie będą również rozmaite szarości, przy czym szczególnie rekomendowane są te ciepłe, wpadające w beż i brąz.

Wybierz podłogę idealną - wybierz Baltic Wood

Podłogi i ściany w stylu wabi sabi

Najefektywniejszym sposobem na stworzenie we wnętrzu aury wabi sabi, jest odpowiednie wykończenie ścian i podłóg. Po jakie rozwiązania sięgnąć? Ściana wabi sabi powinna budzić skojarzenia z upływem czasu i przemijaniem. Aby osiągnąć taki efekt, można zdecydować się odsłonięcie starych tynków.

Efekt kolorystycznego i fakturowego mirażu uzyskać można za pomocą skrobaka lub szpachelki i zdzierania kolejnych warstw farby. Ta technika sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku starych murów skrywających pod zaprawą wiele ciekawych historii.

Wnętrze w stylu wabi sabi
Wnętrze w stylu wabi sabi

W nowym budownictwie trzeba sięgnąć po inną metodę. Proponowanym rozwiązaniem jest położenie na ścianę podkładu gruntującego, a po jego wyschnięciu, nałożenie w sposób nieregularny pastelowych farb kredowych.

W następnym etapie należy zatrzeć granice pomiędzy kolorami np. za pomocą gąbki lub rękawicy do dekoracji. W ostatnim kroku całą powierzchnię spryskujemy wodą i stemplujemy z wykorzystaniem wybranego, jasnego odcienia farby.

Podłogi Baltic Wood - sprawdź gdzie kupić?



A jakie podłogi drewniane sprawdzą się we wnętrzach w stylu wabi-sabi? Warto zdecydować się na dębowe, artystycznie postarzane podłogi Timeless Collection o wzorze deski jednorzędowej.

Efekt heblowania, zacinania, fazowania oraz szczotkowania niewątpliwie nawiązuje do japońskiej filozofii hołdującej przemijaniu i docenieniu niedoskonałości. Dzięki takim modelom jak np. Zaginiona Szkatuła 1R, Dom Dusz 1R czy Inspiracja Poety 1R można stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny, pełen wyjątkowej historii klimat.

źródło i zdjęcie: Baltic Wood