FIS V Plus - cechy i właściwości
Niezależnie czy są to konstrukcje stalowe, konsole, fasady, drabiny ratownicze czy ciągi kablowe - FIS V Plus pozwala konstruktorom i inżynierom na projektowanie i wykonywanie wielu zadań związanych z mocowaniem przy użyciu tylko jednego produktu.
Uniwersalna zaprawa może być stosowana do zamocowań zarówno w betonie, jak i we wszystkich tradycyjnych podłożach murowych. FIS V Plus nadaje się również do połączeń prętów zbrojeniowych oraz zastosowań sejsmicznych w kategoriach C1 i C2. Ocena Techniczna dopuszcza stosowanie zaprawy w otworach wypełnionych wodą, co pozwala na wiele różnych zastosowań, także w trudnych warunkach środowiskowych. Dodatkowo Klasa odporności ogniowej R120 sprawia, że zaprawa iniekcyjna jest również bezpiecznym wyborem w przypadku zagrożeń pożarowych.
W kwestii budowy samego kartusza zaszły także pewne zmiany. FIS V Plus to pierwsza rodzina produktów oparta na nowej generacji kartridża „wahadłowego” o stosunku mieszania 10: 1 (zaprawa: utwardzacz). Sam proces montażu pozostaje jednak taki sam.
Kotwy są szeroko wykorzystywane w budownictwie, np. do zapobiegania pęknięciom betonu.
Dozowniki fischer umożliwiają szybkie i łatwe przetwarzanie dwuskładnikowej zaprawy iniekcyjnej na bazie żywicy winyloestrowej. Podczas wyciskania żywicy, dwa oddzielnie przechowywane składniki żywicy i utwardzacza są mieszane razem i aktywowane w mieszalniku statycznym. Warto zaznaczyć, że otwarte kartusze mogą być ponownie wykorzystane (należy jednak po pracy zdjąć mieszalnik i zakręcić tubę).
Tuleja kotwiąca FIS HK ma zastosowanie w perforowanych materiałach budowlanych. Zapewnia to równomierne rozprowadzenie zaprawy dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna podczas wprowadzania pręta kotwiącego, gwarantując niskie zużycie zaprawy przy optymalnym dopasowaniu do szczelin w podłożu murowym.
Szeroka gama produktów uzupełniających pozwala dostosować kotwę FIS V Plus do prawie każdego typu montażu.
Pręty kotwiące fischer FIS A i RG M dostępne są w zakresach średnic od M6 do M30 w betonie i M6 do M16 w murze. Zmienna głębokość zakotwienia pozwala na dostosowanie do wymaganego obciążenia w betonie.
Zmienna głębokość zakotwienia pozwala na dostosowanie do wymaganego obciążenia w betonie. Istnieją również kotwy z gwintem wewnętrznym do zastosowań w betonie (RG M I) i murze (FIS E), jak również wiele innych elementów systemu.
Zdając sobie sprawę, że dla profesjonalnych użytkowników bardzo ważny jest również aspekt ekonomiczny, firma fischer oferuje także bezpłatną aplikację MORTAR-FIX.
Jej głównym zadaniem jest pomoc w ustaleniu specyfikacji zaprawy chemicznej. Kalkulator żywicy stanowi dobrą podstawę do obliczania wymaganej ilości materiału oraz liczby pojemników. Użytkownik dostaje szybki przegląd całkowitego zapotrzebowania.
źródło i zdjęcia: fischer Polska