Dachówka modułowa - doskonałe rozwiązanie na pokrycie dachów

Blachodachówka modułowa jest pokryciem dachowym sprzedawanym w formie niewielkich arkuszy o wymiarach określonych przez producenta. Charakteryzuje się prostym montażem, ponieważ dekarz nie musi rozkładać wszystkich arkuszy i dopasowywać ich do siebie.

Dachówka modułowa - doskonałe rozwiązanie na pokrycie dachów
Hanbud Producent blachodachówek, blachodachówek modułowych, blach trapezowych, paneli na rąbek, ogrodzeń, profili konstrukcyjnych
www.hanbud-dachy.pl
Hanbud Producent blachodachówek, blachodachówek modułowych, blach trapezowych, paneli na rąbek, ogrodzeń, profili konstrukcyjnych
Dane kontaktowe:
85 730 94 08, 607 35 77 35
Brańska 153, 17-100 Bielsk Podlaski

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Blachodachówkę modułową, jeżeli jest taka potrzeba, możemy w każdej chwili dociąć na odpowiedni wymiar już na placu budowy. Ułatwia to pracę, ponieważ w przypadku blachy ciętej na wymiar musimy dokładnie obliczyć ilość potrzebnego materiału. Dodatkowo docinanie tak dużych arkuszy sprawia trudności oraz wymaga dodatkowych obróbek. Blachodachówka modułowa jest o wiele mniejsza, a jej docinanie prostsze, transportuje się ją bez problemu na palecie, co jest bardzo wygodne i szybkie.

Kiedy warto zdecydować się na blachodachówkę modułową?

Blachodachówka modułowa jest idealną propozycją na pokrycie dachów, na których dachówka ceramiczna lub betonowa byłyby zbyt ciężkie. Ponadto jest tańszą alternatywą dla klasycznej dachówki ceramicznej. Bezproblemowo sprawdza się na skomplikowanych dachach wielospadowych, ponieważ o wiele łatwiej jest ją dopasować.

Blachodachówka modułowa jest polecana osobom mieszkającym na terenach leśnych, ponieważ w takich miejscach na dachu często osiadają mocno brudzące pyłki drzew, a tego typu materiał czyści się z powstałego nalotu o wiele prościej niż klasyczną dachówkę. Kolejnym atutem jest atrakcyjność i wytrzymałość blachodachówki modułowej. Warto wiedzieć, że po jej montażu nie widać żadnych łączeń, co podnosi walory wizualne.

Blachodachówka modułowa - zalety i wady

Dachówka modułowa jest odpowiednia do krycia różnego rodzaju dachów i jest produktem niezwykle uniwersalnym. Dobrze wygląda, występuje w wielu kolorach oraz ma doskonały stosunek jakości do ceny. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i nowoczesnych konstrukcji architektonicznych.

Największe zalety blachodachówki modułowej:

  • sprzedawana w jednakowych arkuszach dostępnych w większości firm od ręki,
  • niska cena i podobny efekt wizualny jak w przypadku dachówek ceramicznych,
  • można nią kryć wielospadowe, fantazyjne dachy,
  • łatwa w transporcie na europaletach,
  • lekkie i niewielkie arkusze pozwalają na szybki montaż,
  • jest ekonomiczna i nie generuje dużego odpadu,
  • jest dostępna w wielu kolorach,
  • nie nasiąka wodą i nie przyjmuje wilgoci.

Niestety, ten typ pokrycia nie zawsze się sprawdza.

Wady blachodachówki modułowej:

  • brak możliwości montażu na dachu o nachyleniu mniejszym niż 14°,
  • słaba izolacja akustyczna, co wymaga dodatkowego wygłuszenia sufitu.

W jaki sposób poprawnie montować blachodachówkę modułową?

Montaż blachodachówki modułowej nie jest bardzo trudny, do jego wykonania wystarczą nawet dwie osoby. Dobrze jest zlecić to doświadczonemu dekarzowi, który szybko poradzi sobie z tym zadaniem. Prawidłowy montaż musi opierać się na układaniu arkuszy w taki sposób, aby wszystkie zamki zadziałały. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję równego ułożenia paneli i zachowania szczelności dachu.

Blachodachówka modułowa Retto z oferty firmy Hanbud
Blachodachówka modułowa Retto z oferty firmy Hanbud

Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu blachodachówki modułowej?

  • Blachodachówkę modułową układa się na ruszcie złożonym z łat i kontrłat oraz dedykowanej folii do wstępnego krycia.
  • Każda blachodachówka ma specjalne zamki, które umożliwiają łączenie modułów. Warto zapoznać się z budową poszczególnych arkuszy.
  • Dobrze jest zużyć kilka modułów na naukę, ponieważ od ich połączenia zależy szczelność dachu.
  • Układanie blachodachówki modułowej poniekąd przypomina puzzle. Aby być pewnym, że dach jest dobrze ułożony, wszystkie zamki muszą zadziałać, a moduły nachodzić jeden na drugi.
  • Jeśli blachodachówkę trzeba przyciąć, należy użyć nożyc do cięcia na zimno. Bezwzględnie nie przycina się ich szlifierkami kątowymi, które uszkadzają warstwę wierzchnią i mogą powodować korozję.

Co wybrać - blachę trapezową czy blachodachówkę modułową?

Jeżeli zależy nam na pokryciu dachu blachą możemy sięgnąć po popularną blachę trapezową. Podobnie jak blachodachówka występuje w wielu wersjach kolorystycznych orazi może mieć różne wykończenie powłoki (mat lub połysk). Obydwa rodzaje pokryć dachowych są niezwykle trwałe i stanowią inwestycję na długie lata.

Pokrycie dachowe Hanbud - dowiedz się więcej

Blacha trapezowa jest tańsza od blachodachówki, dlatego najczęściej wybierana jest do krycia dachów o bardzo dużej powierzchni (hale, magazyny, garaże). Doskonale sprawdzi się także w nowoczesnym budownictwie. Wielu klientów sięga jednak po blachodachówkę ze względu na jej wygląd.

Znacznie lepiej komponuje się z tradycyjnymi domami czy dworkami. Rozważając zakup blachy trapezowej lub blachodachówki modułowej, powinniśmy zastanowić, do jakiego typu konstrukcji dachu pokrycie jest potrzebne.

W przypadku wielospadowych dachów pokrycie ich blachą trapezową jest trudne i wymaga wielu docinek, co przekłada się na ostateczny efekt wizualny i dużą stratę materiału. Wówczas lepiej jest sięgnąć po blachodachówkę modułową wręcz idealną do fantazyjnych dachów.

Różnice między blachodachówką modułową a ciętą na wymiar

Oprócz blachodachówki modułowej na rynku dostępne są także blachodachówki cięte na wymiar. Jej arkusze mają stałą szerokość, natomiast na długość przycinane są na zamówienie w zależności od dachu. Blachodachówka cięta na wymiar będzie dobrym pokryciem dachów jedno- lub dwuspadowych o dużej powierzchni bez lukarn.

Sprawdź gdzie kupić produkty Hanbud

Nie powinno się jednak wyliczać potrzebnego materiału samodzielnie i lepiej powierzyć to zadanie specjaliście. Blachodachówka modułowa jest lepszym rozwiązaniem w przypadku dachów wielospadowych, ponieważ ogranicza to koszty i ilość odpadu. Tego typu niewielkie arkusze można bez problemu dopasować do nawet najbardziej oryginalnych pokryć dachowych.

Podsumowując blachodachówka modułowa to bardzo popularne pokrycie dachowe, które doskonale sprawdza się na nawet najbardziej fantazyjnych i wielospadowych dachach. Ma wielu zwolenników, którzy cenią w niej łatwość układania, możliwość transportu na europaletach nawet niewielkim busem, a także trwałość i wytrzymałość przez długie lata.

źródło i zdjęcie: Hanbud