Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych od firmy Koło

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2021-05-04

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych przypada na 5 maja. Został zapoczątkowany we Francji w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, co roku skłaniając do refleksji oraz dyskusji na temat barier, z którymi zmagają się ludzie niepełnosprawni. Jakie działania można podjąć, aby je zminimalizować?

Jakie potrzeby mają osoby z niepełnosprawnościami?

Przede wszystkim są to udogodnienia umożliwiające samodzielne życie. Innymi słowy sprzęty związane m.in. z dostosowaniem przestrzeni mieszkalnej do spersonalizowanych pod niepełnosprawność wymogów.

Wszystko po to, aby zapewnić maksymalnie dużą samodzielność przy wykonywaniu codziennych i często bardzo podstawowych czynności.

Wiele zależy także od rodzaju niepełnosprawności, a tych jest naprawdę sporo.

Inne potrzeby będzie miała osoba na wózku inwalidzkim, inne z niewielkim stopniem niepełnosprawności ruchowej, a zupełnie inne osoba  z problemami ze wzrokiem.

Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno sprawiać, by codzienne czynności były łatwiejsze do wykonania, albo w niektórych wypadkach w ogóle wykonalne.

Projektowanie dla osoby niepełnosprawnej może przybrać formę niedrogiej adaptacji istniejącego wyposażenia, np. mebli lub całkowitej przebudowy lokalu, by uwzględnić np. poruszanie się na wózku inwalidzkim.

Warto pamiętać, że przy niektórych rodzajach niepełnosparwności pomocne będzie wykorzystanie psychologicznych aspektów projektowania wnętrz.

Mogą to być ułatwienia sensoryczne, kolorystyczne. Możliwości jest niemal tyle, ile niepełnosprawności. 

Udogodnienia w przestrzeni publicznej

Możemy z satysfakcją zauważyć, że z każdym rokiem przestrzenie publiczne stają się coraz bardziej dostępne i przyjazne osobom z niepełnosprawościami.

W miastach coraz częściej przed drzwiami sklepów, galerii, urzędów czy restauracji pojawiają się specjalne podjazdy czy poszerzone drzwi, umożliwiające przejazd wózkiem.

Także środki komunikacji zbiorowej nie pozostają obojętne na potrzeby osób mających trudności z poruszaniem się.

Na ulicach coraz częściej można zauważyć autobusy niskopodłogowe z wysuwanymi klapami. 

Udogodnienia w przestrzeni domowej

Niezależnie od tego, co osobom niepełnosprawnym oferują przestrzenie publiczne, jest jedno miejsce, w którym wszelkie ułatwienia dla takich osób są absolutnie niezbędne, czyli dom.

Pomieszczeniem, które szczególnie tego wymaga jest łazienka.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Od zawsze dużą wagę przykładamy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Stąd właśnie wśród naszych produktów znaleźć można szereg tych, które pomagają w codziennych wizytach w toalecie osobom mającym trudności w poruszaniu się. Stworzyliśmy nawet całe kolekcje z myślą o ułatwianiu spotkań z wodą – mówi Małgorzata Jarosik, Product Manager Geberit Polska. 

Łazienka z przyciskiem Geberit
Łazienka wyposażona w przycisk Geberit fot. Koło

Dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnie wydłużonych misek WC, które usprawniają przesiadanie się z wózka lub balkonika czy też siedzisk i deski sedesowej, których konstrukcja umożliwia korzystanie z toalety bez względu na poziom sprawności ruchowej.

Tego typu produkty można znaleźć w serii Koło Nova Pro Bez Barier.

W kolekcji nie mogło zabraknąć także umywalek o wzmocnionej konstrukcji i uchwytach. Ich ergonomiczny kształt pozwala na dużo łatwiejsze podjeżdżanie na wózkach czy balkonikach oraz na prostsze mycie rąk, a wszystko dzięki ich niewielkiej głębokości.

Seria Koło Nova Pro Premium Bez Barier pozwoliła na wzniesienie tych rozwiązań dla niepłenosprawnych na nowy poziom. Nowoczesne wzornictwo miski o półkrytych mocowaniach świetnie prezentuje się w łazience, a uwspółcześniony design umywalek zapewnia jeszcze lepszy, stylowy wygląd – dodaje Małgorzata Jarosik.

Umywalka Nova Pro Bez Barier
Umywalka z serii Nova Pro Bez Barier fot. Koło

System nośny przyjazny niepełnosprawnym

Oczekują swobody w projektowaniu przestrzeni dla niepełnosprawnych, szybszego postępu prac na budowie i ekonomicznych rozwiązań przy planowaniu i wykonaniu łazienki pomocny może okazać się system nośny Geberit GIS.

Dzięki niemu można opracować zindywidualizowane i ekonomiczne rozwiązania na potrzeby każdego projektu budowlanego – od przebudowy zwykłej łazienki i dostosowania jej do osób z niepłenosprawnością, po tworzenie sanitariatów w nowych budynkach. 

System Geberit GIS
System Geberit GIS fot. Koło

Poręcze dostosowane do osób z niepełnosprawnościami

Marka Koło współpracując z firmą Lehnen, czołowym producentem wyrobów ze stali i aluminium używanych w budownictwie łazienkowym, uzupełniła swoją ofertę adresowaną do osób z niepełnosprawnością o istotne poręcze, czyli uchwyty mocowane najczęściej w ścianie, stelażu czy podłodze.

Ponadto, w ofercie znajdziemy siedziska prysznicowe i regulowane lustra. Wszystko to sprawia, że przestrzeń łazienkowa staje się dostępna i bezpieczna nawet dla tych, którzy mają trudności w poruszaniu się.

Łazienka wyposażona w uchwyty Lehnen
Łazienka dla osób z niepełnosprawnościami wyposażona w uchwyty Lehnen fot. Koło

źródło i zdjęcia: Koło

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum