W jaki sposób wybierając stropy RECTOR możemy zminimalizować skutki podwyżek stali?
Sprężone elementy takie jak belki RS do produkcji których wykorzystuje się stalowe sploty, wymagają zbrojenia na poziomie 0,2-0,6 kg/mb dla belek o długości do 6,7 m lub maksymalnie 1,5 kg/mb przy większych rozpiętościach. Dozbrojenie stropów stanowią maty siatki stalowej zgrzewanej oraz pręty przypodporowe układane w warstwie nadbetonu. Łączny ciężar dozbrojenia wynosi zatem od 2,5 kg/ m2 do 4 kg/m2 stropu.
Porównując zużycie stali stropu żelbetowego (średnio 25 kg/m2) do średniego zużycia stali w stropach Rector (3 kg/m2) łatwo policzyć, że podwyżka ceny stali na poziomie 50% do 3,20 zł netto spowoduje wzrost ceny o odpowiednio:
- Strop żelbetowy + 25 zł/m2
- Strop Rector + 3 zł/m2
Zakładając strop o powierzchni 100 m2, wzrost ceny stali spowoduje wzrost kosztów o:
- Strop żelbetowy + 2 500 zł/strop
- Strop Rector + 300 zł/strop
Powyższe wyliczenia obrazują, że stropy prefabrykowane RECTOR dzięki niewielkiej ilości stali potrzebnej do wykonania stropu są bardziej odporne na wahania cen rynkowych stali. Nawet w przypadku 50% podwyżek ceny stali, koszt wykonania stropów RECTOR biorąc pod uwagę stal wzrósł zaledwie o ok. 3 zł/m2 stropu. W przypadku rozwiązań monolitycznych wzrost kosztów jest na poziomie ok. 25 zł/m2 stropu.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zużycie betonu podczas montażu:
- Strop żelbetowy gr. 20 cm o wadze ok. 500 kg - zużycie betonu 200l/m2
- Strop Rector gr. 20 cm o wadze ok. 270 kg - zużycie betonu 70l/m2
Przy 100 m2 stropu mamy na budowie (nie licząc betonu na wieńce) do ułożenia ok.: - Strop żelbetowy – 20 m3 betonu (3 „betoniarki”)
- Strop Rector – 7 m3 betonu (1 “betoniarka”)
Czas montażu stropów RECTOR (1,35 r-g/m2) w porównaniu do tradycyjnego stropu żelbetowego (2,7 r-g/m2) jest 2x szybszy i o połowę tańszy. Do wykonania darmowego projektu w technologii RECTOR wraz z wyceną wystarczy podesłać projekt na adres wycena@rector.pl. W ciągu kilku dni RECTOR przygotuje darmowy projekt wraz z wyceną. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu bo "Lepiej budować razem".
źródło i zdjęcie: RECTOR Polska