Szlifowanie ręczne zalecane na małych powierzchniach
Szlifowanie ręczne na sucho zazwyczaj odbywa się za pomocą papieru ściernego lub siatki ściernej przeznaczonej do szlifowania gładzi gipsowej, umieszczonej na bloku szlifierskim, tzw. pacy. Podczas tej operacji powstaje duża ilość pyłu, który jest szkodliwy dla tynkarza oraz trudny do usunięcia po zakończeniu pracy. Przypominacie sobie obrazek tynkarza podczas pracy, całego pokrytego białym pyłem? No właśnie! Poza tym, szlifowanie ręczne wymaga nie lada energii i dobrej kondycji fizycznej. Dlatego zalecane jest obecnie do szlifowania małych powierzchni lub miejsc trudno dostępnych.
Szlifowanie maszynowe na dużych obszarach
Kiedy mamy do czynienia z dużym obszarem, warto zainwestować w szlifierkę do gipsu, tzw. żyrafę. Na rynku dostępne jest całe spektrum tego typu maszyn. Niewątpliwą zaletą "żyraf" jest wygoda i czystsze środowisko pracy. Szlifierki te są wyposażone w wysięgnik, stąd skojarzenie z szyją żyrafy, dzięki któremu łatwiej dosięgnąć sufitu, czy górnej części ściany bez konieczności używania drabiny lub rusztowania. Ważnym i niezbędnym dodatkiem, poprawiającym komfort pracy szlifierki do gipsu jest system odsysania pyłu gipsowego. Dzięki niemu maszynę można podłączyć do odpylacza.
Odpowiednio dobrane narzędzie ścierne
Kluczowym elementem w procesie przecierania gładzi gipsowej jest odpowiednio dobrane narzędzie ścierne. Ono jest gwarantem powodzenia całej operacji. Powinno łączyć w sobie wydajność, dobrą jakość wykończenia oraz strukturę, umożliwiającą efektywne odpylanie. Szlifowanie jest procesem dwuetapowym. W pierwszej kolejności zaleca się używanie narzędzi ściernych o granulacji 120 - 160, aby usunąć większe nierówności. Następnie sięgamy po granulację powyżej 200, aby uzyskać nieskazitelnie gładką powierzchnię gotową do dalszych prac wykończeniowych.
H216F - wykonane z ziaren ściernych klasy premium o doskonałych właściwościach skrawających, które zapewniają bardzo jednorodne wykończenie wysokiej jakości. W zależności od granulacji, krążki te są idealnym rozwiązaniem do przygotowania powierzchni przed nałożeniem podkładu i lakieru, zdzierania podkładu, lakieru, farby, do szlifowania tworzyw sztucznych i włókna szklanego, gipsu i gładzi tynkowej, lekkiego wygładzania spawów i gratowania oraz szlifowania surowego drewna.
MESHPOWER - krążki korundowe MeshPower są alternatywą dla tradycyjnych krążków perforowanych. To wielofunkcyjne narzędzie ścierne, zaprojektowane z tysiącami otworów, stworzone na bazie unikalnej struktury matrycy w postaci siatki. Struktura otworów pozwala na usuwanie pyłu w każdym zastosowaniu krążka. Zapewniają doskonałe wykończenie i czyste środowisko pracy.
Szczegółowe informacje na temat krążków Norton H216F oraz Meshpower znajdziemy w broszurze. Poznaj pozostałe produkty Norton do gipsu i gładzi w sekcji Produkty. Dowiedz się także, gdzie możesz je kupić. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące produktów Norton lub ich użytkowania, napisz do naszych ekspertów.
źródło i zdjęcie: Saint-Gobain HPM Polska