Zmiany zachodzące w nowych Warunkach Technicznych na 2021

Dzięki zmianom zachodzącym w nowych Warunkach Technicznych na 2021 rok uzyskamy nie tylko poprawę jakości życia, efektywności ekonomicznej, warunków środowiskowych, lecz także będziemy bardzo odpowiedzialni w kwestii społeczno-środowiskowej. Sprawę komentuje Michał Dylewski, Product Manager w URSA Polska.

Zmiany zachodzące w nowych Warunkach Technicznych na 2021
URSA Płyty, maty, taśmy, granulat z wełny mineralnej do izolacji termicznej i akustycznej, wodoodporne płyty do izolacji termicznej XPS
Dane kontaktowe:
32 268 01 29
Armii Krajowej 12 42-520 Dąbrowa Górnicza

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Oszczędności w sferze czysto ekonomicznej płynące ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię są oczywiste. Zastosowanie nowych, energooszczędnych rozwiązań jest korzystne dla wszystkich użytkowników domów czy budynków, gdyż zużywają mniej energii, a to oznacza niższe rachunki za ogrzewanie domu w każdym kolejnym roku począwszy od 2021.

Jednak powinniśmy pamiętać również o aspekcie środowiskowym oraz społecznym. Mniejsze zapotrzebowanie na energię, to mniejsze zużycie naturalnych surowców naszej ziemi oraz mniejsza emisja do atmosfery i środowiska, w którym żyjemy. Przetwarzaniu paliw kopalnych w energię towarzyszy emisja oraz produkty takiej przemiany – w większości są to produkty, których dalsze przetworzenie jest niemożliwe, a koszty utylizacji lub zagospodarowanie, tak aby nie oddziaływały negatywnie na środowisko są ogromne. Z tego punktu widzenia, każde mniejsze czy większe ograniczenie przetwarzania surowców kopalnych w energię jest słuszne i pożądane.

Większe nakłady na zwiększenie efektywności energetycznej są oczywiste i celowe, a skutki wielokrotnie bardziej pozytywne. Zanieczyszczenie środowiska jest bardzo łatwe, oczyszczenie nieprawdopodobnie kosztownie, czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe. Rekultywacja terenów po kopalniach wymaga ogromnych nakładów finansowych i mimo, że bezpośrednio nie płacimy za taką rekultywację, jako społeczeństwo ponosimy takie koszty np. w formie zmniejszenia wydatków na inne dziedziny naszego życia.

Najefektywniejszym sposobem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię zużywaną do ogrzewania lub chłodzenia naszych domów i budynków. Nowe Warunki Techniczne, choć zaostrzone, są jak najbardziej konieczne, bowiem minimalizują straty bezpowrotnie uciekającej energii. Izolujmy skuteczniej i odpowiedzialniej. Jeśli zaś chodzi o aspekt społeczny, to musimy pamiętać, iż to tylko od nas samych zależy w jakim stanie przekażemy naszą planetę przyszłym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom.

Odzyskiwanie i przekształcenie ziemi w bardziej zieloną jest naszym nie tylko obowiązkiem, ale również naszym celem. Musimy patrzeć na skutki swoich działań jakie przynosi każda nasza decyzja. Także ta w zakresie efektywności energetycznej naszych domów i budynków, w których przebywamy czy pracujemy. Prawidłowa izolacja naszych domów, zgodnie z najnowszymi przepisami, umożliwia ochronę naszej planety i minimalizuje powstawanie zanieczyszczeń.

Michał Dylewski, Product Manager w URSA Polska
Michał Dylewski, Product Manager w URSA Polska

 źródło i zdjęcia: Ursa Polska