Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Izoluj właściwie i odpowiedzialnie

Firma URSA prezentuje dobre praktyki izolacji.

Izoluj właściwie i odpowiedzialnie
URSA Płyty, maty, taśmy, granulat z wełny mineralnej do izolacji termicznej i akustycznej, wodoodporne płyty do izolacji termicznej XPS
www.ursa.pl

ZASADA 1 - Wybierz świadomie

Czy wiesz co instalujesz? Kto jest producentem izolacji? Czy masz etykietę wyrobu i Deklarację własności użytkowych? Czy instalujesz wyrób legalny? Zachowaj etykietę wyrobu i Deklarację właściwości użytkowych. Sprawdź deklarowane własności i parametry wyrobu: klasę reakcji na ogień (euroklasa) do A1 do F - A1 jest najbezpieczniejsza, sprawdź poziom emisji gazów i  płonących kropel oraz niezmienność w czasie (w Deklaracji powinna być informacja, że nie zmienia się w czasie) lambdę - jej poziom i niezmienność w czasie (w Deklaracji  powinna być informacja, że nie zmienia się w czasie) R - opór cieplny i czy nie zmienia się w czasie Wybieraj konkretny wyrób o konkretnych parametrach i od konkretnego dostawcy - producenta. Sprawdź, co kupujesz - wybierz wyrób  budowalny o określonych stałych parametrach, które znasz i możesz sprawdzić jeszcze przed zainstalowaniem - nie kupuj kota w worku!

ZASADA 2 - bądź odpowiedzialny, pamiętaj o swoich dzieciach i wnukach

Sprawdź, z jakich surowców wytwarzany jest wyrób i czy nadaje się on do recyklingu - nie zużywaj naturalnych zasobów ziemi, nie generuj odpadów przy rozbiórce czy remoncie. Sprawdź czy do  produkcji termoizolacji lub je  instalacji nie stosuje się niebezpiecznych składników, komponentów i czy są one oznaczone jako niebezpieczne?

ZASADA 3 - DACH musi być bezpieczny

O bezpieczeństwie wyrobu budowalnego w czasie kontaktu z ogniem decyduje klasa reakcji na ogień (euroklasa). Stosuj wyłącznie wyroby klasyfikowane jako klasa A1 - każda inna klasa jest mniej bezpieczna! Nie stosuj wyrobów, których parametry ogniowe opisywane są inaczej niż za pomocą euroklas (klasy od A1 do F)! Euroklasa musi być wyraźnie określona na etykiecie wyrobu i w Deklaracji właściwości użytkowych.

ZASADA 4 - DACH musi być CICHY

Sprawdź czy materiał stosowany do izolacji dachu ma deklarowane właściwości odpowiedzialne za izolację akustyczną np. parametr AfR obecny w kodzie CE wyrobu i Deklaracji właściwości użytkowych. Sprawdź czy producent potwierdzał w testach konkretną wartość  izolacyjności akustycznej R lub wartość maksymalnego poziom u dźwięku L dla dachu o zbliżonej konstrukcji i układzie.

ZASADA 5 - DACH musi być ciepły i zawsze oddychający

Zastosowanie materiałów  nawet z najlepszą dostępną lambdą bez zapewniania wentylacji dachu - to gwarancja problemów już pierwszej zimy. Para wodna będzie się zawsze gromadziła w wyższych partiach budynku i za wszelką  cenę będzie chciała przedostać się na zewnątrz. Zablokowana będzie odkładać się w warstwach konstrukcyjnych lub wykończeniowych i powodować korozję biologiczną dachu. Próba zbudowania dachu, w którym termoizolacja będzie blokować przepływ napierającej pary wodnej może skończyć się poważnymi problemami. Dlatego stosuj wyroby oddychające. O tej cesze poinformuje cię obecność parametru MU1 w kodzie CE wyrobu. Pamiętaj - poinformowanie o powyższych cechach to w większości przypadków obowiązek producenta i masz prawo wymagać podania tych informacji. To  na producencie wyrobu ciąży obowiązek dopełnienia formalności. Jako Klient nie musisz nawet prosić o ujawnienie tych danych. Muszą one być Tobie przedstawione i zadeklarowane bez jakiegokolwiek wezwania czy pytania! I co najważniejsze powinieneś to wszystko wiedzieć zanim dokonasz zakupu!

źródło i zdjęcia: URSA