Urządzamy domowe biuro

Tegoroczna sytuacja wymusiła na wielu pracownikach przeniesienie pracy do domowego zacisza. Czy wrócimy do tradycyjnego biura w firmie? Jeżeli tak to kiedy? Czy stanie się reliktem przeszłości? Tego nie wiemy, dlatego skupiając się na "tu i teraz" wskażemy kilka zasadach, które mozna wykorzystać urządzając swoje domowe biuro.

Urządzamy domowe biuro
KANLUX Oświetlenie
www.kanlux.com
KANLUX Oświetlenie
Dane kontaktowe:
32 388 74 00, 32 289 54 00, 32 289 66 44, 32 289 84 15, 32 289 85 46
Objazdowa 1-3, 41-922 Radzionków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Domowe biuro na chwilę? To się nie sprawdzi

Przed pandemią pracowaliśmy przy stole w jadalni, w kuchni, na kanapie, a nawet w łóżku. Za biurko służył nam stół, parapet czy własne kolana. To przecież był tylko jeden dzień w tygodniu, albo taka praca od czasu do czasu. Teraz taki model się nie sprawdzi. Jeżeli pracujemy większość czasu w domu, a w biurze bywamy rzadko lub wcale, to musimy zmienić swoje nawyki.

Aby nasze home office dawało odpowiednie efekty, powinniśmy zadbać o wydzielenie i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni do pracy. Sposób urządzenia naszego domowego biura zależy od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy. Najlepiej jeżeli możemy pozwolić sobie na stworzenie osobnego gabinetu. Prywatne pomieszczenie zapewni nam spokój, zwłaszcza jeżeli w mieszkaniu są z nami inni domownicy.

W którym pomieszczeniu będzie nam się najlepiej pracowało?

Co jeżeli do zaaranżowania domowego biura mamy mniej przestrzeni, zwłaszcza w niedużym mieszkaniu lub kawalerce? Wówczas należy rozważyć wyodrębnienie miejsca do pracy w sypialni lub salonie. W takiej sytuacji kluczowe jest oddzielenie strefy pracy od miejsca relaksu. Możemy to zrobić za pomocą kotar, składanych ścianek lub po prostu funkcjonalnych mebli. Korzystnym rozwiązaniem może być regał, którego ściany nie ograniczają znacznie dopływu światła.

Co ważne, może on pełnić dwie funkcje: rozdzielić przestrzeń oraz posłużyć do przechowywania biurowych dokumentów i akcesoriów. Niewielki metraż zmusza do większej kreatywności, bo każdy centymetr musi być właściwie wykorzystany. Dobrym rozwiązaniem jest biurko lub blat - na tyle długi i głęboki, żeby pomieścił wszystkie narzędzia i elementy potrzebne do wykonywania codziennych czynności.

Wybór światła – ważna sprawa

Wybór oświetlenia to nie jest łatwym zadaniem. W domowym biurze powinniśmy umiejętnie połączyć oświetlenie funkcjonalne i nastrojowe – tak, abyś nie czuł się jakbyś pracował cały dzień.  Dobrze oświetlone miejsce pracy zwiększa efektywność, ale także wpływa na nasze samopoczucie. Przede wszystkim pamiętajmy, że dla dobrego samopoczucia niezwykle ważne jest światło dzienne. Ma pozytywny wpływ na koncentrację i daje nam więcej energii.

Dzięki temu pracuje się nam łatwiej, a dodatkowo czujemy się szczęśliwsi Jeżeli możesz to ustaw biurko w bliskim sąsiedztwie okna, ale tak, aby nie siadać do niego tyłem. Promienie słońca mogą odbijać się w monitorze komputera, więc zadbaj, aby okno było przed tobą lub z boku, albo skorzystaj rolet, wtedy światło nie będzie przeszkadzać w pracy.

Oświetlenie górne w domowym biurze

Wiele godzin spędzonych przed komputerem, czy dokumentami może mieć negatywny wpływ na nasz wzrok i samopoczucie. Zwłaszcza wtedy, kiedy pracujemy w pomieszczeniu, które ma małe okna. Oświetlenie górne to istotna sprawa. Dobierzmy je odpowiednio do wielkości pomieszczenia, jego charakteru i wysokości.

Jeżeli jest to duża przestrzeń, wówczas możemy pozwolić sobie na lampy wiszące. Do mniejszego pomieszczenia wybierzmy odpowiednią plafonierę. Dużo możliwości dają nam oprawy wpuszczane w podwieszany sufit, czyli popularne oczka. Można je rozmieścić w różnych konfiguracjach i podzielić dzięki nim pomieszczenie na strefy. Bez względu na to, którą z opcji wybierzemy, pamiętajmy, aby światło miało barwę neutralną lub zimną.

Ustawmy krzesło tak, aby nasza sylwetka nie zasłaniała światła, które pada na biurko czy blat roboczy. Idealnym rozwiązaniem może okazać się oświetlenie punktowe – lampy z kilkoma reflektorami, które skierujemy w odpowiednie miejsca: na biurko, regał z dokumentami, ale również na kanapę, na której spędzamy popołudnia. Mogą to być różnego rodzaju reflektorki, do których możemy sami dopasować rodzaj żarówek.
To światło nie może być ani za ciemne, ani za jasne.

Lampka biurkowa – niezbędne w domowym biurze

Jeśli w domowym biurze nie możemy korzystać z naturalnego światła, lub jest go coraz mniej ze względu na porę roku czy pogodę, to zastosuj lampy biurkowe. To świetlenie, które pomoże nam nie zniszczyć wzroku i poprawnie oświetli naszą roboczą powierzchnię. Najlepiej sprawdzą się te, które emitują światło o barwie neutralnej od 4000 do 5000 Kelwinów. Nie stosujmy do pracy ciepłego, żółtego światła. Takie światło nas rozleniwi i nastawi organizm na odpoczynek.

Lampa biurkowa w dzisiejszych czasach może mieć wiele funkcji, wybierajmy lampy, które można ściemniać, wtedy łatwo możemy przejść od oświetlenia funkcjonalnego do nastrojowego jak w lampkach Kanlux DOSAN. Równie przydatną funkcją będzie możliwość zmiany barwy światła, którą mają lampki Kanlux ISTI. Możemy również wybrać lampkę z budzikiem i zgarem jak Kanlux AWAN lub z gniazdem do ładowania urządzeń mobilnych. Lampką, która łączy wiele tych funkcjonalności jest Kanlux REXAR. Te małe udogodnienia ułatwią nam codzienną pracę, przypomną o spotkaniu lub uratują telefon przed rozładowaniem.

Domowe miejsce pracy - jak zaaranżować?

Kiedy kwestia wydzielenia miejsca do pracy i jego oświetlenia będzie rozwiązana powinniśmy zająć się aranżacją naszego domowego miejsca pracy. W domowym biurze spędzamy kilka godzin dziennie, więc ważne, abyś dobrze się w nim czuli. Osobiste dodatki będą miały na nas kojący wpływ. Zdjęcia, obrazy, rośliny, ulubione ozdoby na pewno pomogą nam poczuć się lepiej.

Zapamiętajmy, że im lepiej czujemy się za biurkiem, tym większą przyjemność odczuwamy z pracy i lepiej sobie z nią radzimy. Elementem, który zazwyczaj działa uspokajająco są kwiaty. Na przykład paprotka postawiona obok monitora pochłania szkodliwe promieniowanie. A miniaturowy ogród domowy może dodatkowo doświetlać nasze biurko. Zieleń w pomieszczeniach biurowych poprawia nastrój i zwiększa naszą wydajność pracy, a poza tym dom z zielenią i domowe biuro wyglądają przyjaźniej i efektowniej.



źródło i zdjęcie: Kanlux