Podłoga może być eko!
Z miesiąca na miesiąc wzrasta świadomość wśród producentów podłóg i konsumentów, dotycząca dbałości o środowisko. Firmy, aby sprostać wymaganiom klientów, zwracających uwagę na proekologiczne rozwiązania, muszą starannie dobierać rodzaj stosowanego surowca oraz sposób jego produkcji. Aby wprowadzić zmiany, realnie wpływające na sposób produkcji m.in. drewnianych podłóg, wielu czołowych producentów wdraża System Zintegrowanego Zarządzania Jakością i Środowiskiem. Zadaniem zespołów specjalistów jest zarządzanie wszystkimi etapami produkcji. W tym celu na bieżąco kontrolowane są fazy projektowania, planowania, wytwarzania oraz końcowe dostarczanie podłogi do dystrybutora i konsumenta.
Podstawą ekologicznej produkcji podłogi jest odpowiednio wyselekcjonowany materiał, przemyślana utylizacja odpadów oraz wykorzystanie odpowiednich komponentów chemicznych. W trakcie całego procesu produkcji powinny być zastosowane także właściwe parametry jakościowe. Gwarantuje to wysokiej klasy produkt finalny, przy jednoczesnej redukcji ilości odpadów. Do takich marek, działających i myślących proekologicznie należy Baltic Wood, który min. wykorzystuje czysty odpad drzewny jako opał w przyzakładowej kotłowni. W procesie produkcji firma wykorzystuje komponenty chemiczne, które wspierają klejenie oraz uszlachetnienie podłogi. Aby zostały zachowane normy prośrodowiskowe używa farb, klejów i olejów, które powstały w oparciu o lekką, wodną formułę. Większość z nich ma właściwości hipoalergiczne, które nie są szkodliwe dla środowiska.
Sprawdzajmy certyfikaty
By być pewnym że firma, oferująca podłogi spełnia normy ochrony środowiska, warto przyjrzeć się certyfikatom jakie posiada. Potwierdzają one rzetelność producenta na rzecz ekologii, przy jednoczesnym wymogu nieustannego rozwoju oraz doskonaleniu stosowanych procedur.
- Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), którego celem jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju lasów. Dokument jest świadectwem, że firma pozyskuje swoje surowce tylko od sprawdzonych, działających w sposób etyczny, dostawców. Certyfikat FSC jest gwarancją, że produkt posiada wysokie standardy.
- Świadectwo M1 – warto zwrócić na niego uwagę ponieważ dokument gwarantuje, że producent spełnia najwyższe skandynawskie standardy w zakresie redukcji emisji szkodliwych związków chemicznych. Podłogi są sprawdzane m.in. pod kątem zawartości formaldehydu czy amoniaku. Świadectwo M1 przyznaje fińska fundacja RTS – Finnish Building Information Foundation.
- Znak Real Wood przyznaje Europejska Federacja Przemysłu Parkietowego (FEP). Oznaczenie gwarantuje, że surowiec, z którego została wyprodukowana podłoga, pochodzi z naturalnego drewna. Tym samym unikamy imitacji.
- Certyfikat ISO 14001:2015 gwarantuje, że w procesie produkcji zostały zachowane normy, które mają pozytywny wpływ na środowisko tj. m.in. redukcja zużycia energii oraz racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych.
Moda na ekologię
Dzisiejsza kondycja środowiska naturalnego wymusza większe zaangażowanie na producentach podłóg. Konsumenci coraz częściej decydują się na aranżację wnętrza zgodnie z przyjętymi przez siebie normami etycznymi. Podążanie za wartościami jest możliwe dzięki producentom, którzy na bieżąco wdrażają światowe trendy proekologiczne. Należy pamiętać, że podłoga to element dominującym w pomieszczeniu, dlatego powinna być wybrana nie tylko pod względem walorów estetycznych, ale także z myślą o środowisku.
źródło i zdjęcie: Baltic Wood