Nowo budowane centrum obiektów przeznaczonych dla studentów - The Student Activities and Athletic Facilities (SAAF), to 10 budynków o łącznej powierzchni ponad 200 000 m2. Są to obiekty sportowe i rekreacyjne, które będą służyć 40 000 studentów w nowym kampusie uniwersyteckim. Autorami projektu są architekci z Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) z USA.
Centrum kampusu zajmują dwa sześciopiętrowe budynki główne - centrum lekkoatletyczne, rekreacyjne i wodne (ARAQ) dla mężczyzn i kobiet, a w nich ośrodki zawodów, rekreacji i sportów wodnych, a także część samorządu studenckiego. Dziedziniec fizycznie dzieli sekcje dla kobiet i mężczyzn, z których każda tej samej wielkości, zapewnia te same usługi.
Projekt obejmuje także dwa mniejsze obiekty sportowe, dwa punkty informacyjne, siedzibę związku studenckiego, przystanek autobusowy komunikacji miejskiej kampusu, halę tenisową z trybunami na 2000 osób oraz zewnętrzny stadion piłkarski i lekkoatletyczny, który może pomieścić 15 000 widzów.
Dzięki wapiennej fasadzie główne budynki (ARAQ) mają wyrafinowany i naturalny wygląd. Charakterystyczną cechą są trzy trójkątne okna skierowane w stronę słońca. Części fasady o powierzchni 75 000 metrów kwadratowych zostały przymocowane za pomocą 15 000 kotew z gwintem wewnętrznym FZP II M8i. Budowa fasady rozpoczęła się w 2019 roku i została pomyślnie zakończona na początku 2020 roku.
Przekonaliśmy firmę zajmującą się budową elewacji naszą kompleksową ofertą usług wsparcia technicznego, od planowania i obliczeń po pomoc przy montażu na miejscu - Jan Zimmermann, Regionalny Manager Systemów Fasadowych fischer - Zalety naszych kotew panelowych Zykon mówią same za siebie - podkreśla Jan Zimmermann.
Dopasowane kształtem FZP II są instalowane w kamieniu naturalnym za pomocą stożkowego podciętego otworu bez naprężenia rozprężnego, co gwarantuje mniejsze momenty zginające w płaszczyźnie i wyższą nośność niż mocowanie krawędziowe. Zapewnia to również wyższą nośność w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi.
Kotwy z gwintem wewnętrznym fischer FZP II M8i osiągają mniejsze momenty zginające w płaszczyźnie i wyższą nośność dzięki technologii podcięcia. Kotwy można przymocować do dowolnej części tylnej strony panelu, co umożliwia elastyczne planowanie, wdrażanie i wiele więcej. Zamocowania są ukryte, co zapewnia elewacji estetyczny wygląd.
Kolejną korzyścią jest fakt, że kotwy z gwintem wewnętrznym są równo osadzone w prefabrykowanych panelach - podkreśla Jan Zimmermann - oszczędza to miejsce podczas transportu, ponieważ nie ma wystającej nici. Kolejną zaletą jest to, że kotwy można przymocować do dowolnej części odwrotnej strony panelu, zapewniając większą swobodę podczas planowania i realizacji, zapewniając jednocześnie optymalne wykorzystanie technicznych właściwości materiału kamienia. Pozwala to również na wymianę pojedynczych paneli, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nasze podcięte kotwy są ukryte między panelami, co nadaje elewacji harmonijny wygląd wysokiej jakości - Jan Zimmermann, Regionalny Manager Systemów Fasadowych fischer - To łączy pewny chwyt z wysokimi wymaganiami estetycznymi centrów ARAQ - kończy Zimmermann.
źródło i zdjęcia: fischer Polska