Bujane elementy do wnętrz - bezpieczna instalacja z fischer

Wiszące siedziska, huśtawki wewnętrzne czy liny wspinaczkowe, gwarantują mnóstwo zabawy a także zadbają o prawidłowy rozwój motoryki dzieci w różnym wieku. Jednak najwyższym priorytetem jest bezpieczna instalacja.

Bujane elementy do wnętrz - bezpieczna instalacja z fischer
fischer Polska Profesjonalne systemy mocowań
Dane kontaktowe:
12 290 08 80
Albatrosów 2 30-716 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Przed montażem

Nie zapominajmy o zapewnieniu miękkiego podłoża pod huśtawką, w razie miękkiego lądowania. Płytki i kamienne podłogi nie są do przyjęcia. Jeśli chodzi o same akcesoria do huśtania, powinniśmy zwrócić uwagę na nośność i informacje o maksymalnej wadze, dodatkowo upewniając się, że nie zawierają żadnych szkodliwych i trujących substancji chemicznych. Bardzo dużo modeli huśtawek dla dzieci gwarantuje nośność nawet ponad 100 kilogramów, dlatego rodzice też mogą od czasu do czasu skorzystać z nich skorzystać.

Bezpieczny montaż

Wszystkie "bujaki" muszą być mocno zakotwiczone w podłożu. Bezpieczny montaż ma również zasadnicze znaczenie dla pozostałych mebli w sypialniach naszych małoletnich, ponieważ małe dzieci szybko korzystają z półek jako drabinki do wspinaczki. Wiszące krzesła, huśtawki wewnętrzne i liny wspinaczkowe możemy przymocować do ościeżnic drzwi, spodu łóżek piętrowych lub sufitów. Ważne jest, aby zachowana została wystarczającą swobodę ruchów, dlatego zalecany jest montaż sufitowy, ponieważ daje on dużo miejsca do huśtania się bez ryzyka uszkodzenia delikatnych przedmiotów, lub zahaczenia o rogi czy krawędzie mebli.

Huśtawka powinna być mocno zakotwiczona w podłożu
Huśtawka powinna być mocno zakotwiczona w podłożu

Od czego zacząć?

Wiszące fotele, huśtawki czy liny wspinaczkowe zazwyczaj są wyposażone w profesjonalne uchwyty, końce lin mają oczka, które umożliwiają ich zawieszenie. Szczególnie istotne jest sprawdzenie, czy podłoże kotwienia jest do tego odpowiednie. Materiał konstrukcyjny musi być bardzo stabilny i przenosić ciężar mebla oraz korzystającej z niego osoby a także obciążenia generowane przez ruch wahadłowy. Mocowanie do betonowego sufitu nie jest trudne, ponieważ powierzchnia ta równomiernie rozkłada obciążenie. Dlatego bez problemu możemy wybrać punkt mocowania. Wywiercony przez młot udarowy lub wiertarkę udarową otwór trzeba wyczyścić, aby uzyskać maksymalną nośność kotwy, i tym samym zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Niezawodne mocowanie w betonie

Użycie mocowania z gwintem wewnętrznym, takiego jak kotwa tulejowa fischer FH II, gwarantuje niezawodne mocowanie podczas kotwienia w betonie, dzięki niej możemy użyć śrub oczkowych (rozm. 8) o dużej wytrzymałości. Można przymocować do nich bezpośrednio liny lub użyć karabińczyków. Kotwy sworzniowe, takie jak fischer FAZ II, są kolejną alternatywą, przy czym należy pamiętać, aby gwint nie wystawał ponad otwór nakrętki pierścieniowej i był mocno przykręcony do nakrętki kotwy. Należy również zapobiec niezamierzonemu poluzowaniu, dlatego powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć pierścień oczkowy lub nakrętki.

Mocowanie do drewna

Elementy do siedzenia i wspinaczki można także przymocować do drewna, zwłaszcza do nośnych lub stabilnych belkach stropowych. Przy takim mocowaniu meble nie powinny być mocowane jedynie do deski, w tym przypadku można użyć śruby oczkowej lub wkrętu do drewna, takiego jak fischer Power-Fast II. Śrubę należy wsunąć prostopadle do struktury (nie równolegle) należy ją wkręcać póki nie będzie mocno osadzona.

Mocowanie w cegle

Mur jest trudnym podłożem do kotwienia. Dlatego zaleca się zasięgnięcie indywidualnej, profesjonalnej porady. Kotwy chemiczne, jak fischer FIS V, gwarantują pewne mocowanie w cegle wraz z odpowiednimi akcesoriami, takimi jak pręty kotwiące. Można także zastosować wewnętrzne gwintowane kotwy, dzięki którym możemy usuwać i ponownie mocować huśtawki tak często, jak to konieczne. Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych lub innych materiałów nie są polecane ponieważ materiał konstrukcyjny może nie wytrzymać obciążenia, powodując poluzowanie mocowania a nawet jego wyrwanie.

źródło i zdjęcie: fischer Polska