Stowarzyszenie realizuje projekty, propagujące wiedzę na temat tych systemów wśród różnych grup odbiorców, dzięki czemu rośnie świadomość znaczenia jakości i rozwiązań stosowanych w branży. Stowarzyszenie PRiK powstało z inicjatywy osób reprezentujących wiodących producentów tworzywowych rur i kształtek rurowych.
Głównym jego celem jest pokazanie systemów wodociągowych i kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych, jako przyjaznych człowiekowi wyrobów oraz upowszechnianie informacji na temat możliwości, zasad oraz korzyści ich stosowania.
Od początku istnienia Stowarzyszenie prowadziło i wspierało szereg prac badawczo - rozwojowych z zakresu wytwarzania, badania rur oraz kształtek z tworzyw sztucznych. PRiK działa na rzecz poprawy jakości i doskonalenia metod ich produkcji, opracowuje standardy prac instalacyjnych, współdziała z innymi organizacjami na rzecz sporządzania, opracowywania i udoskonalania norm oraz innych aktów normatywnych dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych w zakresie produkcji systemów tworzywowych oraz ich stosowania, wydaje oświadczenia dotyczące technicznych kwestii wytwarzania, stosowania rur i kształtek z tworzyw sztucznych.
Stowarzyszenie ściśle współpracuje z Polskim Komitetem Normalizacyjnym PKN, a w jego ramach z Komitetem Technicznym Nr 140 ds. Rur, Kształtek i Armatury z Tworzyw Sztucznych.
W wymiarze międzynarodowym Stowarzyszenie prowadzi współpracę z Europejskim Komitetem Normalizacyjnym CEN. Jest także członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych - TEPPFA.
Istotnym elementem aktywności Stowarzyszenia jest działalność edukacyjna, popularyzacyjna i wydawnicza. Organizuje ono Konferencję Techniczną "Sieci kanalizacyjne i wodociągowe z tworzyw sztucznych". Konferencja, kierowana do branży wodno - kanalizacyjnej, corocznie skupiała wiodących producentów rur, firmy projektowe, instalacyjne, eksploatacyjne oraz przedstawicieli świata nauki.
Więcej o Stowarzyszeniu można przeczytać na jego stronie.
źródło i zdjęcia: Pipelife