Zalety wypełniaczy polimerowych

Wapień, dolomit i glina to wypełniacze w produkcji polimerów, takich jak plastik, guma, farby, kleje i spodnie warstwy dywanów. Wiele z tych zastosowań wymaga ścisłej kontroli parametrów chemicznych oraz granulacji.

Zalety wypełniaczy polimerowych
Lhoist Wapno hydratyzowane
Dane kontaktowe:
77 45 16 200, cok 77 45 16 368, 375, 376, 379
Wapiennicza 7 46-050 Tarnów Opolski
Zobacz firmę w innym dziale: Masy i mieszanki tynkarskie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wypełniacz funkcyjny w tworzywach sztucznych

Mączkę wapienną stosuje się jako wypełniacz funkcyjny w produkcji wytłaczanych i formowanych elementów z tworzyw sztucznych, np. rur plastikowych, skrzynek elektrycznych, czy kabli i przewodów.

Wykorzystuje się go do wypełniania żywic używanych do produkcji wyrobów z włókien szklanych metodą natryskową (wanien i pryszniców) i odlewów żywicznych takich jak sztuczny marmur.

Wypełniacz wapienny zastępuje drogie materiały z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. Zmniejsza on lub eliminuje tarcie i zużycie urządzeń w procesie wytłaczania. Dostępne są specjalnie opracowane mieszanki optymalizujące określone właściwości, np. szczelne przyleganie cząstek, wytrzymałość na zginanie, sztywność i pochłanianie światła oraz wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie.

Mieszanki gumowe

Mączka wapienna wykorzystywana jest jako wypełniacz podczas tworzenia mieszanek gumowych i formowania gumy. Wybiera się ją ze względu na jejf skład chemiczny (wysoka zawartość CaCO3, niską zawartość krzemionki i siarki), unikatowe właściwości fizyczne (niska absorpcja oleju) i ściśle kontrolowany proces produkcji (gładkie największe cząstki i zwarte cząstki średniej wielkości).

Osuszanie granulatu

W procesie wytłaczania w wysokiej temperaturze niewielkie ilości specjalnego wapna palonego świetnie wyłapują wilgoć w granulatach z tworzywa sztucznego.

Farby, kleje, materiały doszczelniające i uszczelniające

Mączka wapienna jest używana jako wypełniacz i obciążnik, a także jako barwnik w formułach farb emulsyjnych.

Wykorzystuje się ją też w spoiwach na bazie lateksu (z kauczuku butylowego i butadienu) oraz mieszankach uszczelniających, spoiwach budowlanych i kitach do drewna.

Środki chemiczne o wysokiej zawartości wapnia są ważnym elementem zmniejszającym lepkość magnezu oraz wzmocnienia wiązań krzemionki.

Spodnia warstwa dywanów

Wypełniacz polimerowy zwiększa sztywność, masę i poprawia właściwości dywanów podszytych lateksem, a także zapewnia stabilność mieszanki podczas produkcji. Właściwości powierzchniowe cząstek mają wpływ na prawidłowe wiązanie ze środkiem lateksowym, tak aby nie dopuścić do odpadnięcia lub rozwarstwienia się izolacji po montażu.

źródło i zdjęcia: Lhoist