Bezpieczna praca instalacji ochrony przeciwpożarowej

Instalacja ochrony przeciwpożarowej ma za zadanie dostarczyć wody do ręcznych lub automatycznych systemów gaszenia, czyli hydrantów czy instalacji tryskaczowych. Jednym z głównych problemów systemów ochrony przeciwpożarowej jest ich projektowanie i wykonywanie, tak aby nie ponieść wysokich kosztów, ale też, aby były bezpieczne dla użytkowników.

Bezpieczna praca instalacji ochrony przeciwpożarowej
Wilo Polska Niezawodne pompy do domu i ogrodu
Dane kontaktowe:
22 702 61 61, 801 369 456
Jedności 5 05-506 Lesznowola

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jednym z podziałów systemów ochrony przeciwpożarowej może być rozróżnienie na instalacje do ochrony instalacji hydrantowej wewnętrznej, automatycznych systemów gaszenia w formie  tryskaczy i zewnętrznych systemów hydrantowych. Podział ten pozwala wstępnie określić grupy użytkowników zdolnych do przeprowadzenia akcji gaśniczej.

Systemy tryskaczowe

Systemy tryskaczowe to najwygodniejsza i najbezpieczniejsza forma polegająca na automatycznym zadziałaniu punktowych zraszaczy w przypadku wykrycia ognia/czadu/wzrostu temperatury (w zależności od zastosowanego systemu detekcji). Rozwiązanie to umożliwia zgaszenie ognia od razu, bez szukania punktu zapalnego przez mieszkańców, użytkowników czy straż pożarną.

Zastosowanie systemów tryskaczowych usprawnia czas reakcji i bardzo szybko dostarcza wodę do punktu zapalnego. Instalacje tryskaczowe to bezobsługowy i automatyczny system gaszenia pożaru. Dzięki budowie głowicy tryskacza woda wypływa wyłącznie wtedy, gdy czujnik wykryje wzrost temperatury.

Wypływ wody z dyszy ma wpływ na spadek ciśnienia i tym samym uruchomienie się pompowni przeciwpożarowej. Dlatego trzeba zapewnić stałe ciśnienie oraz odpowiednie natężenie przepływu przez cały czas trwania pożaru. Rozwiązania te charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa w przypadku wewnętrznych zapłonów.

Hydranty i zawory hydrantowe

Wodne systemy ochrony przeciwpożarowej wykorzystującej hydranty i zawory hydrantowe to najpopularniejsze zabezpieczenia w przypadku pożaru. Instalacje hydrantowe dzielą się na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Podział ten ma znacznie nie tylko przez lokalizację urządzenia gaśniczego w budynku bądź na zewnątrz.

Stałe urządzenia gaśnicze w formie hydrantów wewnętrznych dzielą się na dwa rodzaje rozwiązań stanowiących pierwszą formę ochrony pożarowej bezpośrednio w budynku.

Stałe urządzenia gaśnicze w formie hydrantów zewnętrznych przeznaczone są przede wszystkim do zewnętrznego zapewnienia wody do celów pożarowych i obsługiwane są przez staż pożarną.

Ilość wody do hydrantu

Odpowiednia pracy pompowni pożarowej odpowiada za zapewnienie wypływu wody przez węża strażackiego. Pompy muszą mieć stabilną charakterystykę hydrauliczną. Wymagania co do ilości wody określone są w Rozporządzeniu MSWiA w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Określa ono również dwie podstawowe wielkości wypływu z zaworów hydrantowych dla przypadku sieci wodociągowych przeciwpożarowych o średnicy poniżej DN 250:

  • 15 l/s - dla hydrantów zewnętrznych nad- i podziemnych o średnicy DN 100 mm,
  • 10 l/s - dla hydrantów zewnętrznych o średnicy DN 80 mm.

Natomiast dla sieci wodociągowej o średnicy większej niż DN 250, w której nominalna średnica hydrantu powinna wynosić DN 100 lub DN 150, trzeba zapewnić wydajność nie mniejszą niż 20 l/s. Oznacza to, że zasilanie hydrantów zewnętrznych musi być zapewnione przez dwie godziny.

Hydrant wewnątrz budynku

Hydranty wewnętrzne lub zawory hydrantowe to miejsca poboru wody wewnątrz budynku w przypadku pożaru. Zawór hydrantowy, montowany głównie w szafce hydrantowej, podłączony jest do zwijanego węża tłocznego za pośrednictwem węża doprowadzającego.

Wymaganą ilość wody w instalacjach wodociągowych przeciwpożarowych określa rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Dla wielkości hydrantów wewnętrznych z wężem półsztywnym o nominalnej średnicy:

  • DN 25 - 1,0 l/s - hydranty te należy stosować na każdej kondygnacji budynku wysokiego,
  • DN 32 - 1,5 l/s - zlokalizowane zazwyczaj w garażach.

Dla wielkości hydrantów wewnętrznych z wężem płaskoskładanym oraz zaworu hydrantowego o nominalnej średnicy węża DN 52 wymagana ilość wody to 2,5 l/s. W tym przypadku zasilanie hydrantów wewnętrznych musi być zapewnione przez 1 godzinę ciągłego podawania wody. Dodatkowo zapewnione musi być ciśnienie wynoszące nie mniej niż 2 bary (0,2 MPa).

źródło i zdjęcia: Wilo