Skąd technologia szkieletowa wzięła się w budownictwie?
Technologia szkieletowa to jedna z najstarszych znanych ludzkości technologii wznoszenia budynków. Katedry gotyckie nie są niczym innym, niż murowanym szkieletem wypełnianym nienośnymi płaszczyznami ścian, sklepień i ogromnymi oknami. Podobnie jest z "murem pruskim" - konstrukcją szkieletową drewniana cegłą, gliną czy innymi materiałami.
Rewolucja w budowie
W ostatnich latach technologie wykorzystywane w budownictwie przeszły wiele bardzo gwałtownych zmian, a domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością. Wiąże się to zarówno z rewolucją w zakresie elementów nośnych, jak i możliwości poszycia i wypełnienia zgodnie z wytycznymi projektantów.
Ściany szkieletowe są bardzo odporne na ogień i wilgoć, zapewniają wysoką izolację termiczną oraz akustyczną.
Największe zalety technologii szkieletowych
System szkieletowy to taki, w którym rozdzieleniu uległy elementy nośne oraz ich wypełnienie. System belkowy przenosi obciążenia, złożony najczęściej jest z elementów drewnianych, stalowych albo żelbetowych.
Technologia szkieletowa pozwala swobodnie kształtować plan budynku. Kolejna zaleta to możliwość niemal dowolnego otwierania i szklenia przegród. Ponadto budowa domów szkieletowych jest krótsza, mniej pracochłonna i tańsza.
Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.
źródło i zdjęcia: Siniat