Systemy suchej zabudowy w budownictwie mieszkaniowym są bardzo dobrze znane w Skandynawii, Anglii czy we Francji, teraz zyskują też popularność w Polsce i i zdobywają uznanie zarówno firm deweloperskich, jak i architektów. Pojęcie „sucha zabudowa” powszechnie stosuje się w odniesieniu do płyt gipsowo-kartonowych, choć w rzeczywistości oznacza to całościowy system pozwalający na montaż ścian działowych i sufitów podwieszanych czy zabudowę poddaszy.
Poza samymi płytami g-k (lub innymi materiałami wykończeniowymi) w jego skład wchodzą różnego rodzaju akcesoria montażowe, gipsy czy profile stanowiące konstrukcję nośną, narożniki do zabezpieczenia naroży, taśmy łączące styki płyt g-k czy blachowkręty.
Systemy suchej zabudowy z łatwością spełniają wymogi odnośnie norm stawianych budownictwu mieszkaniowemu (izolacyjność akustyczna, ochrona przeciwpożarowa), najczęściej przewyższając parametry osiągane przez tradycyjną technologię murowaną. Ściany wykonane z płyty g-k są o wiele lżejsze od tradycyjnych ścian murowanych, nie trzeba więc stawiać ścian w tych samych miejscach na wszystkich kondygnacjach.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, można łatwo zlikwidować ścianę wewnętrzną i postawić nową w innym miejscu. W porównaniu z usuwaniem tradycyjnych ścian murowanych, demontaż suchej zabudowy jest tańszy i nie wymaga dużego nakładu pracy. Co ważne, nie towarzyszy mu dodatkowy bałagan, a pomieszczenie pozostaje czyste. Nie trzeba też tynkować sufitu po wyburzeniu ścianki.
Montaż ścian gipsowo-kartonowych odbywa się na sucho, a z malowaniem lub tapetowaniem ich gładkich powierzchni nie trzeba czekać. Wewnętrzna przestrzeń konstrukcyjna świetnie nadaje się do umieszczania w niej wszelkich instalacji przy których nie trzeba wykuwać bruzd.
Ścianki działowe Nida wykonane w systemie suchej zabudowy praktycznie nie stanowią również żadnych barier dla potencjalnego użytkownika - można na nich mocować szafki kuchenne, półki, telewizory LCD i inne przedmioty bez obawy, że ściana nie wytrzyma ciężaru.
Trzeba tylko spełnić kilka podstawowych zasad dotyczących budowy ścianek i przedścianek oraz doboru zamocowania (kołki, wieszaki). Wielką zaletą suchej zabudowy Siniat jest również to, że nie wywiera ona negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz niesie użytkownikom ekologiczne benefity.
źródło i zdjęcia: Siniat