Dorota Koziara, artystka, architekt wnętrz i kurator wystaw to kolejna wybitna projektantka zaproszoną przez Tubądzin do współpracy.
Sama tak mówi o stworzonej kolekcji: W mojej pracowni przestudiowaliśmy kolorystykę polskiego pejzażu i stworzyliśmy jej wypadkową, która stała się bazą do tej kolekcji. Mamy w niej cztery kolory ziemi, cztery kolory nieba plus dodatkowo róż, który tak naprawdę często występuje na granicy nieba i ziemi. W naszym klimacie nie mamy turkusu, takiego jaki jest na przykład na południu Europy, na Sycylii czy w Hiszpanii. W większości nasze kolory są bardziej stonowane. Powstała wypadkowa, która oddaje polski pejzaż w delikatny sposób. Studiując ten projekt chciałam dać architektom elementy budowania przestrzeni w harmonijnie dobranej i przestudiowanej gamie kolorystycznej. Tak, aby mogli mieszać kolory z kolekcji w różnych konfiguracjach i aby zawsze było to zestawienie - zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach - zapewniające harmonię z pejzażem.
Kolekcja ta idealnie wpisuje się w najnowsze trendy kolorystyczne, które wskazały kwietniowe targi Salone de Mobile w Mediolanie. Pastelowe odcienie, a zwłaszcza pudrowy róż to najczęstsze w tym sezonie propozycje światowych projektantów. Klienci i architekci mogą w prosty sposób wykreować przestrzeń, która będzie unikatowa i niepowtarzalna, dzięki tak wielu możliwościom łączenia kolorów w tej kolekcji.
Kolekcja pozwala także na wybór tylko jednego z odcieni oraz daje duże możliwości jeśli chodzi o połączenie wszystkich kolorów. Już od kilku lat Salone del Mobile w Mediolanie udowadnia, że w świecie designu na pierwszym miejscu jest różnorodność i indywidualność, na którą stawia się najbardziej. - Właśnie ona jest motorem do rozwoju firm i daje możliwość zaistnienia nowym markom na polu międzynarodowym - dodaje projektantka.
Kolekcja Cielo e Terra daje duże możliwości łączenia z innymi materiałami wykorzystywanymi we wnętrzach oraz na elewacjach. Dzięki dobranym kolorom stanowi doskonałe tło dla dodatków, więc architekt może tworzyć wnętrza o różnorodnym charakterze.
- Bardzo zależało mi na tym, żeby moja kolekcja spełniała wymagania najwyższej klasy produktów, jeśli chodzi o ich użycie w miejscach publicznych, takich jak lotniska, korytarze metra, hotelowe hole, restauracje, uczelnie, szpitale – mówi Dorota Koziara.
Charakterystyczna dla kolekcji Cielo e Terra barwiona masa gwarantuje wysokie parametry techniczne, dzięki czemu nadaje się ona znakomicie zarówno do projektów przestrzeni publicznych, na elewacje, oraz do wnętrz prywatnych.
Kolekcja Cielo e Terra by Dorota Koziara, którą projektantka stworzyła dla Ceramiki Tubądzin, inspirowana jest kolorami Polski. Miała swoją premierę na Targach Cersaie w Bolonii, we wrześniu 2018 r. Od tego czasu prezentowana była także na 4 Design Days w Katowicach, na targach Construma w Budapeszcie, czy podczas Coverings 2019 na Florydzie, gdzie zachwyciła amerykańską publiczność designem i jakością produktu.
Kolekcja składa się z dziewięciu barwionych w masie płyt o modularnych formatach (240x120 cm, 120x120 cm , 120x60 cm, 60x60 cm) Jest produkowana w dwóch grubościach: 6 mm i 10 mm. Dzięki temu, że opiera się na module, pozwala architektom na szerokie wykorzystanie jednej płyty lub łączenie w całość różnych formatów.
Dorota Koziara studiowała w Polsce i we Włoszech. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim i Atelier Mendini w Mediolanie. Tam też, od 2005 r. prowadzi własne studio. W jej dorobku znaleźć można projekty dla największych światowych marek, takich jak Alessi, Swatch czy wnętrza Byblos Art Hotel Villa Amista. Projektuje dla takich firm jak m.in. Venini, Fiorucci, Hermes, Luxo, Abet Laminati, Swarovski, Bisazza, Fiat, Redd’s, Cosimo Martinelli, Comforty, Du Pont, Noti, Slamp, Kauffman, Ardcodife Louvre, Cosi Tabellini, Velab, Tubadzin, Krono, Christian Dior.
Od lat jest też kuratorką i organizatorką wystaw promujących design na polu międzynarodowym. Jej prace zostały zaprezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą, między innymi w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio, Zurychu. Dorota Koziara to także nagradzana artystka, laureatka w międzynarodowym konkursie rzeźbiarskim“ Third Millenium”, w Toskanii za instalacje “12 Angeli“.
W 1998 r. opracowała część dramaturgii i scenografii do spektaklu „70 Angels on the Facade” w reżyserii jednego z najważniejszych twórców światowego teatru, Roberta Wilsona, dla Piccolo Teatro w Mediolanie. Był to pierwszy na świecie spektakl teatralny o historii architektury i projektowania z okazji 70-lecia, również najstarszego na świecie, magazynu o designie, słynnego Domus.
źródło i zdjęcia: Tubądzin Managment Group