Zalety blachodachówki panelowej

Mimo ogromnej popularności tradycyjnych dachówek ceramicznych i betonowych, blachodachówka jako lżejszy materiał na pokrycie dachu ma niesłabnące grono nabywców. Wprowadzanie do produkcji blachodachówek nowych rozwiązań technologicznych, kształtów i kolorów sprawia, że materiał ten jest coraz wygodniejszy w montażu, a w wielu przypadkach posiada wysokie właściwości estetyczne.

Zalety blachodachówki panelowej
Braas Dachówki ceramiczne
Dane kontaktowe:
77 541 20 00
Wschodnia 26 45-449 Opole

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jeśli twój plan budowlany zakłada położenie blachodachówki i zastanawiasz się nad wyborem tradycyjna - "na wymiar" czy nowoczesna - "panelowa", poznaj podstawowe korzyści rozwiązań panelowych, na które uwagę zwracają wykonawcy dachów zrzeszeni w programie SUPERDEKARZ!

Małe - wygodne

Wygoda związana z blachodachówką panelową dotyczy przede wszystkim wielkości. Blachodachówki panelowe są mniejsze lub nawet znacznie mniejsze od tych "wielkoformatowych".

  • Wielkość i wygodę blachodachówki panelowej dostrzega się już na etapie jej transportu i przenoszenia. Blachodachówkę panelową można przewieźć nawet autem osobowym: 1 paleta zawiera 100 m kwadratowych dachu i waży niecałą tonę. Dla porównania, produkt wielkoformatowy wymaga specjalnego transportu dostosowanego do dużych gabarytów.
  • Wielkoformatowa blachodachówka narażona jest na zgięcia, wygięcia i złamania, które nadwyrężają strukturę blachy lub co najmniej warstw lakierniczych. Każde z tych uszkodzeń może być widoczne na dachu jako pewna nieregularność czy inny światłocień.
  • Panel jest wygodny do przeniesienia i lekki: jedna osoba może wziąć pod pachę kilka sztuk paneli (czyli 3-4 metry kwadratowe, przy wadze ok. 3 kg / panel). Tymczasem jeden arkusz blachodachówki wielkoformatowej, tradycyjnej musi nieść co najmniej dwóch ludzi, a w przypadku najdłuższych arkuszy (6 - 8 metrów) potrzeba więcej osób (nawet 4 do 6), aby arkusz nie uległ połamaniu.
  • Kolejna wygoda związana jest z montażem. Operowanie na dachu arkuszem mającym np. 0,5 - 1 m kwadratowego jest dużo prostsze i łatwiejsze niż wielkim gabarytem 6 czy 8 m kwadratowych.
  • Mały format jest również bezpieczniejszy dla dekarza w obliczu podmuchów wiatru oraz dla samego produktu, który im większy, tym bardziej narażony jest na zarysowania i uszkodzenia.

Podobieństwo blachodachówki wielkoformatowej i modułowej opiera się na wykonaniu ze stali. Ta zaś ma dość znaczną rozszerzalność termiczną. Blachodachówki modułowe będą na całym dachu kompensować rozszerzalność - każda rozszerzy się w upale i skurczy w chłodzie tylko nieznacznie (bo ma mały rozmiar). Tymczasem te wielkoformatowe rozszerzają się i kurczą "w całości", a więc w pokryciu pojawiają się spore naprężenia, przed którymi nie uchroni skręcanie wkrętami farmerskimi co 35 cm.

Marka Braas, znana z wysokiej jakości dachówek ceramicznych i betonowych, wprowadziła w maju tego roku do swojej oferty nowość - blachodachówki panelowe, w Europie dobrze znane z asortymentu firmy Icopal. Są wśród nich model Quadro (płaski profil), model Decra Stratos, Decra Classic oraz Decra Elegance. Wraz z blachodachówkami panelowymi w ofercie pojawił się również szeroki wybór akcesoriów i elementów montażowych dostosowanych specjalnie do tego typu pokrycia. Blachodachówki Decra® i Quadro objęte są 30-letnią Gwarancją Jakości Monier Braas.

źródło i zdjęcia: Monier Braas