Elektrownie fotowoltaiczne - odkryj ich potencjał

System instalacji fotowoltaicznej należy do źródeł energetyki odnawialnej, jest stosunkowo tani, bezpieczny i praktycznie bezobsługowy. Przykład elektrowni fotowoltaicznej jednego z klientów biznesowych innogy Polska pokaże jaki potencjał ma ta technologia energetyczna.

Elektrownie fotowoltaiczne - odkryj ich potencjał
innogy Polska S.A. OGNIWA FOTOWOLTAICZNE
www.innogy.pl
Dane kontaktowe:
801 348 348
Włodarzewska 68 02-384 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nowelizacja przepisów budowlanych

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, wymaga, aby wszystkie kraje członkowskie znowelizowały przepisy budowlane i podjęły kroki w celu zapewnienia wykorzystania OZE w budynkach nowych lub rewitalizowanych. Zgodnie z informacjami zawartymi w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wszystkie nowe obiekty muszą być prawie zeroenergetyczne do końca 2020 r.

Fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem będącym odpowiedzią na znowelizowane przepisy prawa, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r. Inżynierowie budowlani i architekci odgrywają kluczową rolę w implementacji tych przepisów. Podczas prac projektowych mogą oni integrować elektrownie fotowoltaiczne z budynkami, tworząc dzięki temu nową jakość w budownictwie.

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki

Zobowiązania wobec Unii Europejskiej, takie jak konieczność zmniejszania zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, wpływają na popularyzację tego sektora energetyki. Globalny dynamiczny rozwój fotowoltaiki odzwierciedla się w budownictwie mieszkalnym i użyteczności publicznej.

W państwach wysoko rozwiniętych instalacja modułów fotowoltaicznych staje się normą. Jednym z przykładów są regulacje prawne we Francji z 2015 r., stanowiące, że każdy nowy budynek, który powstaje w strefie handlowej musi być częściowo pokryty instalacją fotowoltaiczną lub roślinnością. Znacząca redukcja zapotrzebowania na energię elektryczną budynku, zużywaną przez klimatyzację w lecie bądź ogrzewanie w zimie to jeden z celów tych regulacji prawnych.

Do coraz częstszego wykorzystania fotowoltaiki w Polsce przyczynia się dążenie do zwiększania niezależności energetycznej przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów utrzymania budynków. To właśnie promieniowanie słoneczne jest niewyczerpalnym, tanim i powszechnie dostępnym źródłem energii. Spośród znanych metod generacji prądu, wykorzystujących energię promieniowania słonecznego, to fotowoltaika wytwarza go w sposób najtańszy i najprostszy. Charakteryzuje je szereg zalet takich jak: brak emisji hałasu, lekka konstrukcja, brak konieczności stałej obsługi i kontroli, brak elementów ruchomych dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo użytkowania, a zmniejszają koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem ruchomych elementów.

Funkcjonalność i estetyka

Moduły fotowoltaiczne mogą być zintegrowane z wieloma konstrukcjami, wpisując się w architekturę miasta np. z zadaszeniami parkingów, stacji paliw czy do pokrycia elewacji budynków, zachowując jednocześnie estetyczny wygląd. Należy jednak pamiętać, że konsekwencją umieszczenia elektrowni fotowoltaicznej na elewacji budynku jest niższa efektywność energetyczna w porównaniu do modułów wyeksponowanych na południe pod odpowiednimi kątami azymutu.

Realizacja projektu - przykład Klienta

Profesjonalna i kompleksowa realizacja elektrowni fotowoltaicznej obejmuje projekt sporządzony przez certyfikowanych projektantów w oparciu o właściwe podstawy prawne. Kompletny projekt złożony jest z opisu rozwiązań projektowych, opracowany na podstawie analizy technicznej montażu instalacji fotowoltaicznej; dobranych urządzeń i elementów niezbędnych do powstania instalacji oraz analizy zacienienia i produkcji energii elektrycznej. Uzupełnieniem dokumentacji technicznej danej instalacji fotowoltaicznej jest schemat połączeń elektrycznych, konstrukcji wsporczej oraz dokumentacja techniczna modułów fotowoltaicznych i falownika.

Dla przykładu przyjrzyjmy się jaki potencjał ma elektrownia fotowoltaiczna o mocy 199,8 kWp wybudowana na dachu płaskim dla Klienta biznesowego innogy Polska:

  • liczba modułów fotowoltaicznych o mocy 270 Wp: 740
  • pole powierzchni modułów [m2]: ok. 1260
  • masa modułów [kg]: ok. 13 340
  • uniknięta emisja CO2 [t/rok]: 162


Zakładając roczną produkcję prądu na poziomie 214 157 kWh, szacunkowe roczne oszczędności inwestora kształtują się na poziomie ok. 119 928 zł. Jedną z możliwości sfinansowania takiej realizacji jest kredyt inwestycyjny lub leasing.

Technologia przyjazna środowisku

Fotowoltaika jest perspektywiczną technologią, która nie powoduje skażenia i zanieczyszczenia środowiska naturalnego, pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną budynków oraz jest pozytywnie postrzegana przez społeczność lokalną. Specyfika systemów fotowoltaicznych umożliwia zastosowanie ich w szerokim zakresie mocy od kilku kWp na domach, aż do elektrowni fotowoltaicznych o mocy kilkuset MWp przyłączonych.

 Źródło i zdjęcia: innogy Polska S.A.