Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy keramzytobetonowe

Kominy systemowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2018-08-30

Kominem nazywamy drogę przenoszenia spalin w przypadku komina spalinowego oraz drogę przenoszenia zużytego powietrza, w przypadku komina wentylacyjnego. Najważniejszym cechą kominów jest ciąg kominowy. Spowodowany jest on różnicą gęstości zimnego powietrza zewnętrznego i gorących spalin wewnątrz komina.

W takich warunkach wytwarza się podciśnienie, wskutek czego do paleniska może być doprowadzana niezbędna do spalania ilość powietrza. Oprócz właściwego ciągu, komin musi być też odporny na działanie różnych substancji i temperatury, jak również powinien być stabilny. Dodatkowo systemy kominowe muszą być budowane z materiałów przystosowanych do ich późniejszych zastosowań. Istnieje kilka rodzajów kominów, jednym z najwygodniejszych jest komin systemowy.

Czym jest komin systemowy?

Komin systemowy to fabrycznie przygotowane, odpowiednio dopasowane elementy przewodów kominowych, a także kształtki, akcesoria pomocnicze i dodatkowe. Wszystkie części wykonywane są z materiałów kwaso- i ognioodpornych. Niektóre systemowe przewody kominowe mają maty termoizolacyjne, które dodatkowo chronią je od wewnętrznej strony. Obudowę rur zazwyczaj wykonuje się z lekkich pustaków keramzytobetonowych. Kominy systemowe mają bardzo dużą szczelność połączenia poszczególnych elementów prefabrykowanych. Ta szczelność jest znacznie wyższa niż w przypadku komina murowanego. Warto podkreślić, że systemy kominowe buduje się również dużo szybciej niż kominy murowane. Ponadto systemy kominowe charakteryzują się dużą uniwersalnością, a więc dostosowaniem do różnego rodzaju spalin.

Zasady budowy kominów systemowych

Budowę komina systemowego zaczyna się, kiedy wymurowane są już ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne budynku. Miejsce usytuowania komina powinno wynikać z projektu, a co za tym idzie bezpośrednio pod tym miejscem musi znaleźć się fundament. Budowę rozpoczyna się od ustawienia betonowego cokołu komina lub zwykłego pustaka obudowy, który należy wypełnić betonem. Na takiej wypoziomowanej podbudowie muruje się kolejne pustaki obudowy. Na początku budowy umieszcza się w niej także kształtkę i element odprowadzający skropliny. Ponadto kominy systemowe nie powinny być trwale łączone ze ścianami, do których przylegają. Należy pozostawić 2-centymentrowy odstęp.

źródło i zdjęcia: Keramzyt System Węcławik, Gwóźdź Spółka Jawna

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum