Jak planować takie przeszklenia, aby zachowały swoje parametry przez cały okres użytkowania?
Popularność bardzo wysokich okien i wielkopowierzchniowych drzwi przesuwnych wynika nie tylko z trendów czy obowiązującej mody. Dzięki dużej powierzchni szyb wnętrza są wypełnione światłem o każdej porze roku, a ich mieszkańcy domu mogą podziwiać piękno natury na zewnątrz. Wielkoformatowe drzwi i okna wychodzące na zadbany ogród stają się prawdziwą ozdobą wnętrza, za którą widok zmienia się w zależności od sezonu. Przeszklenia mogą przy tym przybierać różne formy, od kilku wysokich okien pionowych sięgających od sufitu do podłogi, poprzez duże pojedyncze przeszklenia stałe, aż po drzwi przesuwne wyposażone w trzy lub nawet cztery skrzydła. Warto jednak wiedzieć, że projektowanie dużych okien z PVC-U wymaga fachowej wiedzy i dobrego wykonawstwa, gdyż ze względu na swoją konstrukcję są bardziej narażone na odkształcenia pod wpływem wiatru czy działania promieni słonecznych. W porównaniu ze stolarką aluminiową posiadają również nieco szersze ramy, jednak można je optycznie wysmuklić, stosując powłoki wykończeniowe o odpowiednio dobranej kolorystyce.
Modne tendencje okienne
Nowoczesne technologie stosowane w oknach z PVC-U pozwalają na dość elastyczne projektowanie dużych przeszkleń w strukturze budynku. Jeśli celem jest równomierne doświetlenie głębokiego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na bardzo obecnie modne, sięgające od podłogi do sufitu portfenetry. Kilka wysokich, rozmieszczonych w równych odstępach okien Schüco LivIng, wpuści światło w głąb pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu solidnych stalowych wzmocnień i wklejanej szyby, która dodatkowo usztywnia konstrukcję, okno w tym systemie może uzyskiwać maksymalną wysokość aż do 2,76 metra. Zabezpieczenie przed wypadnięciem w postaci metalowej lub szklanej balustrady montowanej bezpośrednio do okna nie tylko zapewni maksimum bezpieczeństwa, lecz także dodatkowo ozdobi elewację.
Jeśli posiadamy sporej wielkości salon z wyjściem na duży ogród, jest to doskonałe miejsce, by wstawić duże drzwi przesuwne. Niektóre systemy, jak np. Schüco ThermoSlide, pozwalają na tworzenie dowolnych kombinacji nawet do czterech skrzydeł stałych lub przesuwnych. Taki moduł może osiągać maksymalne wymiary do 6500 mm szerokości i 2800 mm wysokości. Efekt szerokiego światła przejścia maksymalizuje niski próg, który usuwa bariery między strefą salonu a zewnętrznym tarasem, który staje się harmonijnym przedłużeniem wnętrza. Jednocześnie drzwi w pozycji zamkniętej chronią dom przed zwiększonymi stratami ciepła w chłodniejsze dni. Stolarka wyposażona w dwukomorowy pakiet szybowy uzyskuje doskonały współczynnikowi przenikania ciepła nawet na poziomie Uw ≤0,8 W/m2K. Oprócz salonu czy pokoju dziennego na piętrze, duże przeszklenia sięgające do podłogi są coraz częściej stosowane także w sypialniach czy nawet łazienkach. Wymaga to jednak odpowiedniego usytuowania domu na działce i względem stron świata, by uniknąć zbyt intensywnego promieniowania słonecznego rano w sypialni, jak również zapewnić intymność mieszkańcom domu.
Kolory mają wpływ na wymiar
źródło i zdjęcia: Schüco International Polska