Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Kilka słów o technologii Porotherm Dryfix

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2018-04-19

Po zimie nastąpiło właściwie gwałtownie lato, więc prace na budowach ruszyły pełną parą. Z czego budować by możliwie skutecznie uniezależnić się od wahań temperatur i wykorzystać sprzyjającą aurę?

Z ceramiki poryzowanej Wienerberger, którą od ponad 8 lat można murować na suchą zaprawę w technologii Porotherm Dryfix.

Obecnie sezon budowlany jest znacznie bardziej wydłużony, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu a czasem właściwie się nie kończy. Zimy są łagodniejsze, niemniej  coraz częściej zdarza się, że pogoda zmienia się w ciągu kilku dni lub godzin,  a dobowe amplitudy temperatur szaleją wbrew logice i prognozom synoptyków. Trudno w takich warunkach cokolwiek planować czy utrzymać ciągłość prac budowlanych szczególnie, że tzw. mokre prace na budowie można prowadzić w temperaturach dopiero powyżej +5ºC.

Czy to oznacza, że musimy zaprzestać wszelkich prac konstrukcyjnych? Niekoniecznie. Co prawda nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, ale możemy sięgnąć po nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na kontynuowanie prac nawet w ujemnych temperaturach. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku - które pogoda ogranicza w niewielkim stopniu - jest system Porotherm Dryfix. Inwestorzy, którzy chcą zamknąć stan surowy w trakcie jednego sezonu mogą to zrobić po pierwsze dlatego, że stosując suchą zaprawę możemy murować w temperaturze nawet do -5ºC, a po wtóre - gdyż sama technologia murowania jest łatwiejsza i bardziej efektywna. Sprawna ekipa murarska powinna wybudować te same ściany 2x szybciej w technologii Porotherm Dryfix, niż w tzw. tradycyjnej, czyli na mokrą zaprawę mieszaną z cementu, piasku i wapna.

Murowanie na Porotherm Dryfix - alternatywa dla tradycjnych zapraw murarskich

Ściana w technologii Prortherm Dryfix jest zupełnie pozbawiona wody

Porotherm Dryfix nie wymaga kupowania piasku, zaprawy i używania wody

Co wpływa na komfort budowy w systemie Porotherrm Dryfix?

To kompletne rozwiązanie, umożliwiające zaprojektowanie i wykonanie wszystkich rodzajów ścian budynku, ale też kompatybilne z nadprożami oraz stropami Porotherm. System ścian tworzą pustaki ceramiczne o idealnie gładkich, specjalnie szlifowanych powierzchniach oraz specjalistyczna zaprawa murarska Porotherm Dryfix. Najbardziej przełomowy w zaprawie jest jej skład - jest zupełnie pozbawioną wody, gotową mieszanką na bazie poliuretanu. Baza o takim składzie sprawia, że jest to zaprawa sucha i wystarczy cienka, 1 mm warstwa, by trwale zespolić ze sobą suche pustaki ceramiczne. Im mniej mokrej zaprawy, tym cieplejsza będzie gotowa ściana, co przełoży się na możliwość prowadzenia dalszych prac budowlanych a w przyszłości - na komfort i zdrowie mieszkańców.

Z pomocą Porotherm Dryfix szybciej wprowadzisz się do swojego wymarzonego domu

Materiały konstrukcyjne, choć finalnie niewidoczne, są jednym z najistotniejszych elementów domu. To od ich jakości w znacznym stopniu zależy komfort naszego życia i zdrowie. Budując dom musimy zdać sobie sprawę, że okna czy drzwi możemy wymienić, natomiast wymiana ścian nie jest możliwa bez zburzenia domu. Dlatego już na początku procesu planowania inwestycji powinniśmy zdecydować się na rozwiązania systemowe, które będą służyć nam przez długie lata i powierzyć budowę profesjonalnym fachowcom.

źródło i zdjęcia: Wienerberger Ceramika Budowlana

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum