Firmy łączą swoje kompetencje i doświadczenie zdobyte podczas 15 lat współpracy w celu rozwoju zbrojenia z włókna szklanego. 75% udziałów spółki należy do firmy Schöck, pozostałe 25% jest w posiadaniu firmy Fiberline. Dyrektorem zarządzającym został Thomas Stürzl. W ramach aliansu strategicznego Fiberline zapewnia wiedzę w zakresie procesu produkcji oraz jest odpowiedzialna za zakupy i proces technologiczny. Z kolei firma Schöck skupia się na produkcji, przetwórstwie i wprowadzaniu rozwiązań na rynek. Partnerzy wspólnie pracują nad rozwojem produktów.
Nowa spółka będzie miała siedzibę w Halle/Salle, gdzie do tej pory były produkowane rozwiązania Schöck, a także komponenty z tworzyw sztucznych oraz betonu. Produkcja ma zostać przeniesiona w 2019 roku, a do tego czasu prowadzona będzie w Danii.
Wysoka niezawodność
- "Schöck dostarcza innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji zbrojeń z włókna szklanego od firmy Fiberline i ma dostęp do kluczowych technologii." - podkreśla dr Braasch, Dyrektor Techniczny.
Dla partnerów biznesowych firmy Schöck oznacza to, że będą otrzymywać produkty z włókna szklanego o najwyższej jakości i niezawodności. Z kolei Fiberline może skoncentrować się na optymalizacji produkcji i zwiększaniu wartości produktu dla swoich odbiorców.
Energooszczędnie i proekologicznie
Wspólne przedsięwzięcie firm Schöck i Fiberline jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie branży budowlanej na rozwiązania wykorzystujące włókno szklane. Jest to materiał odporny chemicznie, nieprzewodzący, odporny na korozję oraz łatwy do obróbki. Warto zauważyć, że posiada on również niezwykle niski wskaźnik przewodzenia ciepła (λ = 0,7 W/mK) w porównaniu do stali czarnej (λ = 60 W/mK) czy stali nierdzewnej (λ = 15 W/mK). Materiał odpowiada na rosnące wymagania dotyczące energooszczędności i spełnia standardy dla domów pasywnych. Zbrojenia z włókna szklanego nie tylko przyczyniają się do efektywności energetycznej budynku, ale mają również wpływ na ochronę klimatu ze względu na przyjazny środowisku proces produkcji. Emisja CO2 podczas wytwarzania zbrojeń z włókna szklanego jest o wiele niższa niż w przypadku tradycyjnego betonu czy stali nierdzewnej. W ten sposób Schöck spełnia swoje założenia proekologiczne.
Długoterminowa współpraca
Współpraca firmy Schöck z Fiberline sięga 2000 roku. W ciągu czterech lat kooperacji firma Fiberline udoskonaliła proces produkcji wyrobów zbrojeniowych.
- "Wynikiem projektu rozwojowego był produkt, który wyznaczał nowe standardy dla nośności mechanicznej i obciążeń korozyjnych. Dalsza współpraca pomoże nam we wprowadzeniu tego rozwiązania na szerszy rynek." podsumował Peter Thorning, Dyrektor Zarządzający Fiberline.
W 2004 roku Schöck wykorzystał swoje rozwiązanie Combar przy budowie tuneli. W 2008 stał się pierwszą firmą, która otrzymała niemiecką aprobatę techniczną dla zbrojeń z włókna szklanego, a w 2010 roku aprobatę uzyskały kotwy Thermoanker, powstające w oparciu o tę samą technologię materiałową. Z kolei w roku 2017 Schöck przedstawił światową nowość Isokorb XT-Combar z prętami rozciąganymi z włókna szklanego.
źródło i zdjęcia: Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa