Oceniając meble, czy elementy aranżacji wnętrz zwracamy uwagę na ich formę, funkcję i wzór w jakim są utrzymane. Ale nie tylko. Jakże często, patrząc nie potrafimy powstrzymać się przed dotknięciem poszczególnych produktów. Zbadaniem opuszkami palców ich struktury... Brzmi znajomo? Struktura powierzchni wszystkich materiałów stosowanych w aranżacji wnętrz ma równie duże znaczenie jak inne cechy wizualne. Pfleiderer doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego podczas targów Interzum w Kolonii zaprezentował aż sześć nowych struktur dedykowanych laminatom HPL.
Jeszcze więcej autentyczności
Kolekcja Design 2017-2020 Pfleiderer proponuje dziś niezwykle szeroki wybór dekorów. Wśród nich znajdują się wzory inspirowane drewnem, kamieniem, betonem, tekstyliami... Aby reprodukcje tych materiałów były możliwie jak najautentyczniejsze, specjaliści Pfleiderer ciągle opracowują nowe struktury powierzchni.
Vermont to struktura imitująca łupki. Charakteryzuje się łagodnymi załamaniami i delikatnymi zarysami warstw, lekką surowością głębszych poziomów struktury i jedwabistym blaskiem na wypukłościach. Propozycja ta doskonale sprawdzi się w przypadku dekorów naśladujących kamień, materiał i metal - zwłaszcza tych utrzymanych w ciemniejszych barwach.
Dekorom kamiennym i betonowym dedykowana jest również struktura Solid Granite, którą cechuje delikatna głębia, subtelne zarysy i matowa jedwabna powierzchnia. Ta szorstka, ale jednorodna struktura imitująca naturalna skałę, odznacza się ostrymi krawędziami i precyzją szczegółów.
Z kolei Riverwood to propozycja, która powstała z myślą o wzorach inspirowanych drewnem. To doskonała mieszanka przenikających się i wspaniale się uzupełniających matowych i jedwabiście lśniących fragmentów płyty. Układające się w pasy słoje tworzą nieregularną i energetyczną całość. Dzięki tym abstrakcyjnym formom Riverwood pozwala na kombinacje z niemal wszystkimi dekorami imitującymi drewno. Jednokolorowe dekory przypominają w tej strukturze lakierowane drewno.
Jedna struktura, kilka efektów
Niezwykle intrygująca jest Trickle.
Ta liniowa struktura o orientacji pionowej przypomina zasłonę z cieniutkich wodnych zacieków. Nieregularnie ułożone matowane rowki dają efekt żywej gry światła i cieni. Przerywane tu i ówdzie linie oraz drobne sęki nadają jej organicznego powiewu. Dzięki temu jest bardzo uniwersalna - może być wykorzystana zarówno jako szczotkowana powierzchnia imitująca drewno, jak i w połączeniu z dekorami przypominającymi tekstylia i plecionki.
Równie wszechstronna jest Crocket. Struktura ta odznacza się grubo tkanymi włóknami przecinającymi się niemal pod kątem prostym oraz powierzchniami przypominającymi wytłaczane struktury. Dzięki temu zabiegowi doskonale współgra z najróżniejszymi dekorami, podkreślając surowość rustykalnego drewna oraz eksponując przebieg włókien w przypadku dekorów imitujących materiał. Struktura łagodzi proste linie dekorów graficznych, a w przypadku dekorów jednobarwnych uwypukla właściwości naśladujące materiał. Warto przy tym pamiętać, że propozycja ta może być stosowana w przypadku mebli i wykończenia wnętrz jedynie w orientacji pionowej.
To samo dotyczy filigranowej Steel, która imituje szczotkowaną stal szlachetną. Załamujące się nieregularnie na drobnych ostro szlifowanych krawędziach światło tworzy efekt wyjątkowej autentyczności, nadając powierzchni luksusowego wymiaru. Jednokolorowe dekory zawdzięczają temu wykończeniu szlachetny i metaliczny blask. Szczególnie korzystnie Steel wypada w kompozycji z dekorami metalicznymi, efektownie podkreślając wartość miedzi, mosiądzu, platyny, srebra i złota.
źródło i zdjęcia: Pfleiderer