- "Funkcje nowego BIO-Elektrofiltru będą polegały na filtrowaniu za pomocą zjawiska jonizacji powietrza, cząstek stałych pochodzących z suszarnii linii MDF, a także lotnych związków organicznych (LZO) w tym formaldehydu (LZO wchodzą w skład drewna i wydzielają się podczas procesów jego suszenia). Dodatkowo część lotnych substancji w tym także formaldehyd będą neutralizowane w instalacji przy udziale mikroorganizmów, dla których formaldehyd i LZO jest pożywką” – wyjaśnia Jędrzej Kasprzak, Prokurent w SWISS KRONO sp. z o.o.
- "Budowa nowego BIO-Elektrofiltru wiąże się z realizacją długoterminowej strategii SWISS KRONO POLSKA związanej z produkcją swoich wyrobów w poszanowaniu środowiska naturalnego, a także respektowania przepisów w zakresie najlepszych dostępnych technik BAT* wynikających z art. 2 punktu 11 Dyrektywy Rady Europejskiej 96/61/WE. Po uruchomieniu tego wysoko skutecznego urządzenia, wszystkie nasze linie produkujące płyty drewnopochodne będą podłączone do dwóch elektrofiltrów skutecznie redukujących emisje powstające w procesie produkcyjnym" – wyjaśnia Tomasz Rola, Kierownik Działu BHP i Ochrony Środowiska.
- "BIO-Elektrofiltr, to kolejna znacząca inwestycja SWISS KRONO POLSKA realizowana w ramach przystąpienia naszej firmy do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na wykonawcę inwestycji została wybrana firma EWK Umwelt technik GmbH, posiadająca wieloletnie doświadczenie i specjalizację w budowie tego typu
urządzeń.
W chwili obecnej w ramach działań strefowych realizujemy następujące inwestycje:
- węzeł szlifowania płyt drewnopochodnych,
- linię do produkcji laminatów HPL/CPL,
- linię do laminowania płyt,
- automatyczny magazyn do składowania paneli podłogowych"- informuje Krzysztof Przygodzki, Członek Zarządu w SWISS KRONO sp. z o.o.
Zakładany termin zakończenia inwestycji i uruchomienia BIO-Elektrofiltru – wiosna 2018 r.
Szacowany koszt inwestycji 35 mln zł.
*Best Available Technique
źródło i zdjęcia: SWISS KRONO sp. z o.o.