Duże, mniej typowe przeszklenia gwarantują wyjątkowe efekty – na zewnątrz i wewnątrz budynku. Bryle dodają lekkości, pomieszczeniom natomiast zapewniają naturalne oświetlenie oraz darmowe ogrzewanie. Sprawiają ponadto, że zaciera się granica pomiędzy domem a ogrodem.
Duże okna, mimo że atrakcyjne, dawniej nie cieszyły się zainteresowaniem inwestorów, budziły bowiem zastrzeżenia związane z ich energooszczędnością. Dzisiaj te obawy nie mają już żadnego uzasadnienia. Nowoczesne okna wyróżniają się znakomitymi parametrami i są montowane także w domach energooszczędnych. Są w nich nawet zalecane, ponieważ w tego rodzaju budynkach szczególną uwagę przykłada się do wykorzystania ciepła promieni słonecznych i tak planuje się rozmieszczenie okien względem stron świata, aby jak najlepiej wykorzystać darmowe ogrzewanie.
Dobrym przykładem jest projekt domu Koncept-27. To nowocześnie zaaranżowany i modnie wykończony dom parterowy, w którym doskonale zaplanowano duże przeszklenia, widoczne zwłaszcza w dziennej części pomieszczeń. Jeśli dom zostanie usytuowany w taki sposób, aby ta strefa znalazła się od strony południowej, pomieszczenia dzienne będą nie tylko jasne, ale jednocześnie otrzymają darmowe ogrzewanie, co właściciele szybko odczują, płacąc niższe rachunki za ogrzewanie. Wnętrza z dużymi przeszkleniami sprawiają wrażenie bardziej przestronnych, a taras dzięki nim staje się naturalnym przedłużeniem pomieszczeń. Duże okna latem mogą budzić obawy związane z przegrzewaniem pomieszczeń, ale wystarczy osłonić je roletami bądź markizami, aby problem zniknął.
Duże przeszklenia są elementem współczesnego budownictwa, który architekci umieszczają nie tylko w nowoczesnych, kubicznych bryłach, ale także w tradycyjnych domach. Można je dopasować do każdego typu zabudowy. W projekcie domu Willa Parkowa zaplanowano duże okna ze szprosami, które w pokoju dziennym zajmują niemal całą powierzchnię jednej ze ścian, w dodatku część z nich jest w mniej typowym - półokrągłym - kształcie. Dają olśniewający efekt i trzeba przyznać, że mają niemały wpływ na ogólny odbiór budynku. Szkło jest przy tym uniwersalnym materiałem, który znakomicie harmonizuje nie tylko z surowością bieli, ale także z drewnianą czy kamienną okładziną.
źródło i zdjęcia: Vetrex