Szkolenie będące nagrodą dla ubiegających się o tytuł najlepszego dekarza na świecie podzielone było na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Prowadzący szkolenie – Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego BRAAS oraz Łukasz Nowakowski, Doradca Techniczny BRAAS przekazali wiedzę dotyczącą charakterystyki pokrycia z dachówek oraz wyjaśnili rolę akcesoriów dachowych, w tym membran dachowych i izolacji nakrokwiowych. Omówiono także rozwiązania techniczne w obrębie okapu, naroża, kalenicy, kosza, szczytu i komina.
– "Zawsze staramy się podkreślać, aby na dach nie patrzeć tylko przez pryzmat dachówek. Rozkład dachówek na łatach jest jednym z najłatwiejszych zadań dekarza. To wiedza z zakresu montażu akcesoriów, prawidłowej obróbki komina czy kosza dachowego może okazać się kluczowa. Przy takich pracach pojawia się najwięcej błędów, dlatego kładziemy nacisk na te właśnie elementy systemu dachowego". – wyjaśnia Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego BRAAS.
W kolejnym dniu szkolenia była okazja do praktycznego skorzystania z zasad i rozwiązań omawianych podczas części teoretycznej. Dekarze zostali zaproszeni do wykonania konstrukcji okapów, konstrukcji w obrębie kosza dachowego, obróbki komina taśmą Wakaflex i montażu wybranych akcesoriów systemu BRAAS.
– "Wiedza jest podstawą, natomiast doskonale zdajemy sobie sprawę, że najtrudniej jest nauczyć się z tej wiedzy korzystać. Dlatego uczestnicy szkolenia mieli okazję spróbować własnych sił na dachu instruktażowym i wykonać prace, których prawidłowe wykonanie sprawia najwięcej trudności". – mówi Łukasz Nowakowski, Doradca Techniczny BRAAS.
Uczestnicy szkolenia zostali także zaproszeni przez organizatorów na kolację, gdzie już w półformalnej atmosferze mogli się zintegrować i podzielić doświadczeniami z codziennej pracy na dachu.
Szkolenie BRAAS zostało zorganizowane w dniach 19-20 maja 2016 r. Udział mentorów i młodych dekarzy był nagrodą Monier BRAAS dla laureatów Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy.
źródło i zdjęcia: Monier Braas