- PN-EN 1451 Systemy przewodowe z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli -- Polipropylen (PP)
- PN-EN 1329 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budynków -- Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U)
- PN-EN 1453-1:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych o ściankach strukturalnych, do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli -- Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U)
Na półkach niektórych sklepów można było też znaleźć "szare rury KW" tylko z wyglądu przypominające KW a produkowane np. zgodnie z normą PN-EN 122001 - ale w tym artykule o takich wprowadzających w błąd praktykach szerszej wzmianki nie będzie. Warto z pewnością zapoznać się z treścią markera/etykiety na kupowanym wyrobie i upewnić się, że kupujemy produkt, którego przeznaczenie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami.
Klient szczególnie ceniący komfort mógł wybrać jeden z kilku powoli uzyskujących uznanie systemów kanalizacji niskoszumowej. To wiązało się jednak ze znacznie głębszym sięgnięciem do portfela. Jak wiemy producenci mają w tym segmencie rynku szerokie pole do popisu - rozwiązania techniczne nie są regulowane normami (co m.in. mogłoby hamować rozwój technologiczny). De facto nie jest zdefiniowane znaczenie kluczowego słowa: "niskoszumowy" - można to słowo traktować marketingowo bo nie jest jasno określone w żadnej normie jakie parametry tłumienia ma spełniać system noszący miano "niskoszumowego"2.
Z biegiem czasu rynek KW rozwijał się mocno i to w obu kierunkach - na rynku jest obecnie oferowane szerokie spectrum wyrobów o bardzo znacznej rozpiętości jakości, parametrów i cen3.
Jedna zasadnicza różnica pomiędzy wymienionymi grupami pozostawała niezmienna - bardzo duży odstęp cenowy "zwykłych" systemów KW od systemów "niskoszumowych".
System Comfort Plus
Firma Pipelife Polska S.A. zauważyła rynkową niszę i na początku roku 2016 wprowadziła do oferty system COMFORT PLUS - bardzo atrakcyjny cenowo system kanalizacji wewnętrznej o podwyższonych parametrach eksploatacyjnych.
System składa się z rur i kształtek w kolorze jasnoszarym. Dzięki specjalnym domieszkom mineralnym używanym do konstrukcji rur, system w znacznym stopniu tłumi dźwięki pracującej kanalizacji (wyniki badań wykonanych w Instytucie Fraunhoffera są dostępne w aprobacie technicznej).
Oferta systemu obejmuje średnice od 32 mm do 160 mm i bardzo szeroką gamę kształtek - system w całości jest produkowany w Polsce i w oparciu o polskie rozwiązania techniczne. Rury systemu Comfort Plus są sztywniejsze średnio o ok. 50% od typowych systemów kanalizacyjnych. Na specjalne zamówienie oferowane są również rury o średnicy 110 mm i grubości ścianki 3.0 mm. Rury te mają sztywność obwodową 4 kN/m2 (klasa SN4). Dzięki temu można je stosować w obszarze zastosowania "BD" a więc nie tylko w systemach wewnątrz budowli ale także w instalacjach zakopanych w ziemi pod konstrukcją budowli.
Comfort Plus
Podsumowując: parametry techniczne system Comfort Plus plasują go w niszy pomiędzy systemami "zwykłymi" KW a drogimi systemami klasy Premium - jednak cenowo znacznie mu bliżej do systemów KW. Ujmując rzecz marketingowo: wybierając Comfort Plus otrzymujesz dużo więcej za niewiele więcej pieniędzy!
źródło i zdjęcia: Pipelife Polska