Okna łukowe, okrągłe, półkoliste czy przeszklenia ze szprosami idealnie podkreślają charakter budynku. Wybór odpowiedniego rozwiązania, umożliwiającego osiągnięcie pożądanego efektu, a przy tym zapewniającego trwałość, bezpieczeństwo i komfort użytkowania przeszkleń, wymaga jednak poświęcenia uwagi, a ich wykonanie – wiedzy i wprawy.
Wille i kamienice - okna łukowe
Tego rodzaju konstrukcje okienne pojawiają się często w budynkach o charakterze willowym. Dobrze komponują się również w stylowych kamienicach. Przy wyborze systemu do realizacji takich okien należy zwrócić uwagę na to, czy stalowe wzmocnienia, zamknięte w profilu ramy i skrzydła, gwarantujące sztywność i stabilność przeszklenia, będą zastosowane w całej jego konstrukcji. Niektórzy producenci uzbrajają okna we wzmocnienia wyłącznie w części prostokątnej, pozostawiając gięty fragment bez odpowiedniego usztywnienia.
Niestety, taka technologia produkcji ogranicza gabaryty przeszkleń i wymusza podzielenie ich na większą liczbę kwater, co może negatywnie wpływać na ich estetykę, a przede wszystkim - odbija się niekorzystnie na solidności konstrukcji.
Okna wzmocnione na całym obwodzie są znacznie odporniejsze na ewentualne deformacje spowodowane obciążeniami fizycznymi, takimi jak parcie wiatru, czy działanie wysokich temperatur, których efektem może być powstawanie wad i nieszczelności, obniżających komfort korzystania z przeszklenia i skutkujących przeciągami, przeciekaniem oraz niekontrolowalnymi stratami energii, a tym samym zwiększeniem rachunków za ogrzewanie.
W przypadku okien łukowych zaleca się również stosowanie tzw. szyb wklejanych w profil skrzydła. Pakiety zamontowane w ten sposób pełnią funkcję nośną, więc obciążenia eksploatacyjne i zewnętrzne przenoszone są bezpośrednio na nie. Oba rozwiązania – tak wzmocnienia, jak i technika szyb wklejanych, standardowo stosowane są w oknach łukowych dostępnych w ofercie Vetrex.
Podczas montażu okien łukowych, a nawet już na etapie przygotowywania ościeży, należy zwrócić uwagę na detale, które mogą zaważyć na funkcjonalności przeszklenia. W nieprzemyślanych konstrukcjach zdarzają się problemy z otwieraniem okna, gdy wewnętrzna ściana tzw. glif, blokuje skrzydło.
Aby uniknąć takiej sytuacji – łukowe okno rozwierne należy osadzać jak najbliżej zewnętrznej powierzchni ściany, co dodatkowo korzystnie wpływa też na przebieg izoterm i zamówić konstrukcję otwieraną na zewnątrz. Takiego problemu można też uniknąć, jeśli zamontujemy okna uchylne, choć nie jest to rozwiązanie do końca zgodne ze stylem retro.
Polskie dworki - okna okrągłe
Nieodzownym elementem dekoracyjnym staropolskich dworków są okrągłe okienka umieszczane nad gankiem. Chociaż zastosowanie takiego typu stolarki w obiektach stylizowanych na obiekty dworkowe nie musi być tutaj regułą. Zdarza się, że pojawiają się one również w projektach współczesnej architektury zainspirowanej minimalizmem. W obu przypadkach praktyka pokazuje, że instalacja tego niewielkiego przeszklenia potrafi przysporzyć montażystom całkiem dużych problemów.
Wyzwanie stanowi odpowiednie zaizolowanie okna. Otwór w murze ma nierówną, kanciastą krawędź, którą należy uzupełnić zaprawą murarską, której parametry termoizolacyjne nie są najkorzystniejsze, a na pewno ustępują właściwościom muru w tym zakresie. Dlatego właśnie, aby zminimalizować mostek termiczny, należy zadbać o dokładne zabezpieczenie okolic okna materiałem izolacyjnym podczas ocieplania ścian.
Inwestorzy często decydują się na realizację okien owalnych w formie tzw. fiksów, czyli przeszkleń nieotwieranych. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na ich parametry w zakresie izolacyjności termicznej poprawiając je nawet o ok. 15%, jednak może utrudniać utrzymanie ich w czystości. Jeśli zależy nam na możliwości otwierania okien okrągłych - można zastosować w nich zawiasy obrotowe, dzięki którym przeszklenia nie trzeba dzielić na otwierane kwatery, co może zaburzyć zamierzony efekt estetyczny.
Chaty staropolskie i karczmy - okna półkoliste w połaci dachu
Wole oko to charakterystyczna lukarna - półokrągłe okno montowane w dachu. Takie okna zwykle spotykane są w budynkach stylizowanych na wiejskie chaty lub karczmy, chociaż nie tylko. Decydując się na taki element dekoracyjny trzeba też wziąć pod uwagę, że jego montaż wymaga zastosowania odpowiedniego pokrycia dachu koniecznie dachówki – zakładkowej, tzw. karpiówki lub gontów. Takie materiały umożliwiają wymodelowanie dachu, aby zapewnić płynne przejście pomiędzy jego płaską a wypukłą częścią pokrywającą przeszklenie.
Charakterystyczna forma i umiejscowienie wolego oka sprawia, że do pomieszczenia wpada niewiele światła. W związku z tym takie przeszklenie nie nadaje się do wszystkich pomieszczeń – warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu rozmieszczenia wnętrz.
Domy w stylu angielskim, pałace - okna ze szprosami
Szprosy, czyli delikatne beleczki dzielące szybę na mnóstwo niewielkich, nieotwieranych kwater – to charakterystyczny element domów w stylu angielskim, spotykany także w pałacach i willach. Decydując się na realizację okien ze szprosami, pamiętajmy, że elementy te w pewnym stopniu ograniczają dopływ światła do pomieszczenia, dlatego, jeżeli chcemy tego uniknąć, przeszklenia wyposażone w tego rodzaju dekoracje powinny być odpowiednio duże, a wzór, który tworzą listewki, nie powinien być zbyt gęsty.
Szprosy bez wątpienia nadają oknom uroku, jednak należy pamiętać o tym, że ich zastosowane może nieco pogorszyć parametry okien w zakresie energooszczędności. Istnieje kilka metod wykonania szprosów. Najpopularniejsze są tzw. szprosy międzyszybowe, jak sama nazwa wskazuje - umieszczane pomiędzy szybami oraz szprosy naklejane. Innymi elementami dekoracyjnymi, które można wziąć pod uwagę są również listwy ozdobne.
Piękno tkwi w szczegółach
Decydując się na budowę domu utrzymanego w charakterystycznym stylu lub też przywrócenie dawnej świetności już istniejącemu, historycznemu budynkowi, należy liczyć się z faktem, że na licznych etapach realizacji inwestycji trzeba będzie poświęcić wiele uwagi szczegółom decydującym o finalnym efekcie.
Stolarka okienna w obiektach stylizowanych i rekonstruowanych stanowi kluczowy element dekoracyjny budynków, dlatego nie żałujmy czasu na wybór najlepszego rozwiązania i zaufajmy doświadczonym specjalistom z profesjonalnych salonów sprzedaży, którzy doradzą, co w przypadku naszej inwestycji sprawdzi się najlepiej. Dotrzymanie wierności stylowi, w którym utrzymana jest planowana inwestycja, jest dużym wyzwaniem, ale też osiągnięty rezultat wart jest wszystkich wysiłków.
źródło i zdjęcia: Vetrex