Higiena i jej utrzymanie to kwestie absolutnie pierwszorzędne w przypadku wykańczania wnętrz placówek medycznych. Przeprowadzając prace budowlane, trzeba zwracać uwagę nie tylko na kwalifikacje zatrudnionych ekip budowlanych, ale również na wykorzystywane materiały. W pomieszczeniach, w których każdego dnia przebywa tak wiele osób o różnych schorzeniach - czystość ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale jest podstawą bezpiecznego funkcjonowania personelu i pacjentów.
Dlatego podłogi, ściany, elementy zabudowy i meble muszą być wykonane z materiałów posiadających atesty higieniczne lub świadectwa jakości zdrowotnej. Ponadto powinny w znaczący sposób ułatwiać zachowanie czystości. Wymogi te spełniają antystatyczne laminaty HPL i blaty laminowane Pfleiderer.
Wybrane wzory tych produktów pokryte są antybakteryjną powłoką MicroPlus. Jak pokazują badania, w porównaniu z innymi materiałami, powłoka ta ma ponad tysiąckrotnie większą skuteczność antybakteryjną. Laminaty i blaty z MicroPlus doskonale sprawdzają się zwłaszcza w miejscach wyjątkowo narażonych na obecność bakterii - na przykład ladach recepcyjnych czy aptecznych, które dotykają chorzy czekający na rejestrację lub zakup zalecanych przez lekarzy leków.
Odporność przede wszystkim
Oprócz higieny, laminaty HPL gwarantują wyjątkową wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne - otarcia, pękanie czy uderzenia, których nie da się uniknąć w pomieszczeniach wykorzystywanych codziennie przez wiele osób.
Świetnie sprawdzają się jako okładziny sufitowe i ścienne, stanowiąc doskonałą alternatywę dla stosowanych powszechnie zabudów gipsowych i farb, które nie wytrzymują intensywnej eksploatacji i wymagają częstych remontów i prac konserwacyjnych. Laminaty odporne są również na działanie wilgoci, wysokiej temperatury, a także środków chemicznych, które zwłaszcza w laboratoriach są wykorzystywane każdego dnia.
Dzięki swoim właściwościom przeciwpożarowym – w wersji trudno zapalnej Flame Protect – laminaty HPL mogą być stosowane nawet w ciągach komunikacyjnych i ewakuacyjnych – korytarzach i punktach rejestracyjnych. HPL Duropal pod działaniem ognia nie tworzy spadających kropel i nie mięknie, a dodatkowo nie wytwarza dużej ilości dymu, który stanowi największe zagrożenie dla pacjentów podczas pożaru.
By pacjent czuł się dobrze
Lekarze coraz częściej podkreślają, że odpowiednio dobrane leki i zabiegi medyczne to tylko część terapii prowadzącej do wyzdrowienia pacjentów. Nie mniej ważna powinna być troska o jego samopoczucie. Tu niebagatelną rolę odgrywa otoczenie chorych. Wygląd szpitalnych sal i łazienek, korytarzy, recepcji i gabinetów musi pozytywnie wpływać na psychikę osób tam przebywających.
Projektanci coraz większą wagę przykładają do kompleksowych rozwiązań - chętniej sięgają po atrakcyjne wizualnie formy i akcenty kolorystyczne. Laminaty HPL, a dokładniej ich bogata oferta wzornicza, stanowią tu idealną propozycję. Atrakcyjne barwy - lekkie pastele, nasycone błękity, żółcie, czerwienie i zielenie, a także wiele dekorów drewnopochodnych - jasnych i ciemnych, pozwalają na wzorniczą zabawę i tworzenie przyjaznych, ciepłych aranżacji przyciągających wzrok i uspokajających pacjentów.
Komplementarność oferty Pfleiderer pozwala na utrzymanie spójnej wzorniczo koncepcji, nawet we wnętrzach o różnych przeznaczeniu. Laminaty HPL z sukcesem wykorzystać można zarówno w pomieszczeniach: o dużym natężeniu ruchu (np. recepcjach, poczekalniach), wyjątkowo wilgotnych (np. łazienkach), wymagających sterylnych warunków (gabinety zabiegowe), jak i wyposażonych w specjalistyczny sprzęt (sale rehabilitacyjne).
Swobodę projektantom zapewniają również wyjątkowe właściwości laminatów HPL. Dzięki temu, że można je stosować na powierzchniach zaokrąglonych i obłych, wykorzystuje się je przy obudowie filarów, ścianek modułowych i parawanów czy lad.
źródło i zdjęcia: Pfleiderer