Zaprojektowanie nowoczesnego biurowca klasy A, który idealnie wpisze się w klimat poprzemysłowej dzielnicy Łodzi i nie zaburzy przy tym jej historycznego charakteru nie było zadaniem łatwym. Sztuka ta udała się jednak architektom z HORIZONE Studio, którzy opracowali oryginalną koncepcję budynku Ericpol Software Pool - nowej siedziby firmy Ericpol. Głównymi elementami obiektu są dwa czterokondygnacyjne skrzydła, zespolone ze sobą przeszklonym łącznikiem, dzięki czemu z lotu ptaka budynek przypomina literę X. Elewacja nawiązująca do stylu XIX-wiecznych zabudowań fabrycznych, a także wykorzystanie dużych przeszkleń w obrębie fasady oraz otaczający biurowiec park sprawiają natomiast, że całość idealnie harmonizuje z okolicznym krajobrazem.
Niezwykła koncepcja budynku Ericpol Software Pool doceniona została przez specjalistów z branży architektonicznej, czego najlepszym dowodem są przyznane obiektowi nagrody. Biurowiec otrzymał wyróżnienie w konkursie Brick Award w kategorii budynek użyteczności publicznej, a redakcja Property Design umieściła Ericpol Software Pool wśród TOP 10 najciekawszych biurowców zrealizowanych w ostatnim czasie w Polsce.
Komfort i bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort pracowników to sprawy priorytetowe przy opracowaniu projektów wysokiej klasy biurowców. Kwestie te brane są pod uwagę zarówno w przypadku planowania koncepcji bryły budynku oraz rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń, jak również podczas wyboru materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nie inaczej było w przypadku zaprojektowanego przez Horizone Studio budynku Ericpol Software Pool. Projekt obiektu zakładał zlokalizowanie na każdym piętrze przeszklonych sal konferencyjnych oraz pomieszczeń biurowych i rekreacyjnych dla pracowników, dlatego też olbrzymie znaczenie dla inwestora i architektów miał wybór odpowiedniego szkła. Ostatecznie zdecydowali się oni na szkło powlekane firmy Guardian, które łączy wyjątkową selektywność i przejrzystość z doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi.
Szkło SunGuard SN 62/34, dzięki neutralnemu kolorowi odbicia i wysokiej przepuszczalności naturalnego światła, zapewniło wnętrzom biurowym odpowiedni dla przebywających w nich osób poziom jasności i zminimalizowało konieczność stosowania sztucznego oświetlenia. Produkt ten charakteryzuje się również niską transmisją energii cieplnej i wysokim stopniem ochrony przeciwsłonecznej, dzięki czemu skutecznie zabezpieczył pomieszczenia przed przegrzaniem i pomógł stworzyć w nich przyjemny mikroklimat. Wysokoselektywne szkło SunGuard SN 62/34 firmy Guardian wybrane zostało do projektu z jeszcze jednego powodu – doskonałej termoizolacyjności. Współczynnik U na poziomie 1,0 W/m2K gwarantuje, że w chłodne dni ciepło nie będzie uciekało z budynku i tym samym zmniejszeniu ulegną nakłady finansowe na ogrzewanie obiektu.
Wysokiej klasy szkło architektoniczne firmy Guardian wykorzystywane jest w wielu prestiżowych projektach: biurowcach, drapaczach chmur i budynkach użyteczności publicznej. Więcej informacji na temat produktów firmy Guardian znaleźć można na stronach:
- www.guardian-czestochowa.com
- www.sunguardglass.pl
- www.guardian.com
źródło i zdjęcia: GUARDIAN CZĘSTOCHOWA Sp. z o.o.