Ciepło odzyskiwane jest w wyniku przepływu powietrza przez komorę grzewczą kominka. Powietrze z pomieszczenia wpada do komory kominka w jej dolnej części, ogrzewane jest przez korpus paleniska, a następnie wydostaje się przez kratki w obudowie z powrotem do pomieszczenia.
Ciepło, zatem rozprzestrzenia się w pokoju na zasadzie mieszania powietrza. Przy okazji można wykorzystać wytworzone ciepło, przesyłając je do innych pomieszczeń w domu za pomocą przewodów wentylacyjnych systemu "DGP"(Dystrybucja Gorącego Powietrza). W tym typie budowy podłącza się wkład kominkowy najczęściej bezpośrednio do komina, jednak dla zwiększenia efektu cieplnego zaleca się stosowanie różnego rodzaju radiatorów.
Obudowy kominków konwekcyjnych najczęściej wykonane są z materiałów izolacyjnych, takich jak gips lub beton komórkowy z elementami z kamienia naturalnego. Całość obudowy jest w takich przypadkach od środka zaizolowana, a powierzchnia obudowy pozostaje chłodna. Do obudowania kominków konwekcyjnych stosuje się również kafle piecowe, jednakże – mimo ich nagrzewania – stanowią one jedynie element dekoracyjny kominka.
Zaletami tego rozwiązania są również: prosty montaż, dostępność materiałów oraz niski koszt wykonania kominka. Kominki konwekcyjne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokim zapotrzebowaniu na energię cieplną, w domach o słabej izolacji cieplnej oraz tam, gdzie jest potrzeba szybkiego dogrzania pokoi.
Niestety, w nowobudowanych domach o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną kominki te powodują bardzo szybkie przegrzanie pomieszczeń i dyskomfort w użytkowaniu. Konstrukcja kominka konwekcyjnego sprawia, że cała energia cieplna jest bezpośrednio po wytworzeniu przekazywana wprost do pomieszczenia. Wadą kominków konwekcyjnych jest fakt, że powodują ciągły ruch powietrza we wnętrzach i przemieszczanie się wraz z nim kurzu i alergenów, co powoduje dodatkowo zabrudzenie okolic kratek wylotu gorącego powietrza. Zjawiska te dodatkowo intensyfikuje zastosowanie dystrybutora powietrza z wentylatorem.
Takie rozwiązanie jest idealne, jeśli na niewielkiej powierzchni wymagana jest duża moc grzewcza uzyskiwana na zasadzie konwekcji, czyli przez szybkie podgrzanie opływającego wkład powietrza.
źródło i zdjęcia: Cebud