Klucz do rozwiązania problemu tkwi w rozłożeniu elementów na płycie tak, aby optymalnie wykorzystać dostępna powierzchnię. Dodatkowym utrudnieniem jest tu założenie, że jedynym materiałem którego zamierzamy użyć jest płyta MFP grubości 22mm oraz ewentualnie lakier do jej zabezpieczenia.
Żadnych gwoździ, wkrętów, żadnego kleju. Jeśli chodzi o narzędzia - przyda się piła, ołówek i długa linijka. Jeśli piła będzie stołowa a dodatkowo będziemy mieć do dyspozycji wyrzynarkę - to prawdopodobnie ułatwi sprawę.
Po wycięciu elementów można przystąpić do ich składania. Zarówno stół jak i ławki mają w zasadzie identyczną konstrukcję, różnią się jedynie wielkością elementów. Newralgicznymi miejscami są tu gniazda w które będą się wsuwać poszczególne elementy.
Jeśli szczeliny będą za szerokie - cała konstrukcja nie będzie stabilna. Jeśli za wąskie - zwyczajnie nie da się jej złożyć. Najlepiej, jeśli elementy pasują do siebie z lekkim oporem.
Gotowe meble warto zabezpieczyć przed uszkodzeniami przez polakierowanie. Tu pojawiają się dwie możliwości. Możemy założyć, że będą to meble składane, tak aby poza sezonem można było przechowywać je w formie płaskich elementów.
W tym wypadku należy polakierować każdy element osobno i złożyć meble z polakierowanych podzespołów. Możemy również wykonać meble "stałe" - wtedy warto jednak pomyśleć o sklejeniu elementów lub połączeniu ich w inny trwały sposób, a powłokę lakierniczą położyć na zmontowany mebel.
źródło i zdjęcia: Pfleiderer Prospan