Na wyjątkowych fotografiach, Szymon Rogiński uchwycił piękno mozaik z terenu Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wystawa potrwa do 6 października i ma zwrócić uwagę mieszkańców na mozaikowe dzieła sztuki, które zdobią ściany otaczających ich budynków. Inicjatorami wydarzenia są organizatorzy akcji Ratujemy Mozaiki - Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury. Zapraszamy na wernisaż i wystawę – wstęp wolny!
Mozaikowe Trójmiasto
Elewacja baru Neptun, odnowione prace na dworcu Gdynia Główna, kompozycje z Domu Technika NOT czy w budynku dawnego Domu Handlowego Alga – zdjęcia tych i innych mozaik z terenu Trójmiasta to tylko niektóre przykłady obiektów sfotografowane na potrzeby wystawy w ramach akcji Ratujemy Mozaiki. Ich piękno i różnorodność – zarówno kompozycyjną, jak i materiałową – uchwycił na fotografiach Szymon Rogiński, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wernisaż zdjęć odbędzie się 13 września o godzinie 19:00, a sama ekspozycja potrwa do 6 października. Oprócz wystawy, przy współpracy Instytutu Sztuki Wyspa z organizatorami akcji Ratujemy Mozaiki, 4 października o godzinie 17:00 odbędzie się seminarium Mozaiki w przestrzeni Trójmiasta z udziałem Jacka Friedricha, Huberta Bilewicza, Doroty Grubby i Andrzeja Dyakowskiego.
Dlaczego mozaiki?
Mozaiki to jedne z najstarszych dekoracji plastycznych w architekturze. W Polsce popularność zyskały w okresie powojennym. Wykonywano je zazwyczaj z odpadów - tłuczonych talerzy i butelek, odłamków kamienia bądź płytek ceramicznych. Dzisiaj zdobią wnętrza kin, dworców, biur, barów, teatrów czy uniwersytetów. Wiele z nich czasy świetności ma już za sobą, a przez zapomnienie coraz bardziej niszczeją albo skuwane znikają bezpowrotnie. Aby je ratować, Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury podjęły wspólną inicjatywę pod nazwą Ratujemy Mozaiki. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w Polsce oraz potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego. Akcja została zainicjowana w marcu ubiegłego roku, a wystawa Mozaiki Trójmiasta jest jej trzecim etapem. Dodatkowo w ramach kampanii Ratujemy Mozaiki trwa konkurs Mozaikowa mapa Polski, którego celem jest stworzenie unikatowej mapy polskich mozaik. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ratujemymozaiki.com oraz profilach Facebook: www.facebook.com/RatujemyMozaiki i www.facebook.com/FundacjaArchitektury.
Źródło: Ceramika Paradyż
Więcej