Przy wyborze litej podłogi drewnianej do pomieszczeń, z których często korzystamy, w których temperatura niejednokrotnie ulega zmianie, a podłoże bardziej narażone jest na uderzenia przedmiotów czy zabrudzenia, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim stopień wytrzymałości konkretnego surowca.
Drewna mniej twarde i przez to nie tak odporne na uszkodzenia mechaniczne powinny być stosowane we wnętrzach rzadziej wykorzystywanych. Podłoga z orzecha czy klonu europejskiego, kambali lub czereśni najlepiej będzie się sprawdzać np. w sypialni.
Do najbardziej wymagających pomieszczeń wybierzmy drewna twarde, do których z pewnością należą egzotyki, takie jak: jatoba, merbau czy wenge. Do dyspozycji mamy także rodzime gatunki. Ze swojej twardości znany jest przecież jesion czy dąb – ten drugi to jeden z najbardziej cenionych surowców wykorzystywanych w produkcji podłóg litych.
Stale utrzymujące się zainteresowanie litymi dębowymi podłogami nie jest przypadkowe. Charakteryzują się się one wysoką wytrzymałością i twardością, piękną i ciekawą strukturą, a ponadto – naturalną klasyczną stylistyką i niezobowiązującą elegancją. Dodatkowo lite dębowe podłogi w każdym pomieszczeniu prezentują się luksusowo i wytwornie.
- Klienci zwracają uwagę na barwę, piękny charakter słoi i dyskretny, rustykalny charakter drewna dębowego. Cechy te świetnie eksponuje lita podłoga, dlatego wszystkie kompozycje z kolekcji Sélection du Sommelier wykonaliśmy właśnie z tego budulca. - zwraca uwagę Piotr Wójcikiewicz, Product Manager w firmie Baltic Wood. – Dodatkowo dąb pod wpływem słonecznego światła lekko ciemnieje, nabierając głębi. Stąd też dębowa lita podłoga będzie starzeć się z wdziękiem, pokazując kolejne oblicza piękna.
Ponieważ chcemy cieszyć się pięknem naszych litych podłóg przez wiele lat dobrze, gdyby ich jakość i parametry techniczne były na najwyższym poziomie. Pamiętajmy, że z wytrzymałością litej deski łączy się jej grubość. Zwiększona ilość drewna stanowi o długowieczności podłogi. W ofertach producentów często dostępne są deski o grubości 15 czy 16 mm, jednak jeśli myślimy o podłodze dla pokoleń – wybierzmy grubość 22 mm.
Zwróćmy uwagę również na grubość warstwy drewna szlachetnego, czyli tej, którą codziennie będziemy użytkować, która narażona będzie na uszkodzenia, zarysowania, którą będziemy pielęgnować, ale w końcu też – poddawać renowacji. Oczywiście im grubsza warstwa, tym więcej razy będziemy mogli odnowić powierzchnię. Dla przykładu lite podłogi z kolekcji Sélection du Sommelier mogą być poddawane renowacji aż do 15 razy (wartość zależna jest od stopnia zużycia powierzchni).
Ostatecznym potwierdzeniem jakości jest również gwarancja, jaką producent oferuje na wykonane przez siebie produkty. Świadczy ona o tym, czy wyrób rzeczywiście jest tak dobry pod kątem precyzji wykonania i swoich właściwości, jak zapewnia jej wytwórca. Dobrze, gdy gwarancja będzie udzielona na co najmniej 30 lat i dłużej. Warto też podkreślić, że firma Baltic Wood na lite podłogi drewniane udziela Gwarancji na Całe Życie. Lite podłogi drewniane dla pokoleń, zapraszamy na www.selection.balticwood.pl
Źródło: Baltic Wood
Więcej