Pod masywną kamienną płytą złożono ciało obrońcy Lwowa oraz urny z pól bitewnych pierwszej wojny światowej. Arkady z Grobem przetrwały wysadzenie Pałacu Saskiego przez Niemców w końcu 1944 r. Pozostawiono je jako trwałą ruinę. W ostatnim, przedremontowym okresie obiekt był w stanie, który – mając na uwadze jego znaczenie, jako jednego z punktów tras wycieczkowych wielu polskich i zagranicznych grup turystycznych – można nazwać katastrofalnym. Oprócz popękanych tynków, wiele do życzenia pozostawiały także obróbki blacharskie, o izolacjach przeciwwilgociowych nie wspominając.
Pod koniec maja 2010r. rozpoczęto szeroko zakrojone prace remontowe. Inwestorem remontu został Zarząd Terenów Publicznych, renowację obiektu przeprowadziła Pracownia Konserwacji Zabytków Mateusz Bojko z Warszawy.
Należało wykonać przeponę poziomą filarów, wymienić obróbki blacharskie na dachu oraz uszczelnić pokrycie, zakonserwować odkryte części wątku ceglanego oraz fragmentów z kamienia, zakonserwować części metalowe i wreszcie – naprawić tynki. I tu znów bezkonkurencyjne okazały się materiały naszej firmy, które posłużyły zarówno do wzmocnienia kamienia, renowacji tynków i odtworzeniu ich dawnych kolorów, jak i impregnacji murów. Do prac tych użyto między innymi tynku renowacyjnego Sanierputz stara biel WTA oraz tynku drobnoziarnistego Feinputz, impregnatu hydrofobizującego Funcosil SL i preparatu do wzmacniania kamienia KSE 300. Tak przygotowany mur pomalowano farbami silikonowymi Siliconharzfarbe LA i Siliconfarbe SF.
W efekcie z końcem września Grób Nieznanego Żołnierza zajaśniał nowym-dawnym blaskiem, którego dodatkowo przydało mu nowe oświetlenie: do gzymsu przymocowano około 70 lamp diodowych, a w posadzce Placu Piłsudskiego wokół Grobu zainstalowano 12 reflektorów.
Źródło: REMMERS POLSKA
Więcej