Kuchnia otwarta czy zamknięta? Oto jest pytanie

Czy nowa kuchnia powinna być otwarta na salon, czy może lepiej zamknięta i kameralna? To dylemat, który od lat rozpala wyobraźnię projektantów wnętrz i przyszłych właścicieli domów. Wybór nie jest prosty, bo oba rozwiązania mają swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK przedstawia zalety każdego z tych rozwiązań aranżacyjnych.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Oto jest pytanie
DYNAXO Gazowe płyty ceramiczne DynaCook seria X - klasa PREMIUM
Dane kontaktowe:
67 25 44 500, 664 764 000, 606 649 549
Popowo 2A 64-510 Wronki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Od małej "ślepej" kuchni w M2 po minimalistyczne koncepty w apartamentowcach na ostatnim piętrze

Kuchnia przeszła długą ewolucję: od małych, zamkniętych przestrzeni rodem z lat siedemdziesiątych, po otwarte, minimalistyczne koncepty w apartamentowcach na ostatnim piętrze.

A wybór między kuchnią otwartą a zamkniętą odzwierciedla nie tylko preferencje estetyczne, lecz także styl życia domowników. To decyzja, która wpływa na funkcjonalność wnętrza, atmosferę codziennych chwil oraz sposób spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Co warto wziąć pod uwagę, podejmując tę kluczową decyzję?

Kuchnia zamknięta - powrót do tradycji

Zamknięta kuchnia to ukłon w stronę tradycyjnych wnętrz, gdzie ciepło piekarnika i zapach świeżo pieczonego chleba pozostawały wyłącznie w jej ścianach. Wspomnienia rodzinnych obiadów przygotowywanych w takiej przestrzeni mają swój niepowtarzalny urok – jednak czy to rozwiązanie wciąż ma rację bytu w nowoczesnym mieszkaniu?

Ekspert DYNACOOK o kuchni zamkniętej

- Zdecydowanie tak! Kuchnia zamknięta to przestrzeń, która oferuje prywatność, izolację zapachów i hałasów oraz możliwość eksperymentów projektowych. Gotowanie bez świadków to komfort, szczególnie gdy nie chcemy prezentować swojego kulinarnego bałaganu gościom. Aromaty przypraw czy dźwięk blendowanego koktajlu nie przedostaną się do sypialni czy salonu, a zamknięta kuchnia daje większą dowolność w aranżacji - nie musimy dostosowywać jej wystroju do reszty mieszkania – mówi Stanisław Szyling, ekspert DYNACOOK.

To rozwiązanie docenią osoby, które cenią tradycyjny wystrój wnętrz oraz tych, którzy uwielbiają gotować w spokoju. Warto też pamiętać, że zamknięte kuchnie znów są na topie, zwłaszcza w przestrzeniach inspirowanych stylem retro.

Kuchnia otwarta - symbol nowoczesności

Otwarta kuchnia to manifest nowoczesnego podejścia do życia, gdzie dom to przestrzeń nie tylko do odpoczynku, ale i integracji. Gotowanie staje się tu wydarzeniem, wokół którego kręci się życie rodzinne i towarzyskie.

Ekspert DYNACOOK o kuchni otwartej

- Wraz ze wzrostem popularności konceptu kuchni otwartej, od efektownie zaaranżowanych wysp do gotowania, przez wyważone aneksy kuchenne oraz chętnie używane zestawy do Fondue czy Raclette, kuchnia powoli stawała się centrum życia rodzinnego. Korzyści? Jest ich wiele. Brak ścian optycznie powiększa mieszkanie, co jest kluczowe w mniejszych metrażach. Podczas przygotowywania posiłków, możemy również rozmawiać z rodziną czy gośćmi, nie tracąc kontaktu z tym, co dzieje się w salonie. Dodatkowo kuchnia otwarta pozwala na tworzenie wnętrz o spójnym charakterze, gdzie meble kuchenne płynnie przenikają w salonowe - wskazuje Stanisław Szyling z DYNACOOK.

Brak jasnego wydzielenia przestrzeni kuchennej to również niezłe wyzwanie projektowe. Trzeba przy tej okazji zadbać o to, żeby zakupione sprzęty wpisywały się w estetykę całego pomieszczenia.

Jak podpowiada ekspert DYNACOOK, doskonale sprawdzą się tu płyty gazowe w technologii „gaz pod szkłem”. Ich nowoczesna konstrukcja nie tylko wpisuje się w estetykę otwartych przestrzeni, ale również eliminuje ryzyko otwartego płomienia, co jest istotne w miejscach integrujących kuchnię z salonem.

Ponadto płyty te cechują się łatwością czyszczenia i cichą pracą, co zapobiega zakłócaniu domowego spokoju - idealna opcja, jeśli podczas gotowania chcesz swobodnie rozmawiać z gośćmi lub oglądać ulubiony program w salonie.

Kuchnia hybrydowa - czy to kompromis idealny?

Na horyzoncie pojawia się 3 opcja - kuchnia półotwarta. To praktyczne rozwiązanie łączy zalety obu konceptów. Rozsuwane drzwi, szklane ściany czy dekoracyjne parawany pozwalają na elastyczne zarządzanie przestrzenią. Kiedy chcemy, otwieramy kuchnię na salon, a w razie potrzeby - tworzymy intymną przestrzeń do gotowania.

Która kuchnia jest dla Ciebie?

Wybór między kuchnią otwartą a zamkniętą zależy więc od wielu czynników - metrażu, stylu życia, liczby domowników i priorytetów. Jeśli cenimy prywatność i tradycyjny charakter wnętrz, zamknięta kuchnia będzie idealna. Jeśli zaś lubimy być w centrum uwagi i gotować w otoczeniu rodziny - kuchnia otwarta to wybór dla nas. A może zaryzykujemy opcję hybrydową?

Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, pamiętajmy - kuchnia musi być funkcjonalna i dobrze wyposażona. Stąd wybór odpowiedniego sprzętu, takiego jak płyty gazowe DYNACOOK, pozwoli na gotowanie w komfortowych warunkach - niezależnie od tego, czy stawiamy na przestronną kuchnię otwartą, czy intymną, zamkniętą przestrzeń.

źródło i zdjęcia: DYNAXO, marka DYNACOOK