Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zaprawa klejąca do gresu weber ZP413 - gwarancja trwałego i estetycznego wykończenia ścian i posadzek

Decydując się na ułożenie płytek – czy to w pomieszczeniach, czy na zewnątrz – zwykle skupiamy się na aspekcie wizualnym, największą uwagę poświęcając samym produktom: ich kolorystyce, strukturze oraz formatowi. Tymczasem kluczowy wpływ na estetykę wykończonych glazurą ścian i podłóg ma rodzaj zastosowanego kleju. Im wyższa jakość produktu, tym lepsza jest jego przyczepność i odporność, a to z kolei przekłada się nie tylko na trwałość mocowania, ale też szybkość i łatwość wykonywania prac. Przykładem rozwiązania, które dzięki swojej zaawansowanej formule wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością, prostą aplikacją i wszechstronnym zastosowaniem jest zaprawa klejąca weber ZP413.

Zaprawa klejąca do gresu weber ZP413 - gwarancja trwałego i estetycznego wykończenia ścian i posadzek

Jeden produkt, wszechstronne zastosowanie

Klej do glazury musi być dobrany odpowiednio do typu podłoża oraz rodzaju płytek, które mają być użyte – wybór niewłaściwego produktu może bowiem skutkować słabą przyczepnością, pękaniem fug i odpadaniem płytek, co z kolei prowadzi do potrzeby przeprowadzenia kosztownych napraw.

Z tego względu warto postawić na zaprawy klejące o wszechstronnym zastosowaniu, które sprawdzą się na różnych podłożach i przy zastosowaniu różnorodnych okładzin. Przykładem takiego produktu jest weber ZP413 – uelastyczniony klej do gresu o szerokim zastosowaniu.

„Klej weber ZP413 może być stosowany w pomieszczeniach (także w wilgotnych i mokrych) oraz na zewnątrz, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie, np. na posadzkach w obiektach handlowych, usługowych czy przemysłowych. Zaprawa jest przeznaczona do klejenia na ścianach i podłogach glazury, terakoty, płytek gresowych i z nienasiąkliwego kamienia o formacie nie większym niż 60 x 60 cm. Dodatkowo, może służyć do wyrównywania powierzchni przed układaniem płytek na ścianach (grubość jednej warstwy wynosi 2-15 mm) oraz do drobnych prac murarskich, takich jak budowa osłony wanny czy brodzika. Dzięki nowoczesnej formule wykazuje świetną przyczepność z niemal każdym rodzajem podłoża: betonem, tradycyjnym tynkiem cementowym i cementowo-wapiennym, tynkiem gipsowym, płytami gipsowo-kartonowymi, jastrychem cementowym i anhydrytowym oraz surowymi powierzchniami z elementów drobnowymiarowych: cegłą, bloczkami, pustakami betonowymi, ceramicznymi czy silikatowymi”, podkreśla Krzysztof Rogacin, Product Manager marki Weber, oferującej produkty chemii budowlanej i kompletne rozwiązania systemowe do ociepleń domów, podkładów podłogowych, hydroizolacji i układania płytek.

Łatwość aplikacji sposobem na sprawny przebieg prac

Wszechstronność zastosowania to z pewnością jedna z kluczowych zalet zaprawy klejowej weber ZP413, jednak wykonawcy z pewnością docenią też łatwość jej aplikacji. Dzięki zmniejszonemu spływowi produkt ten jest łatwy w nakładaniu, a dodatkowo utrzymuje płytki w pożądanym miejscu, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę wykonawcom.

Warto też podkreślić, że przygotowana masa zachowuje swoje właściwości przez około 3 godziny, co zmniejsza ryzyko zmarnowania produktu. Co ważne, zaprawa weber ZP413 jest mrozo- i wodoodporna oraz ma właściwości elastyczne, dlatego sprawdzi się nawet na podłożach narażonych na zmiany temperatury, gdzie może zachodzić rozprężanie i kurczenie się kleju. Warto też podkreślić, że produkt spełnia wymagania normy PN-EN 12004 (klasa C1TE).

Podsumowując, wybór kleju do płytek ma bezpośredni wpływ na przebieg prac remontowych, w tym ich trwałość i szybkość oraz ostateczny efekt estetyczny. Dokonując zakupu konkretnej zaprawy klejącej warto zatem postawić na rozwiązania renomowanych producentów, które gwarantują najwyższą jakość wykończenia ścian i podłóg i zadowolenie inwestora z wykonanych prac.

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber