Komfort na pierwszym planie. Dom dla rodziny projektu Katarzyny Szramek

Miało być nowocześnie, minimalistycznie i funkcjonalnie – jednym słowem wygodnie! Takie były główne oczekiwania inwestorów przy projektowaniu swego rodzinnego gniazda. Reszta pozostała w rękach projektantki wnętrz Katarzyny Szramek, ambasadorki marki Geberit, która życzenia właścicieli ubrała w konkretną formę.

Komfort na pierwszym planie. Dom dla rodziny projektu Katarzyny Szramek
GEBERIT Systemy Sanitarne
Dane kontaktowe:
22 376 01 00
Postępu 1 02-676 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

260 mkw – tyle liczy sobie powierzchnia parterowego domu dla 5-osobowej rodziny położonego na Śląsku. Tyle też mierzy komfort i wygoda, z jakiej jego mieszkańcy korzystają na co dzień. Odpowiedzialna za projekt wnętrz Katarzyna Szramek zadbała bowiem o to, by dosłownie każdy centymetr kwadratowy sprzyjał domownikom, zapewniając im funkcjonalną, nowoczesną i minimalistyczną przestrzeń do życia. By w pełni zrealizować oczekiwania Inwestorów, projektantka postawiła na proste, ergonomiczne formy i naturalne materiały.

- Inwestorzy położyli nacisk na funkcjonalność, nowoczesność i minimalizm. Kolorystyka domu miała być spójna i ponadczasowa. Zdecydowaliśmy się na szarość z czarnymi akcentami oraz ciepły fornir orzechowy. W ten sposób motto „Chcemy mieć wygodnie!” zostało spełnione – wspomina projektantka wnętrz Katarzyna Szramek, ambasadorka marki Geberit.

Najlepszym na to dowodem jest aranżacja strefy dziennej, która choć otwarta (także na ogród), została wyraźnie podzielona na strefy użytkowe. Podział ten jest nie tylko klarowny, lecz także niezwykle funkcjonalny. Charakter każdej z nich jest bowiem ściśle podporządkowany roli, jaką ma pełnić na co dzień, a jednolita i bardzo spójna stylistyka spaja je wizualnie.

Projektantka też zadbała o praktyczne, jasno wytyczone ciągi komunikacyjne, co ma wpływ na ergonomię całej części dziennej.

Strefa dzienna została wyraźnie podzielona na strefy użytkowe.
Strefa dzienna została wyraźnie podzielona na strefy użytkowe. (fot. Krzysztof Matuszyński)

Stąd przestronny salon płynnie łączy się z jadalnią. Ta z kolei prowadzi do otwartej, choć ukrytej we wnęce, kuchni. Jest ona całkowicie niewidoczna z części wypoczynkowej. Dzięki temu rozwiązaniu właściciele mogą z powodzeniem oddawać się kulinarnym przygodom, nie martwiąc się, że ślady ich prac przeszkadzać będą podczas relaksu w salonie.

Sercem aranżacji jest salon podporządkowany funkcjom relaksacji i wspólnej zabawy. Wygodny wypoczynek zapewnia rodzinna sofa narożna, która gwarantuje miejsce dla każdego domownika, ale też gości. Usytuowana centralnie podkreśla wypoczynkową rolę wnętrza, a jednocześnie domyka przestrzeń salonową.

Umiejscowiony tuż za nią duży stół jadalniany organizuje przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków. Obie strefy użytkowe tworzą spójną wizualnie całość, gdzie elementy z forniru orzechowego ocieplają stonowane szarości.

Główną dekorację stanowi tu widok na ogród, którego pejzaż zmienia się w zależności od pory roku, za każdym razem zapewniając świeże odczucia estetyczne. Dzięki dużym przeszkleniom natura śmiało tu wkracza do wnętrz, pozwalając zaczerpnąć głębokiego oddechu mieszkańcom.

Z jadalni już tylko krok do kuchni, w której panoramiczne widoki zza okien kompensuje rysunek drewna wyeksponowany na frontach wysokiej zabudowy. Przywołuje obraz natury i jej piękno, dodając wnętrzu ponadczasowej elegancji.

I choć pozostaje on na pierwszym planie, pomieszczenie ma przede wszystkim charakter funkcjonalny. Praktyczna zabudowa skrywa w sobie sprzęty AGD i zapewnia optimum miejsca do przechowywania, także dekoracyjnego szkła i porcelany. Granitowe blaty, wieńczące szafki dolne, oferują wygodną przestrzeń do przygotowywania posiłków. Całość domyka wygodna wyspa, gdzie można zjeść szybki posiłek.

Główną dekoracją jadalni jest widok na ogród, którego pejzaż zmienia się w zależności od pory roku.
Główną dekoracją jadalni jest widok na ogród, którego pejzaż zmienia się w zależności od pory roku. (fot. Krzysztof Matuszyński)

Równie funkcjonalne są pomieszczenia prywatne, urządzone w tej samej konwencji, co strefa dzienna. Zapewniając komfort i wygodę, prezentują się nowocześnie i ponadczasowo. O tym, jak dobrze wpisują się w założenia całego projektu przekonuje wystrój łazienki.

Na tle imitujących naturalne materiały okładzin niezwykle efektownie prezentują się nowoczesne meble i wyposażenie. Tak jednak jak w przypadku pozostałych wnętrz, najważniejsza jest tu funkcja. Stąd za efektownym wzornictwem, kryje się wiele praktycznych rozwiązań.

Najlepszym na to przykładem jest toaleta myjąca Geberit AquaClean Sela, która pojawiła się na życzenie ceniących sobie wygodę inwestorów. W strefie WC nie zabrakło również przycisku spłukującego Sigma70 i stelaża podtynkowego również z portfolio marki Geberit.

Toaleta myjąca Geberit AquaClean Sela z przyciskiem spłukującym Sigma70.
Toaleta myjąca Geberit AquaClean Sela z przyciskiem spłukującym Sigma70. (fot. Krzysztof Matuszyński)

- Toaleta myjąca Geberit AquaClean Sela to modne, a zarazem wygodne w użytkowaniu rozwiązanie. Zastępuje bidet, zajmując tylko jedno stanowisko, świetnie się prezentuje, dzięki designerskiemu wzornictwu i można nią sterować poprzez aplikację czy pilota. Najważniejsze jednak są praktyczne funkcje, jakie oferuje, typu suszenie, lady shower, podgrzewana deska, oświetlenie oraz indywidualne programy. To jednak nie wszystko. Kształt misek jest na tyle uniwersalny i ponadczasowy, że odnajduje się w każdym wnętrzu. – przekonuje projektantka wnętrz Katarzyna Szramek.

Projekt: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, Ambasadorka marki Geberit
Zdjecia: Krzysztof Matuszyński

 

Źródło: Geberit, zdjęcia: Krzysztof Matuszyński