Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Mocny rok dla Boscha: wzrost przychodów pomimo globalnych turbulencji

Podsumowanie wyników wstępnych Bosch za rok 2023 ukazuje firmę stawiającą czoła wyzwaniom rynkowym i społecznym, jednocześnie kontynuującą swoje zaangażowanie w innowacje i transformację. Firma Bosch, znana z dążenia do przodowania w technologiach przyszłości, szczególnie w obszarze działań na rzecz klimatu, doświadczyła w 2023 roku wyzwań związanych z adaptacją rynku do nowych technologii, co wymusiło na niej konieczność elastycznego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Bosch planuje przeprowadzić zmiany organizacyjne, szczególnie w sektorze Mobility, aby dostosować się do obecnej sytuacji rynkowej i jednocześnie finansować przyszły wzrost.

Mocny rok dla Boscha: wzrost przychodów pomimo globalnych turbulencji
Robert Bosch Sp. z o.o. Alarmy Bezprzewodowy systemu alarmowy EASY SERIES
www.boschsecurity.com
Robert Bosch Sp. z o.o. Alarmy Bezprzewodowy systemu alarmowy EASY SERIES
Dane kontaktowe:
22 715 41 00 (01)
Jutrzenki 105, 02-231 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Narzędzia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

- "Miniony rok okazał się dla firmy Bosch trudniejszy, niż początkowo zakładaliśmy. Dzięki intensywnym wysiłkom udało się nam zwiększyć sprzedaż i poprawić wysokość marży. Poczyniliśmy znaczące postępy pomimo niepomyślnych okoliczności" – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu Robert Bosch GmbH, podczas prezentacji wstępnych wyników finansowych spółki.

- "Biorąc po uwagę trudne warunki ekonomiczne, jest to imponujące osiągnięcie naszego zespołu. Nadchodzące lata także postawią przed nami wiele wyzwań".

W Polsce, Bosch zanotował dwucyfrowy wzrost przychodów, osiągając skonsolidowaną sprzedaż na poziomie blisko 1,8 mld euro, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim, pomimo wyzwań społeczno-gospodarczych. Firma podkreśla również swoje zaangażowanie w politykę klimatyczną i prezentuje technologie zrównoważonego zużycia energii, mimo iż niestabilne środowisko polityczne w tym obszarze stanowi wyzwanie dla planowania długoterminowego.

Bosch kontynuuje inwestycje w innowacje, m.in. w rozwój biznesu półprzewodnikowego i produkcję chipów z węglika krzemu (SiC), co ma zwiększyć zasięg pojazdów elektrycznych. Firma również dostosowuje się do transformacji w branży motoryzacyjnej, optymalizując wykorzystanie technologii w celu maksymalizacji możliwości biznesowych, zwłaszcza w kontekście rosnącego zapotrzebowania na innowacyjne układy hamulcowe.

- "Aktywnie inwestujemy w technologie, które kształtują przyszłość, zwłaszcza te związane z działaniami na rzecz klimatu. Jednak zauważamy opóźnienie w adaptacji tych technologii na rynku, a jego dynamika wyraźnie osłabła. Musimy elastycznie reagować na obecne wyzwania związane z mniejszą liczbą zamówień, pracując jednocześnie nad konkurencyjnością. Tylko w ten sposób możemy finansować przyszły wzrost" – powiedział dr Stefan Hartung.

Wyniki finansowe w poszczególnych sektorach pokazują zróżnicowany rozwój, z największym wzrostem w sektorach Mobility i Energy and Building Technology. Bosch zanotował również silny wzrost sprzedaży w Europie i Ameryce Północnej, utrzymując stabilny poziom zatrudnienia na całym świecie.

Patrząc na przyszłość, Bosch spodziewa się umiarkowanego wzrostu gospodarczego w 2024 roku, z perspektywami nabrania tempa przez światową gospodarkę dopiero w 2025 roku. Firma planuje zintensyfikować wysiłki na rzecz poprawy kosztów i konkurencyjności, jednocześnie inwestując w przyszłość, mimo oczekiwanej słabej koniunktury gospodarczej w kluczowych branżach. Bosch dąży do znalezienia równowagi między rentownością a efektywnym wykorzystaniem zasobów kapitałowych, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu firmy.

- "Według naszych szacunków światowa gospodarka zacznie nabierać tempa dopiero w 2025 r.” – powiedział Forschner.

- "Perspektywy rozwoju wszystkich ważnych dla nas branż nakazują powściągliwość”.

- "Dążymy do znalezienia równowagi między rentownością a efektywnym wykorzystaniem naszych zasobów kapitałowych, jednocześnie podejmując inwestycje niezbędne dla przyszłości" – dodał Forschner.

źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort