Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

6 kroków do zapewnienia ukojenia w upalne dni wewnątrz budynków

Lato to pora roku, w której delektujemy się promieniami słońca i przyjemnym ciepłem. Niestety, ekstremalne temperatury mogą skutecznie zakłócić nasz odpoczynek oraz zdolność do skupienia uwagi. Jak więc zapewnić odpowiednią atmosferę, aby przebywanie wewnątrz budynku było kojące w gorące dni?

6 kroków do zapewnienia ukojenia w upalne dni wewnątrz budynków
AWILUX Polska okna, drzwi, systemy osłonowe, przegrody ppoż, dom inteligentny w systemie TaHoma, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne
www.awilux.pl
AWILUX Polska okna, drzwi, systemy osłonowe, przegrody ppoż, dom inteligentny w systemie TaHoma, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne
Dane kontaktowe:
+48 65 525 42 90
Budowlanych 9, 64-100 Leszno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Odpowiedni klimat w pomieszczeniach jest kluczowy dla utrzymania dobrej kondycji w czasie upałów. Chociaż słoneczna aura inspiruje nas do aktywności i dostarcza organizmowi niezbędnych witamin do prawidłowego funkcjonowania, długotrwała i wysoka temperatura może być uciążliwa. Ma to negatywny wpływ na samopoczucie i produktywność.

- "Przyjęta wartość optymalnej temperatury pomieszczenia powinna wahać się między 19 a 23°C. Różnice te związane są m.in. z funkcją danych pomieszczeń – nie zawsze taka sama wartość temperatury w różnych wnętrzach jest pożądana przez mieszkańców. Co więcej, zbyt wysoka temperatura może pogłębić zmęczenie, a także obniżyć wydajność" – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Jak więc uporać się z upałem? Wśród krótkoterminowych metod poprawy komfortu, możemy wymienić zapewnienie jak największej przepływu powietrza w pomieszczeniach oraz korzystanie z urządzeń chłodzących. Niemniej jednak, sprawdźmy, jak w sześciu prostych krokach zapewnić długotrwały komfort we wnętrzach podczas gorącego lata.

Krok 1 – odpowiednia izolacja

Aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz domu podczas upalnych dni, kluczową rolę odgrywa skuteczna izolacja. Wykorzystanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym okien o wysokich właściwościach termoizolacyjnych, umożliwia utrzymanie temperatury wewnętrznej poniżej 25°C, oraz zachowanie wilgotności powietrza na poziomie około 30-40%.

- "Największą rolę w tym przypadku ogrywa oczywiście izolacja dachu, ale również okien i ścian. W przypadku lokalizacji domu, która powoduje silną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów dachu oraz elewacji" – dodaje Rafał Buczek.

Krok 2 – dobrze dobrane okna i ich rozmieszczenie względem stron świata

Okna w naszym domu mogą odegrać istotną rolę w zapobieganiu nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Przy zakupie okien, zwłaszcza tych o większych rozmiarach, warto zwrócić uwagę na ich właściwości termoizolacyjne oraz dodatkowe elementy, które poprawią komfort w upalne dni. Przykładem takich elementów są specjalne pakiety szybowe z zastosowaniem szkła selektywnego i przeciwsłonecznego. Dobrze dobrze dopasowane i szczelne okna pozwolą utrzymać optymalny klimat wewnątrz domu, tworząc doskonałe schronienie w gorące letnie dni.

Warto także przemyśleć rozmieszczenie okien w kontekście stron świata już na etapie budowy. Okna skierowane na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód, choć zapewniają obfitą ilość naturalnego światła do wnętrza, w letnich dniach mogą przyczyniać się do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. W takich przypadkach warto rozważyć montaż zewnętrznych osłon, które ochronią wnętrze przed intensywnym słońcem latem, jednocześnie nie ograniczając dostępu do naturalnego światła w zimie.

Krok 3 – osłony przeciwsłoneczne

Konwencjonalne wewnętrzne rolety, żaluzje i zasłony mają ograniczoną skuteczność w blokowaniu światła, co sprawia, że wysoka temperatura nadal przedostaje się do wnętrza pomieszczeń. Skuteczną alternatywą są zewnętrzne osłony, takie jak rolety, które chronią nasz dom nie tylko przed gorącym powietrzem letnim, ale także przed chłodnym wiatrem w okresach o niższych temperaturach. Na rynku dostępne są rozwiązania wyposażone w automatyczne czujniki zmierzchu i wiatru, a także timery, które można integrować z systemem inteligentnego domu.

Komfort podczas upalnych dni zależy w dużej mierze od odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń
Komfort podczas upalnych dni zależy w dużej mierze od odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń

- "Zarówno roleta zewnętrza, jak i żaluzja fasadowa, stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata oraz światła zewnętrznego. Oprócz funkcji estetycznych, chronią także przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby, podgrzewając nasze wnętrze. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą, działa jak izolacja. Odpowiedni dobór, a także montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz" – tłumaczy ekspert z firmy AWILUX.

Równie ciekawym rozwiązaniem są ekrany Light Control od AWILUX, które skutecznie chronią wnętrze przed słońcem oraz zabezpieczają szyby przed nagrzewaniem, poprawiając również ich parametry techniczne.

Krok 4 – nocne wietrzenie

Choć za dnia temperatura powietrza może sięgać 30°C, to letnie noce są już znacznie chłodniejsze. W niektórych regionach różnice temperatur mogą sięgać nawet 15°C.

- "Gorące powietrze, które wpuszczamy za dnia do domu, podnosi temperaturę wnętrza. Jednym z najprostszych sposobów na ochłodzenie naszych czterech kątów jest nocne wietrzenie - tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C." – mówi ekspert z firmy AWILUX.

Krok 5 – urządzenia schładzające wnętrza

W niektórych obszarach utrudnione jest skuteczne ochłodzenie pomieszczeń jedynie poprzez wietrzenie, ponieważ temperatury na zewnątrz przez większość dnia przekraczają nawet 35°C, a wskaźnik wilgotności powietrza może sięgać aż 80%. W takim klimacie konieczne jest korzystanie z urządzeń, które pomogą obniżyć temperaturę.

Klimatyzacja i wiatraki, chociaż przynoszą ulgę w gorące letnie dni, nie są najbardziej ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami. Dlatego warto sięgać po nie dopiero w ostateczności.

Krok 6 – ograniczenie dodatkowych źródeł ciepła

W celu poprawienia komfortu podczas gorących dni w domu, warto ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych, które generują dodatkowe ciepło. Chodzi tu przede wszystkim o komputery stacjonarne, laptopy, telewizory, monitory, a nawet telefony, które podczas długotrwałego użytkowania nagrzewają się i przyczyniają do podwyższenia temperatury. Kuchenka i gotujące na niej potrawy również stanowią źródło ciepła, które skutecznie podnosi temperaturę w pomieszczeniu.

- "Aby możliwe było stworzenie chłodnej przestrzeni, ograniczmy źródła ciepła, które często niepotrzebnie dogrzewają nasze domy. Warto wybrać energooszczędne urządzenia i sprzęt elektryczny, a także korzystać z nich świadomie i racjonalnie" – mówi ekspert AWILUX.

Wraz ze zmieniającym się klimatem, fale upałów stają się coraz częstsze w naszych regionach. W związku z tym ważne jest odpowiednie przygotowanie się na tę sytuację. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwą izolację, odpowiednio dobrane i umiejscowione względem stron świata okna, oraz zastosowanie osłon okiennych, które pomogą nam utrzymać optymalną temperaturę w naszych domach i mieszkania.

źródło i zdjęcia: AWILUX Polska