Zalety ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego (w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji grzejnikowych działających na zasadzie konwekcji) przekazuje energię poprzez promieniowanie, ogrzewając bezpośrednio przedmioty i ludzi, a nie powietrze. Zapewnia także równomierną dyfuzję ciepła w otoczeniu, co daje odczuwalne poczucie komfortu już przy temperaturze o ok. 2°C niższej w porównaniu z instalacjami wysokotemperaturowymi.
Oznacza to, że ten sam poziom komfortu uzyskuje się przy ok. 19°C dla ogrzewania podłogowego, a w przypadku grzejników dopiero przy 21°C. W praktyce dzięki temu można obniżyć temperaturę zasilania do 30–40°C, podczas gdy czynnik grzewczy w tradycyjnych instalacjach grzejnikowych zwykle wymaga temperatury od 45 do 70°C. Wpływa to niewątpliwie na koszty, które w przypadku ogrzewania podłogowego mogą być aż 15% niższe.
Elementy instalacji ogrzewania podłogowego
Firma Comap ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu rozwiązań w zakresie ogrzewania podłogowego i ciepłej wody użytkowej, które idealnie sprawdzają się w nowych inwestycjach, ale także w modernizowanych budynkach. System
ogrzewania podłogowego objęty jest 10-letnią gwarancją. Składają się na niego rozdzielacz, system zamocowań, rura oraz sterowanie.
Ważną częścią instalacji ogrzewania podłogowego są panele. Stanowią one główną warstwę nośną rur grzewczych – mocują, stabilizują i chronią rurę oraz kierują energię cieplną w stronę jastrychu.
Marka Comap proponuje aż pięć systemów montażowych, co pozwala na wykonanie instalacji w każdym typie budynku. Nie bez znaczenia dla prawidłowego działania ogrzewania podłogowego jest dobór dobrej jakości rury. Pomarańczowa rura Bio-Pert, ma barierę antydyfuzyjną, która poprawia wydajność instalacji. Gładka wewnętrzna powierzchnia zapobiega osa- dzaniu się kamienia, redukuje hałas związany z przepływem czynnika i ogranicza straty ciśnienia. Elastyczność rury pozwala na jej szybki i łatwy montaż.
Zdalne sterowanie komfortem
Marka COMAP stworzyła produkt, dzięki któremu można zmniejszyć zużycie energii w pomieszczeniach, zużywając ją tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W skład systemu Comap Smart Home wchodzą autonomiczne lub programowalne termostaty oraz programowalne głowice, które "uczą się" zachowań użytkowników, dostosowując temperaturę do ich przyzwyczajeń.
Termostaty wyposażone są w czujnik wilgotności i temperatury oraz diody obrazujące stan pracy urządzeń przez zmianę koloru (dioda czerwona oznacza grzanie, barwa zielona – brak grzania). Oba urządzenia podłączone do bramki Wi-Fi dają możliwość łatwego sterowania komfortem przez smartfona. Dzięki dedykowanej aplikacji można zarządzać temperaturą w pomieszczeniach, włączając ogrzewanie wtedy, gdy jest to konieczne. Urządzenia wchodzące w skład zestawu mają nowoczesny design, przez co pasują do każdego pomieszczenia.
Elastyczne rozwiązanie
Comap Smart Home to narzędzie, które pomaga zoptymalizować komfort w domu, biurze lub mieszkaniu. Uwzględnia nawyki użytkowników (obecność, preferowana temperatura itd.) i gwarantuje im temperaturę na odpowiednim poziomie i w odpowiednim momencie bez konieczności interwencji z ich strony. Rezultat to zwiększony komfort i oszczędność energii.
Inteligentny termostat działa na podstawie danych ze stacji pogodowej. Przewiduje warunki i na tej podstawie ustawia poziom ogrzewania. Kiedy programowalna głowica wykryje otwarte okna, zamyka się automatycznie, co zapobiega marnotrawieniu energii.
źródło i zdjęcia: Comap