Ważne jest, aby wybrać rolety, które są specjalnie zaprojektowane pod tym kątem, i wziąć pod uwagę takie czynniki, jak klimat, orientacja czy rozmiar okien. Na rynku są ich dziesiątki i łatwo pogubić się w aktualnych trendach więc by dokonać właściwego wyboru warto skonsultować się z profesjonalistą.
Jak właściwie działają takie rolety? Istnieje kilka cech, które składają się na właściwości termoizolacyjne rolet. To przede wszystkim materiały izolacyjne, takich jak listwy aluminiowe wypełnione pianką lub PCV z powłokami termoizolacyjnymi.
Znaczenie ma też konstrukcja rolety, uszczelki wokół krawędzi, aby zapobiec przeciągom i wyciekom ciepła, a także kieszeń powietrzna pomiędzy roletą a oknem lub drzwiami, pełniąca rolę dodatkowej warstwy izolacji.
Już same te cechy mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii oraz obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku, ale najistotniejsze wydaje się właściwe sterowanie nimi. W zimnych miesiącach, kiedy dni są krótkie powinniśmy odsłaniać południowe okna by wpuścić jak najwięcej światła i wykorzystać ciepło słoneczne do podniesienia temperatury.
Z kolei latem ważne jest by możliwie najwcześniej opuszczać rolety w domu, by nie dopuścić do nagrzewania pomieszczeń. Wówczas wieczorem czeka na nas temperatura idealna do wypoczynku i możemy ograniczyć korzystanie z klimatyzacji.
Wygodną i zautomatyzowaną kontrolę nad osłonami okiennymi zapewni wykorzystanie systemu smart home. By móc z niego korzystać należy przede wszystkim posiadać rolety sterowane elektrycznie - i włączyć je do systemu inteligentnego domu.
W FIBARO wykorzystujemy do tego Roller Shutter - niewielkie urządzenie, instalowane w puszcze podtynkowej, którego zadaniem jest zarządzanie roletą według określonego harmonogramu lub w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń.
Jeśli nasz dom wyposażony jest w inne czujniki – np. sensory natężenia światła lub temperatury montowane na oknach - możemy ustalić, że rolety będą się zasuwać w przypadku większego nasłonecznienia lub określonego poziomu temperatury.
W tym celu należy skonfigurować określone reguły automatyzacji i dostosować je do potrzeb domowników. Wtedy, nawet jeśli nie będzie nas w domu, system zadba o to, by rolety opuściły się, zanim zrobi się za gorąco.
Oczywiście zaawansowana technologia nie wyklucza jednoczesnego sterowania ręcznego - jeśli wrócimy do domu wcześniej lub potrzebujemy więcej światła możemy jednym kliknięciem w aplikacji podnieść rolety do wybranego położenia lub skorzystać z tradycyjnych przycisków umieszczonych na ścianach.
źródło i zdjęcie: Fibar Group